Obowiązek zapewnienia opieki medycznej podczas meczów i zawodów sportowych

18.12.2020, 12:00

Ostatnimi czasy otrzymujemy sporo pytań dotyczących obowiązków organizatora meczów oraz zawodów sportowych w zakresie zapewnienia niezbędnej opieki medycznej w trakcie ich trwania. Ze względu na obecnie panującą sytuację epidemiologiczną w kraju wywołaną wirusem SARS-Cov-2 opieka medyczna w postaci lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych jest dalece utrudniona. Co jednak mówią o tym przepisy prawa? O tym w dzisiejszym artykule.

W pierwszej kolejności należy odnieść się do obowiązujących przepisów regulujących obowiązki organizatora zapewnienia opieki medycznej podczas zawodów i meczów sportowych. W tym zakresie należy przede wszystkim odnieść się do przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. nr 62, poz. 504) (dalej: ustawa o imprezach masowych) wraz z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (dalej: ustawa o ratownictwie medycznym) oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej (Dz.U. z 2012 r. poz. 181) (dalej: rozporządzenie).

Mecz i zawody sportowe, a impreza masowa

Definicję masowej imprezy sportowej odnaleźć można w art. 3 pkt 3 lit a i b ustawy o imprezach masowych. Zgodnie z nią za imprezę masową należy uznać zorganizowaną imprezę sportową mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowaną na:

  1. stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej - nie mniej niż 300,
  2. terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000.

Mając na uwadze powyższe, wszelkie zawody sportowe, w których liczba udostępnionych miejsc dla osób wynosi w przypadku stadionu minimum 1000 osób, a w przypadku hali sportowej minimum 300 osób, będą podporządkowane wymogom dotyczącym imprez masowych na gruncie powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 5 ustawy o imprezach masowych to organizator imprezy odpowiada za jej zabezpieczenie w miejscu i czasie jej trwania, w tym pod względem medycznym. Definicja „zabezpieczenia medycznego” ustalona została jednak na gruncie rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań medycznych i rozumiana jest jako zapewnienie na imprezie masowej:

1) zespołu wyjazdowego;

2) patrolu ratowniczego;

3) punktu pomocy medycznej.

Organizator ma więc ustawowy obowiązek zapewnienia opieki medycznej podczas zawodów, w skład której będą wchodziły powyższe zespoły i punkt pomocy. W celu rozwinięcia, co należy rozumieć pod poszczególnymi elementami, wymienionymi w pkt 1-3, niezbędnym jest sięgnięcie do rozwiązań zaproponowanych w rozporządzeniu. Zgodnie z nim:

Zespołami wyjazdowymi są:

a. zespół wyjazdowy bez lekarza w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, którymi są pielęgniarka lub ratownik medyczny (w rozumieniu art. 13 ustawy o państwowym ratownictwie medycznym),

b. zespół wyjazdowy z lekarzem, w skład którego wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz oraz albo pielęgniarka, albo ratownik medyczny (w rozumieniu art. 13 ustawy o państwowym ratownictwie medycznym).

Zabezpieczenie medyczne masowej imprezy sportowej w zakresie zespołów wyjazdowych ustala się na podstawie przewidywanej liczby uczestników w następujący sposób (§2 pkt 1 rozporządzenia):

a. do 5000 uczestników - jeden zespół bez lekarza,

b. od 5001 do 25 000 uczestników - jeden zespół z lekarzem i jeden zespół bez lekarza,

c. od 25 001 do 65 000 uczestników - jeden zespół z lekarzem i dwa zespoły bez lekarza,

d. od 65 001 uczestników - jeden zespół z lekarzem i dwa zespoły bez lekarza oraz na każde rozpoczęte kolejne 120 000 uczestników powyżej 65 000 uczestników - jeden zespół bez lekarza lub jeden zespół z lekarzem;

Patrol ratowniczy składa się co najmniej z dwóch osób uprawnionych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym (§1 ust. 4 rozporządzenia):

