Umowy zawierane przez kluby sportowe

20.10.2023, 06:00

Kluby sportowe w związku ze swoją działalnością statutową (w tym także gospodarczą) zawierają różnorodne umowy o świadczenie usług z innymi podmiotami, które to bardzo często mają służyć efektywnemu i efektownemu zorganizowaniu danego wydarzenia sportowego. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umów? O mniej popularnych postanowieniach umownych oraz umowach słów kilka w dzisiejszym wpisie.

  1. Odpowiednie wskazanie przedmiotu umowy. Należy jednoznacznie i precyzyjnie określić czego dotyczy umowa. Jeśli umowa należy do umów nazwanych (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło), to warto zweryfikować, czy nazwa umowy koresponduje z przedmiotem samej umowy. Jest to o tyle istotne, że nie jest kluczowe jak nazwano daną umowę, ale jaka była rzeczywista wola stron i co wynika z jej treści. Prawidłowe określenie przedmiotu umowy może mieć także istotne znaczenie dla dalszych uprawnień i roszczeń stron, które ją zawarły.
  2. Różnego rodzaju klauzule umowne, np. klauzula hardship. W tym miejscu odsyłam do przykładowych (wcześniejszych) wpisów, które ukazały się na portalu: ,,Specyficzna klauzula w umowie”, ,,Jak renegocjować kontrakt”.
  3. Kluczowe wskaźniki efektywności (Key Performance Indicators) – KPI. Definicja KPI będzie się różnić w zależności od organizacji. KPI to finansowe i niefinansowe wskaźniki stosowane jako mierniki w procesach pomiaru stopnia realizacji celów organizacji. KPI wspierają osiąganie przez organizację jej celów operacyjnych i strategicznych[1]. Przykładowo: liczba transakcji sprzedaży biletów, liczba subskrypcji newslettera, liczba publikacji notki prasowej, reakcje pod postem. Tutaj istotne jest także określenie np. zakresu i sposobu interakcji wykonawcy usługi z kibicami oraz sprawozdawczości. Organizacja wie czego oczekuje i jasno określa procedurę postępowania w sytuacji braku oczekiwanych rezultatów.
  4. NDA (Non Disclosure Agreement), czyli inaczej „umowa o zachowaniu poufności”. Postanowienia w tym zakresie mogą być wprowadzone w formie odrębnej umowy bądź też stanowić część umowy regulującej współpracę pomiędzy podmiotami. W umowach NDA istotne jest precyzyjne oznaczenie informacji, które mają być chronione na mocy tych postanowień. Najczęściej są to informacje finansowe (np. cenniki, polityka rabatowania, kondycja finansowa podmiotu), technologiczne (know-how branżowy), biznesowe (treść obowiązujących umów, ich warunki, listy klientów lub potencjalnych klientów). Ponadto równie kluczowymi postanowieniami do określenia są sankcje za ujawnienie informacji poufnych wbrew postanowieniom umowy, a także okres obowiązywania NDA.
  5. W zależności od rodzaju świadczonych przez wykonawców usług organizacja sportowa może także rozważyć wprowadzenie postanowień o wyłączności w celu ochrony swojej pozycji na sportowym rynku.
  6. Umowy licencyjne. Organizacja sportowa może wprowadzić umowy z innymi podmiotami – wykonawcami danych usług, które pozwalają na korzystanie z jej znaków towarowych i innych elementów własności intelektualnej. Ochrona własności intelektualnej jest kluczowym aspektem biznesowym dla organizacji sportowych, ponieważ pomaga w zachowaniu unikalności, wartości rynkowej i reputacji. Istotne jest zatem tutaj, aby jasno wskazać, których dokładnie praw własności intelektualnej dotyczy, jaki jest okres jej obowiązywania, należy określić uzgodnioną rekompensatę finansową, którą licencjobiorca płaci licencjodawcy, należy wskazać, czy umowa ma charakter wyłączny czy niewyłączny i określić wszystkie dozwolone warunki korzystania z prawa własności intelektualnej, a także określić terytorium, na którym licencjobiorca może korzystać z prawa własności intelektualnej.

Przy tak dynamicznej zmianie przepisów na poziomie krajowym jak i międzynarodowym w kontekście globalizacji działalności sportowej kwestie dotyczące zawierania różnego rodzaju umów mogą być bardzo skomplikowane. Warto zatem przed zawarciem jakiejkolwiek umowy skonsultować jej treść, a także rodzaj z profesjonalnym prawnikiem, który wskaże optymalne rozwiązanie uwzględniając okoliczności i specyfikę danego przypadku. Dzięki temu umowa będzie bardziej efektywna i odpowiednia do konkretnych celów. Dobrze skonstruowana umowa daje gwarancję uniknięcia chociażby strat finansowych.

 

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Kluczowe_wska%C5%BAniki_efektywno%C5%9Bci

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×