Kontynuuję dziś temat poruszany na ostatnim blogu, tj. kwestie wsparcia jakie oferuje w walce z koronawirusem Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Jak czytamy na oficjalnej stronie PFR „W poniedziałek 27 kwietnia (wieczorem) program Tarcza Finansowa PFR uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej, co było ostatnim wymaganym krokiem do jego uruchomienia. Przyjmowanie wniosków Mikrofirm oraz Małych i Średnich Firm w systemach bankowości elektronicznej rozpoczęło się 29 kwietnia o godz. 18:00. Oczekujemy na zgodę na uruchomienie programu dla dużych firm.”
Strona odsyła też do Przewodnika Antykryzysowego dla Przedsiębiorców i Jednostek Samorządu Terytorialnego, w którym znajdują się informacje na temat rozwiązań proponowanych w Tarczy Antykryzysowej PFR, zasady finansowania i doradztwa grupy PFR, a także rady jak dostosować się do otoczenia w czasach pandemii, czy gdzie szukać informacji na temat wsparcia w obliczu pandemii koronawirusa.
We wspomnianym przewodniku znalazły się m.in. warunki udzielenia przedsiębiorcom finansowania. Tarcza Finansowa PFR dla Mikro, Małych i Średnich Firm przewiduje, że beneficjentami programu są przedsiębiorcy (w rozumieniu ustawy), którzy spełniają szereg kryteriów. Tymi kryteriami są m.in. status mikroprzedsiębiorcy, czy małego lub średniego przedsiębiorcy. Kolejnym warunkiem jest spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19.
Wsparcie z PFR nie będzie przysługiwać natomiast przedsiębiorcom, którzy na dzień składania wniosku byli w stanie likwidacji, bądź zostało wszczęte wobec nich postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne.
Co ważne – ze względu na definicję beneficjenta rzeczywistego, wsparcie może otrzymać przedsiębiorca:
- który, posiada rezydencję podatkową na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
- który jest zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- oraz którego główny beneficjent rzeczywisty, w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 1) Ustawy AML nie posiada rezydencji podatkowej w tzw. „rajach podatkowych” w rozumieniu Konkluzji Rady UE w sprawie zrewidowanej listy państw nie współpracujących w celach podatkowych (2020/C 64/03). Odejście od tej zasady możliwe jest w sytuacji zobowiązania Beneficjenta Programu i/lub jego głównego beneficjenta rzeczywistego do przeniesienia rezydencji podatkowej na teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego w terminie do 9 miesięcy od dnia udzielenia finansowania w ramach Programu.
Pozostałe warunki możliwości otrzymania wsparcia to prowadzenie działalności na dzień 31 grudnia 2019 r., brak zaległości składkowych i ZUS-owskich na ten dzień oraz na dzień złożenia wniosku.
Wyłączeni ze wsparcia PFR będą przedsiębiorcy prowadzący działalności w zakresie:
- produktów lub usług, które mogą skutkować ograniczaniem bądź naruszaniem wolności indywidualnych lub/oraz praw człowieka,
- działalności prowadzonej przez instytucje kredytowe, spółdzielcze kasy oszczędnściowo-kredytowe, firmy inwestycyjne, instytucje pożyczkowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne i inne przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania oraz podmioty zarządzające akty wami, dostawców usług płatniczych oraz inne instytucje finansowe, a także agencje ratingowe,
- obszarów wątpliwych z powodów etyczno—moralnych.
Jak sygnalizowałem ostatnio tarcza PFR przewiduje wsparcie na podstawie subwencji finansowych udzielanych na podstawie umowy subwencji finansowej na następujących warunkach:
- przeznaczenie środków: pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem przeznaczenia środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego podmiotu (zakaz akwizycji);
- dopuszczalna spłata kredytów: możliwość wykorzystania Subwencji Finansowej na przedterminową spłatę kredytów do maksymalnej wysokości 25% wartości Subwencji Finansowej;
- rozliczenia z podmiotami powiązanymi: zakaz przeznaczania środków z Subwencji Finansowej na płatności do właściciela, do osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa;
- zwrot: na warunkach określonych w Programie i Umowie Subwencji Finansowej;
- zabezpieczenie: Subwencje Finansowe mogą być udzielane bez ustanawiania zabezpieczeń.
Jak wskazuje Przewodnik szczegółowe warunki wsparcia finansowego oraz zobowiązania Beneficjenta Programu określać będzie Umowa Subwencji Finansowej.