Na gruncie w/w ustawy Ratownikiem może być osoba:

a. posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;

b. posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika medycznego;

c. której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Zabezpieczenie medyczne masowej imprezy sportowej w zakresie patroli ratowniczych również ustala się na podstawie przewidywanej liczby uczestników w następujący sposób (§2 pkt 2 rozporządzenia):

a. do 5000 uczestników - jeden patrol ratowniczy,

b. od 5001 do 65 000 uczestników - jeden patrol ratowniczy na każde rozpoczęte kolejne 10 000 uczestników powyżej 5000 uczestników,

c. od 65 001 uczestników - siedem patroli ratowniczych na pierwsze 65 000 uczestników oraz na każde rozpoczęte kolejne 15 000 uczestników - jeden patrol ratowniczy;

Punkt pomocy medycznej musi zaś zostać wyposażony, co najmniej w produkty lecznicze (w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z Prawo farmaceutyczne) oraz wyroby medyczne (w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 33 i 38 ustawy o wyrobach medycznych). Pomocy medycznej w takim punkcie mogą udzielać co najmniej dwie osoby, w tym:

a. lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz

b. ratownik medyczny lub pielęgniarka.

Podobnie jak w przypadku powyższych punktów zabezpieczenie medyczne masowej imprezy sportowej w zakresie punktów pomocy medycznej ustala się na podstawie przewidywanej liczby uczestników (§2 pkt 3 rozporządzenia):

a. od 10 000 do 110 000 uczestników - jeden punkt pomocy medycznej na każde rozpoczęte kolejne 50 000 uczestników powyżej 10 000 uczestników,

b. od 110 001 uczestników - dwa punkty pomocy medycznej oraz na każde rozpoczęte kolejne 100 000 uczestników powyżej 110 000 uczestników - jeden punkt pomocy medycznej.

Mecze i zawody sportowe nie mieszczące się w pojęciu „impreza masowa”

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przypadkach niemieszczących się w pojęciu imprezy masowej, zawody sportowe oraz mecze mogą być opatrzone opieką medyczną określoną w wewnętrznych aktach prawnych stanowionych przez związek sportowy lub klub sportowy, a więc przede wszystkim we wszelkiego rodzaju regulaminach. Wniosek taki wynika z braku szczegółowych regulacji dotyczących imprez niekwalifikujących się jako „masowe” w powszechnie obowiązujących przepisach prawa.

Należy przez to rozumieć, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku zapewnienia na zawodach i meczach opieki medycznej w postaci ratownika medycznego, lekarza, czy pielęgniarki, jak również obowiązku ustanowienia punktu opieki medycznej.

Nie mniej jednak, w przypadku wszelkich imprez sportowych niebędących imprezami masowymi w rozumieniu powołanej ustawy, należałoby zastanowić się nad zapewnieniem usług zabezpieczenia medycznego w celu zapewnienia poszkodowanemu niezbędnej pomocy. Warto nadmienić, iż w sytuacji niespodziewanej kontuzji zawodnika podczas zawodów szybka reakcja doświadczonej osoby może uchronić jego zdrowie, a nie rzadko i dalszą karierę przed ewentualnym uszczerbkiem.  

Podsumowując, w przypadkach imprez mieszczących się w zakresie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – obowiązki organizatora w zakresie zapewnienia opieki medycznej są dosyć surowe, natomiast w przypadku imprezy niemasowej kwestia regulacji minimalnych wymogów opieki medycznej pozostaje do decyzji wewnętrznej klubu lub związku sportowego.

Jeśli mają Państwo problemy z interpretacją jakichkolwiek przepisów odnoszących się do Państwa Klubu lub Związku lub potrzebują Państwo aktualizacji regulaminów lub statutów – zapraszamy do kontaktu: bok@prawosportowe.pl. Nasi prawnicy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania lub wątpliwości.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×