Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a sport i rekreacja

16.03.2020, 12:00

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie, także i w Polsce wzrasta liczba osób zakażonych. Od soboty 14 marca do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Choć Koronawirus (wirus SARS-CoV-2) i choroba COVID-19 się rozprzestrzeniają, to w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a nie żaden ze stanów wyjątkowych. Upraszczając chodzi o to by ograniczyć wszelkie aktywności i gałęzie, do tych które są niezbędne do spełniania podstawowych potrzeb społeczeństwa oraz do funkcjonowania produkcji i usług, tych najbardziej niezbędnych. One funkcjonują, oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa. A ponadto celem wprowadzenia takiego stanu epidemicznego jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia choćby przez ograniczenie zgromadzeń w Polsce do 50 osób. Oczywiście mowa o zgromadzeniach publicznych zgodnie z definicją z ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Mamy także wynikające z innych rozporządzeń ograniczenia w ruchu lotniczym i kontrole graniczne. 

Wiadomym, że wiele branż znajdzie się po tym kryzysie -który nawet nie wiadomo tak naprawdę ile jeszcze potrwa – w bardzo trudnej, wręcz ekstremalnie trudnej sytuacji gospodarczej, a będą też takie, które wyjdą obronną ręką i takie, które z racji produkowanych towarów lub świadczonych usług osiągną duże zyski.

Co ze sportem? Spoglądając jedynie na piłkę nożną, z czołowych lig w weekend mecze rozgrywały tylko ligi rosyjska i turecka. Wystarczy powiedzieć, że gdy jeszcze w środę, czwartek rano kilkanaście czołowych lig, ale także nasza Ekstraklasa S.A. reprezentowały stanowisko by grać bez publiczności, to w piątek już było ono zupełnie inne – nie grać. W innych dyscyplinach sportu zawody były odwoływane, również na kilka dni przed ich planowanym rozpoczęciem. Po pierwsze obowiązywał już od wtorku zakaz organizacji imprez masowych, a po drugie także – rekomendacja Minister Sportu, o której już pisaliśmy na blogu prawosportowe.pl.

Czekamy na decyzje organów prowadzących rozgrywki, trenerom zależy na tym, że skoro zawodnicy nie grali to choćby powinni trenować. Pytanie czy można zorganizować trening na terenie klubu? Czy można w ogóle zorganizować trening drużyny? Czy trenować indywidualnie?

Organizować trening zespołu? – NIE! Otóż zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1) lit d Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania ustanawia się czasowe ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness.

Mamy więc odpowiedź na nasze pytanie. Bezprzedmiotowym stało się również pytanie otrzymane przeze mnie drogą mailową na bok@prawosportowe.pl : „czy w związku z zamknięciem galerii handlowych zamknięte będą kluby fitness w nich znajdujące się, choć mają osobne wejścia?”. Po zapoznaniu się z treścią rozporządzenia wiadomo iż działalność „związana ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness”, to każdy rodzaj działalności z działu 93.0 Klasyfikacji PKD.

W grupie 93.0 mamy 6 podklas:

93.11.Z Działalność obiektów sportowych,

93.12.Z Działalność klubów sportowych,

93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej,

93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem,

93.21.Z Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki,

93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Co się kryje pod tymi pojęciami?

Podklasa „93.11.Z Działalność obiektów sportowych” obejmuje:

- działalność obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub obiektów sportowych halowych (otwartych, zamkniętych lub zadaszonych, z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez, tj.:

- stadiony do gry w piłkę nożną, - stadiony do gry w krykieta, rugby,

- tory wyścigowe dla samochodów, psów, koni, - baseny, - stadiony lekkoatletyczne,

- hale i stadiony przeznaczone dla sportów zimowych, włączając hale do gry w hokeja,

- hale bokserskie,

- pola golfowe,

- tory do gry w kręgle,

- pozostałe obiekty sportowe

- organizowanie i przeprowadzanie imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych, otwartych lub zamkniętych obiektów sportowych,

- zarządzanie i zapewnienie pracowników do obsługi tych obiektów.

Podklasa ta nie obejmuje natomiast:

- obsługi wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 4939Z,

- wypożyczania sprzętu rekreacyjnego i sportowego, sklasyfikowanego w 7721Z,

- działalności obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, sklasyfikowanej w 9313Z,

- działalności związanej z prowadzeniem parków i plaż, sklasyfikowanej w 9329Z.

