Rejestracja, potwierdzenie, a uprawnienie zawodnika

22.05.2024, 06:00

Rejestracja (zgłoszenie), potwierdzenie i uprawnienie zawodnika (zawodniczki) piłki nożnej to trzy pojęcia, które musi zapamiętać każdy kierownik drużyny lub osoba, która za pośrednictwem systemu extranet PZPN zgłasza zawodników (zawodniczki) do rozgrywek.

Zasady i tryb zgłaszania oraz potwierdzania zawodników, a także uprawniania zawodników do gry reguluje Uchwała nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej (dalej: Uchwała). Zgodnie z § 16 Uchwały, zgłaszanie i potwierdzanie zawodników do klubu może nastąpić jedynie w przypadku spełnienia przez zawodnika następujących warunków:

- nie jest zgłoszony lub potwierdzony do innego klubu lub jest zwolniony z poprzedniego, z wyjątkiem sytuacji określonej w § 24. Zgodnie z  § 24 ust. 1, w przypadku sporów pomiędzy zainteresowanymi klubami co do wysokości ekwiwalentu, zawodnik może być uprawniony do gry w klubie. W decyzji ustalającej wysokość ekwiwalentu właściwy organ określa termin jej zapłaty, nie dłuższy niż 14 dni od dnia, kiedy decyzja stała się prawomocna. Brak realizacji zapłaty ekwiwalentu w określonym terminie powoduje automatyczne zweryfikowanie wyników meczów z udziałem zawodnika jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny klubu pozyskującego;

- uzyska pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku, gdy nie ukończył 18 roku życia. Wzór pisemnej zgody stanowi załącznik nr 1 do Uchwały;

- zostanie zarejestrowany w systemie Extranet na podstawie właściwie wypełnionego formularza zgłoszeniowego. Wzór formularza zgłoszeniowego stanowi załącznik nr 2 do Uchwały.

Warunkiem potwierdzenia zawodnika do klubu Ekstraklasy, I lub II ligi jest przedstawienie kopii potwierdzenia dokonania opłaty na rzecz PZPN z tytułu zmiany przynależności klubowej zawodnika. Wymagane dokumenty Klub weryfikuje i przekazuje do właściwego Związku Piłki Nożnej celem potwierdzenia, na zasadach określonych przez ten Związek. Klub ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość informacji i danych osobowych podanych w złożonych dokumentach.

Zgodnie z § 16 ust. 5 Uchwały, klub odstępujący jest zobowiązany do wydania oświadczenia o wygaśnięciu kontraktu lub deklaracji gry amatora z zawodnikiem w ciągu 3 dni od momentu złożenia pisemnego wniosku. W przypadku braku oświadczenia klubu o wygaśnięciu kontraktu lub deklaracji gry amatora z zawodnikiem, nie wydanego w terminie, o którym mowa w ust. 5, wyrejestrowanie zawodnika może także nastąpić na podstawie decyzji podjętej przez organ związku piłki nożnej właściwego dla klubu pozyskującego, wydanej w oparciu o dokumenty posiadane przez ten organ. Klub odstępujący nie może uzależniać wydania oświadczenia o wygaśnięciu kontraktu lub deklaracji gry amatora od innych przesłanek niż obowiązujący kontrakt lub deklaracja gry amatora. Zmiana przynależności klubowej zawodnika, który nie jest związany kontraktem z klubem, nie może być uzależniona od zwolnienia z klubu odstępującego. Prawomocna decyzja lub decyzja, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności właściwego organu związkowego stanowi podstawę dokonania potwierdzenia i uprawnienia zawodnika do klubu pozyskującego przez właściwy Związek, niezależnie od odmowy wydania wymaganych dokumentów przez klub odstępujący lub właściwy dla niego Związek, o ile pozyskujący klub dokona należnych opłat związanych z procesem wyrejestrowania i zarejestrowania zawodnika. Przepis ten stosuje się odpowiednio do zawodnika, który nie jest związany umową, w tym kontraktem o uprawianie piłki nożnej, oraz zawodnika amatora, który nie złożył deklaracji na nowy sezon.

Fundamentalne znaczenie ma przepis § 4 Uchwały, w świetle którego, w zawodach piłki nożnej objętych systemem rozgrywek ustalonych przez PZPN, właściwy organ prowadzący i zarządzający rozgrywkami Ekstraklasy i związki piłki nożnej mogą brać udział jedynie zawodnicy zgłoszeni, potwierdzeni i uprawnieni do gry, zgodnie z niniejszymi przepisami.

