Wymogi formalne dokumentów będących podstawą wpisu do KRS

01.09.2017, 11:41

Zgodnie z art. 694 [4] § 1 KPC „dokumenty, na których podstawie dokonuje się wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, składa się w oryginałach albo poświadczonych urzędowo odpisach lub wyciągach”. Wskazać w tym miejscu należy, że poświadczenia urzędowego może dokonać jedynie notariusz lub konsul, a także organ administracji publicznej w zakresie jego kompetencji.

Szczególne przepisy dotyczące postępowania rejestrowego wykluczają stosowanie ogólnych reguł Kodeksu postępowania cywilnego, które umożliwiają poświadczanie za zgodność z oryginałem dokumentów z mocą poświadczenia urzędowego. Wobec powyższego nie mogą być podstawą wpisu do KRS kserokopie i dokumenty poświadczone za zgodność przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego), przy czym wyjątkiem będzie jedynie udzielone pełnomocnictwo, które sam pełnomocnik może uwierzytelnić.

Dołączenie kserokopii dokumentu zamiast oryginału w konsekwencji może prowadzić do zwrotu wniosku przez sąd wraz ze wskazaniem, iż do dokonania wpisu konieczne jest przedstawienie sądowi oryginałów dokumentów będących podstawą do wpisu. W takim przypadku należy w terminie 7 dni złożyć ponownie formularze wraz z dołączonymi oryginałami dokumentów oraz pismem przewodnim, w którym wnioskodawca wniesie o ponowne rozpatrzenie wniosku przez sąd wraz z zaliczeniem pierwotnie uiszczonej opłaty sądowej na poczet prawidłowo złożonego wniosku.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×