Podklasa „93.12.Z Działalność klubów sportowych”. Tej działalności nie mogą prowadzić osoby fizyczne. Podklasa ta obejmuje działalność klubów sportowych zawodowych lub amatorskich, takich jak:

- kluby piłkarskie,

- kluby pływackie,

- kluby bokserskie,

- kluby lekkoatletyczne,

- kluby strzeleckie,

- kluby sportów zimowych,

- kluby golfowe,

- kluby kręglarskie,

- kluby szachowe itd.

Oczywiście wymienione są przykładowe rodzaje działalności klubów sportowych i ich aktywności w poszczególnych dyscyplinach sportu i jest to katalog otwarty. Zatem kluby koszykówki, piłki siatkowej, piłki ręcznej i wielu, wielu innych dyscyplin sportu również zaliczają się do tej kategorii.

Podklasa ta nie obejmuje:

- działalności indywidualnych nauczycieli, trenerów, sklasyfikowanej w 8551Z,

- działalności obiektów sportowych, sklasyfikowanej w 9311Z,

- organizowania i przeprowadzania imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów we własnych, otwartych lub zamkniętych obiektach sportowych, sklasyfikowanego w 9311Z.

Podklasa „93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej”. Podklasa ta obejmuje działalność centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i kulturystyce. Natomiast nie obejmuje:

- działalności indywidualnych nauczycieli, trenerów, sklasyfikowanej w 8551Z,

- działalności usługowej łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, sklasyfikowanej w 9604Z.

Podklasa „93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem” obejmuje:

- działalność producentów i sponsorów wydarzeń sportowych, w obiektach lub poza nimi,

- działalność indywidualnych sportowców, sędziów, chronometrażystów itd.,

- działalność związaną z organizacją lig sportowych,

- działalność związaną z promocją imprez sportowych,

- działalność przewodników górskich,

- działalność stajni wyścigowych, ośrodków hodowli i tresury psów wyścigowych,

- działalność wspomagającą łowiectwo i wędkarstwo sportowe lub rekreacyjne.

Podklasa ta nie obejmuje:

- wypożyczania sprzętu sportowego, sklasyfikowanego w 7721Z,

- działalności szkół sportowych, sklasyfikowanej w 8551Z,

- działalności instruktorów, nauczycieli i trenerów sportowych, sklasyfikowanej w 8551Z,

- organizowania i przeprowadzania imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych lub nie, obiektów sportowych, sklasyfikowanego w 9311Z,

- działalności związanej z prowadzeniem parków rekreacyjnych i plaż, sklasyfikowanej w 9329Z.

Podklasa „93.21.Z Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki” obejmuje działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki, - organizowanie różnych atrakcji rozrywkowych i rekreacyjnych, takich jak: zjazdy wodne, gry, pokazy, wystawy tematyczne i imprezy plenerowe.

I wreszcie, podklasa „93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna”, która obejmuje pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną, gdzie indziej niesklasyfikowaną (z wyłączeniem działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki), taką jak:

- eksploatacja automatów do gier zręcznościowych, nawet na monety,

- działalność parków rekreacyjnych (bez zakwaterowania),

- transport rekreacyjny, np. działalność przystani jachtowych,

- obsługa stoków narciarskich,

- wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego,

- działalność jarmarków i widowisk o charakterze rekreacyjnym

- działalność plaż, włączając wynajmowanie przebieralni, szafek na ubrania, wypożyczanie leżaków, itd.

- działalność miejsc do tańczenia (np. dyskoteki, sale taneczne),

- działalność producentów i sponsorów przedstawień na żywo, innych niż artystyczne lub sportowe, w obiektach lub poza nimi.

Podklasa ta nie obejmuje:

- działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 4939Z,

- rejsów wycieczkowych wędkarskich, sklasyfikowanych w 5010Z, 5030Z,

- wynajmowania miejsc i obiektów krótkotrwałego zakwaterowania dla gości odwiedzających lasy i parki rekreacyjne oraz wynajmowania pól namiotowych, sklasyfikowanego w 5530Z,

- działalności kempingów, obozowisk, kempingów łowieckich i wędkarskich, sklasyfikowanej w 5530Z,

- serwowania napojów przez dyskoteki, sklasyfikowanego w 5630Z,

- działalności grup teatralnych i cyrkowych, sklasyfikowanej w 9001Z.

Warto zatem sprawdzić które z tych rodzajów działalność prowadzimy w ramach naszej działalności gospodarczej wokół sportu i rekreacji i stosować się bezwzględnie do norm tego Rozporządzenia.

(zdjęcie: wikipedia - widok na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów)

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×