Ważny z punktu widzenia kierownika drużyny jest § 17 Uchwały, zgodnie z którym, zmiana przynależności klubowej zawodnika następuje z chwilą potwierdzenia go do nowego klubu przez właściwy związek piłki nożnej w systemie Extranet, przy czym wniosek o jego potwierdzenie musi być rozpatrzony najpóźniej w ciągu 7 (siedem) dni od jego złożenia. Należy pamiętać, że potwierdzenie zawodnika do klubu nie jest równoznaczne z uprawnieniem go do uczestnictwa w rozgrywkach prowadzonych przez PZPN, związek piłki nożnej lub w rozgrywkach Ekstraklasy. W rozgrywkach mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry w systemie Extranet. Naruszenie tego postanowienia może skutkować nałożeniem sankcji sportowych określonych w Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną i/lub sankcji dyscyplinarnych określonych w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.

Zasady i tryb uprawniania zawodników do gry reguluje § 30. Przepis ust. 1 zawiera odesłanie, bowiem stanowi, iż szczegółowe zasady uprawniania zawodników do gry określa organ prowadzący rozgrywki. W szczególności ustala formę i sposób przekazania dokumentów niezbędnych do dokonania uprawnienia zawodników do gry. Zgodnie z ust. 2, klub ponosi pełną odpowiedzialność za prawdziwość danych personalnych i sportowych zawartych w wystąpieniu o uprawnienie. Organ prowadzący dane rozgrywki obowiązany jest uprawnić zawodnika niezwłocznie, nie później jednak niż w okresie 10 dni od daty otrzymania wystąpienia klubu. W trakcie obowiązującego uprawnienia zawodnika do gry, organ prowadzący rozgrywki może podjąć decyzję o zawieszeniu bądź cofnięciu uprawnienia w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w dokumentach, na podstawie których dokonano uprawnienia do gry, przy czym podstawą ww. czynności nie mogą być prowadzone postępowania lub podjęte w ich wyniku nieprawomocne decyzje odpowiednich organów PZPN lub Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej z zakresu przynależności klubowej zawodnika.

Uprawnienie do gry zawodnika pozyskanego z klubu zagranicznego, może nastąpić po przekazaniu organowi prowadzącemu rozgrywki ITC. W przypadku, gdy polski klub pozyskujący wystąpił za pośrednictwem PZPN do właściwej federacji o wydanie ITC, potwierdzenie zawodnika do klubu może mieć charakter warunkowy i nie upoważnia do uprawnienia zawodnika do czasu wydania ITC przez właściwą federację lub na skutek decyzji FIFA.

Teraz o uprawnianiu do gry zawodników – cudzoziemców. W świetle § 35 ust. 1 Uchwały, do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców. Z kolei, zgodnie z ust. 2, do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym uprawnienie do gry w drużynie seniorów może nastąpić po przedstawieniu przez klub dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika – cudzoziemca w Polsce oraz otrzymanie przez zawodnika zezwolenia na pracę. Liczbę zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej mogących równocześnie występować w poszczególnych meczach określają odrębne przepisy PZPN i regulaminy poszczególnych rozgrywek.

W sytuacji potwierdzenia do klubu zawodnika – cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej, jego uprawnienie do gry w drużynie seniorów może nastąpić po dostarczeniu organowi prowadzącemu rozgrywki dokumentacji potwierdzającej legalizację pobytu i zatrudnienia na terytorium RP. W okresie obowiązującego uprawnienia zawodnika do gry, klub jest odpowiedzialny, pod rygorem kary dyscyplinarnej, o której mowa w Art. 102 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, za niezwłoczne poinformowanie organów prowadzących rozgrywki o jakichkolwiek zmianach dotyczących legalizacji pobytu i zatrudnienia zawodnika na terytorium RP. Utrata prawa legalnego pobytu na terytorium RP i/lub zezwolenia na pracę stanowi podstawę do cofnięcia lub zawieszenia przez organ prowadzący rozgrywki uprawnienia zawodnika do gry. Zawodnik - cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry w drużynie seniorów wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika, z zastrzeżeniem postanowień § 35 ust. 7 Uchwały. Zgodnie z ust. 7, dopuszcza się potwierdzenie i uprawnienie do gry w klubie IV ligi i niższych klas rozgrywkowych kobiet i mężczyzn jednego zawodnika - cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację pobytu w Polsce. Powyższe ograniczenie nie dotyczy zawodników uczestniczących wyłącznie w rozgrywkach juniorów dowolnej kategorii wiekowej. Ponadto, zgodnie z ust. 8, w każdym zespole każdego klubu musi być potwierdzonych i uprawnionych do gry co najmniej ośmiu zawodników posiadających obywatelstwo polskie.

Dzisiejszy wpis oczywiście nie wyczerpuje całości problematyki związanej ze zgłoszeniem, potwierdzeniem i uprawnieniem zawodnika do gry. Jeżeli macie pytania, prosimy o ich zadawanie i przesłanie na adres: bok@prawosportowe.pl  

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×