Tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.

23.04.2020, 10:00

Ostatnio nasze wpisy zdominował temat koronawirusa, czemu trudno się dziwić, bo ta kwestia paraliżuje sprawy nie tylko nasze, ale przede wszystkim naszych klientów.

Dziś chciałbym zwrócić uwagę na jeden z podmiotów, który może udzielać wsparcia, jakim jest Polski Fundusz Rozwoju, który realizuje swe działania obok „typowych” instytucji powołanych w tym celu, jakimi są ZUS i urzędy pracy.

Zasady i cel działania PFR zostały opisane w ustawie z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju (Dz. U. z 2019 poz. 1572). Nowelą z dnia 31 marca 2020 r. przyznano tej instytucji nowe kompetencje, zgodnie z którymi działalność gospodarcza Polskiego Funduszu Rozwoju polega w szczególności na:

  1. obejmowaniu lub nabywaniu udziałów, akcji, warrantów subskrypcyjnych lub obligacji oraz przystępowaniu do spółek osobowych;
  2. udzielaniu pożyczek, gwarancji i poręczeń;
  3. obejmowaniu lub nabywaniu jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych, praw uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej lub instytucji wspólnego inwestowania mających siedzibę za granicą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2020 r. poz. 95) oraz zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi;
  4. prowadzeniu innej działalności inwestycyjnej, o której mowa w art. 48b ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2019 r. poz. 351, 1495, 1571, 1655 i 1680).

Instytucja ta została wyposażona w dość istotne z punktu widzenia walki z koronawirusem zadanie, jakim jest finansowanie przedsiębiorców, w szczególności mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Ustawa precyzuje w jakich formach Polski Fundusz Rozwoju udziela finansowania, które udzielane będzie bezpośrednio lub za pośrednictwem osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub funduszy kapitałowych.

Jak dowiedzieć się można w poradniku na temat Tarczy oferowanej przez PFR,  „Tarcza Finansowa PFR dla Małych i Średnich Firm” zakłada, że podstawowym instrumentem wsparcia finansowego przedsiębiorstw będą subwencje finansowe, przewidujące mechanizm kompensujący szkody związane z COVID-19. „Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm” zakłada, że podstawowe instrumenty wsparcia finansowego dla dużych przedsiębiorstw będą obejmować finansowanie płynnościowe o charakterze w pełni zwrotnym i odpłatnym, finansowanie preferencyjne z możliwością kompensacji szkody związanej z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej w y wołanej wirusem SARS-CoV-2 („COV ID -19” ) (w postaci możliwości częściowego umorzenia wsparcia finansowego na warunkach określonych w Programie) oraz finansowanie inwestycyjne z wykorzystaniem instrumentów kapitałowych na zasadach rynkowych i w ramach pomocy publicznej.

Narzędzia jakie będzie miała PFR do wykorzystania w walce ze skutkami COVID-19 to m.in. możliwość obejmowania lub nabywania udziałów, akcji, warrantów subskrypcyjnych, obligacji, wierzytelności oraz przystępowania do spółek osobowych. Ta instytucja będzie również mogła udzielać subwencji, czy umarzalnych pożyczek.

Środki udostępnione przez Polski Fundusz Rozwoju mogą zostać przeznaczone m. in. na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej (z pewnymi włączeniami), czy spłatę kredytów (do pewnej procentowo określonej wysokości wartości pożyczki). Szczegółowe warunki wsparcia finansowego oraz zobowiązania beneficjenta programu określać będzie umowa z PFR.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×