Kwestie napomnień i wykluczeń za przewinienia związane z grą są uregulowane w art. 57-63 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Niewiele to przepisów, ale z ich znajomością zwłaszcza w niskich ligach „krucho”. Zatem postarajmy się to przybliżyć. Poza Regulaminem Dyscyplinarnym (dalej: RD PZPN) regulacje odnoszące się np. do opłat za kartki zawierają regulaminy poszczególnych rozgrywek. Są to ważkie sprawy, bowiem ich niedopilnowanie skutkuje weryfikacją zawodów jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny naruszy prawo, bądź nie dopełni obowiązku.
Zaczynamy od art. 57 RD PZPN, odnoszącego się do naruszenia Art. 12 Przepisów Gry. Zgodnie z art. 57 §1 RD PZPN, zawodnik oraz osoba uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów otrzymuje odpowiednio napomnienie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwoną kartkę) w przypadku popełnienia przewinień wskazanych w Art. 12 Przepisów Gry. Tego nikomu nie trzeba przypominać, ale już przepis §2 stanowi, że jeżeli co najmniej 5 zawodników jednej drużyny otrzyma napomnienie (żółtą kartkę) lub wykluczenie (czerwona kartka) w jednym meczu, klub ukaranych zawodników podlega karze pieniężnej z automatu w wysokości określonej w odrębnych regulacjach. Te odrębne regulacji to przepisy uchwał Zarządów Polskiego Związku Piłki Nożnej lub Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w zależności od klasy rozgrywkowej. Tam są ustalone zasady. Nie tylko w regulaminie rozgrywek ale też niejednokrotnie w uchwałach odnoszących się kwestii opłat regulaminowych.
I ze stosowaniem tych przepisów też bywa różnie. W wielu WZPN i ich Podokręgach lub Delegaturach – w zależności od nazewnictwa – pobierane są przedpłaty od klubów i z takiej przedpłaty opłaty za kartki mogą być regulowane. Wiele podmiotów prowadzących rozgrywki wymaga by klub złożył oświadczenie iż prosi o uregulowanie opłaty z przedpłaty i wówczas, gdy klub tego nie zrobi, związek nie pobierze opłaty, a zawody zweryfikuje na niekorzyść tego klubu jako walkower 0:3 lub 0:5 w przypadku futsalu. Ważne jest więc rozumienie nie tylko przepisów, ale też zwyczajów panujących w danym podokręgu.
O wykluczeniach zawodników i osób funkcyjnych, rażącym niesportowym zachowaniu, czy naruszeniu nietykalności cielesnej napiszemy w kolejnym odcinku. A teraz skoncentrujmy się jeszcze na pauzach oraz automatycznych karach pieniężnych, których opłacanie odbywa się na podobnych zasadach jak opłacanie kar za napomnienia co najmniej pięciu zawodników lub wykluczenia.
Art. 58 reguluje kwestię otrzymanie przez zawodnika napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów mistrzowskich – automatyczna kara dyskwalifikacji. Zgodnie z § 1 z zastrzeżeniem Art. 58 [1] zawodnik lub osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych, która w czasie zawodów mistrzowskich otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarany: przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, a przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. Jednocześnie, decyzja w zakresie stosowania automatycznej kary dyskwalifikacji, o której mowa w zdaniu pierwszym w rozgrywkach mistrzowskich w ramach piłkarstwa amatorskiego tj. w szczególności na poziomie od IV ligi do niższych klas rozgrywkowych oraz w rozgrywkach dziecięcych i młodzieżowych, pozostaje w kompetencji właściwego wojewódzkiego związku piłki nożnej prowadzącego rozgrywki.
Przepis art. 58 § 2 odnosi się natomiast do często spotykanego przypadku łączenia funkcji i stanowi, iż w sytuacji, gdy ta sama osoba w danych rozgrywkach pełni zarówno funkcję zawodnika oraz inną funkcję uprawniającą do przebywania na ławce rezerwowych - w stosunku do tej osoby ewidencje napomnień prowadzone są odrębnie.
Art. 58 [1] RD PZPN odnosi się z kolei do zawodów szczebla centralnego i dotyczy przypadku otrzymania przez zawodnika lub osobę inną niż zawodnik, uprawnioną do przebywania na ławce rezerwowych napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów mistrzowskich prowadzonych przez PZPN i Ekstraklasa SA – automatyczna kara dyskwalifikacji.
Zgodnie z § 1, zawodnik lub osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych, która w czasie zawodów mistrzowskich prowadzonych przez PZPN i Ekstraklasa SA otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarana: przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, a przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.
Przepis § 2 odnosi się do sytuacji, gdy ta sama osoba w danych rozgrywkach pełni zarówno funkcję zawodnika oraz inną funkcję uprawniającą do przebywania na ławce rezerwowych - w stosunku do tej osoby ewidencje napomnień prowadzone są odrębnie.
Art. 59 RD PZPN odnosi się natomiast do otrzymania przez zawodnika napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów mistrzowskich – automatyczna kara pieniężna. Zgodnie z § 1, dopuszczalność i przesłanki automatycznego ukarania zawodnika karą pieniężną w związku z otrzymaniem napomnienia (żółta kartka) oraz wysokość kar pieniężnych jest określona w regulaminach rozgrywek uchwalanych przez Polski Związek Piłki Nożnej i wojewódzkie związki piłki nożnej, a zgodnie z § 2, postanowienia § 1 nie dotyczą osób innych niż zawodnik, uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych.
Art. 60 reguluje otrzymanie przez zawodnika napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów pucharowych. Zgodnie z § 1, z zastrzeżeniem Art. 60 [1} zawodnik, który w czasie rozgrywek pucharowych otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarany: przy drugim napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, przy każdym kolejnym co drugim napomnieniu – karą dyskwalifikacją w wymiarze 2 meczów. Natomiast w świetle art. 60 § 2 PZPN, kary, o których mowa w § 1 są realizowane w ramach rozgrywek pucharowych.
I przechodzimy do kwestii zawartych w art. 60 [1] RD PZPN czyli przypadku otrzymania przez zawodnika lub osobę inną niż zawodnik, uprawnioną do przebywania na ławce rezerwowych napomnienia (żółtej kartki) w czasie zawodów pucharowych prowadzonych przez PZPN. To dotyczy szczebla centralnego Pucharu Polski. Zgodnie z § 1, zawodnik lub osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych, która w czasie rozgrywek pucharowych prowadzonych przez PZPN otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarana: przy drugim napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu, przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów, przy każdym kolejnym co drugim napomnieniu – karą dyskwalifikacją w wymiarze 2 meczów. Zgodnie z § 2, w sytuacji gdy ta sama osoba w danych rozgrywkach pełni zarówno funkcję zawodnika oraz inną funkcję uprawniającą do przebywania na ławce rezerwowych - w stosunku do tej osoby ewidencje napomnień prowadzone są odrębnie. Natomiast w świetle §3, kary, o których mowa w § 1 są realizowane w ramach rozgrywek pucharowych.