Ostatnie zmiany przepisów rozgrywkowych w piłce nożnej

23.09.2022, 06:00

Rozgrywki sezonu 2022/2023 już trwają, ale Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej i Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej wprowadziły ostatnio dwie ważne zmiany dotyczące spraw rozgrywkowych. Jedna dotyczy statusu zawodnika zgłaszanego na liście A do rozgrywek Ekstraklasy i obejmuje Filipa Bednarka i Bartosza Salamona z Lecha Poznań oraz Bena Ledermana z Rakowa Częstochowa, ale może w przyszłości będą i kolejni jej beneficjenci, a druga zmiana – dotyczy możliwości gry starszych zawodników w danej kategorii wiekowej rozgrywek młodzieżowych. Pierwsza już weszła w życie, a druga też weszła w życie, ale od sezonu 2023/2024 będzie jeszcze szersza.

Uchwałą nr 29/2022 z dnia 30 sierpnia 2022 roku Komisji ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr VI/71 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2022/2023 i następne zmieniono postanowienia art. 9.9. tego regulaminu.

I tak, w zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie należącym do federacji oznacza zawodnika, który posiada obywatelstwo polskie lub który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w Klubie lub innym klubie należącym do tej samej federacji co klub obecny przez okres, z przerwami lub nie trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).

Dotychczasowe brzmienie tego przepisu było następujące: w zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie należącym do federacji oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w Klubie lub innym klubie należącym do tej samej federacji co klub obecny przez okres, z przerwami lub nie trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).

Poprzednie brzmienie nie obejmowało zawodników, którzy byli szkoleni zagranicą, ale są obywatelami Polski i prowadziło do tego, że po powrocie z zagranicy, stamtąd gdzie byli szkoleni w wieku młodzieżowym nie mogli być zgłoszeni do rozgrywek jako zawodnicy wychowani w polskich klubach i de facto byli wpisywani na miejscu dla obcokrajowców. Tak było w przypadku Filipa Bednarka i Bartosza Salamona z Lecha Poznań. Pierwszy prawideł profesji bramkarskiej uczył się w Holandii, a drugi – środkowy obrońca – grał w młodym wieku we Włoszech, będąc nawet zawodnikiem wielkiego AC Milan. I co się okazało, po powrocie z zagranicy, jako zawodnicy nieszkoleni w polskich klubach nie mogli być wpisywani jako wychowankowie krajowi, stąd „otwarcie furtki” poprzez umożliwienie zgłaszania przez klub na liście A takich zawodników nie na podstawie przesłanki wychowanka krajowego, ale przesłanki polskiego obywatelstwa, jakie Bednarek i Salamon posiadają od urodzenia, wszak jako adepci zaczynali w Polsce grać, ale wcześniej wyjechali do zagranicznych nie zaliczając trzech lat w wieku od 15 do 21 lat w klubach polskich.

Przypadek Ledermana jest inny. On ma polskie obywatelstwo, ale też izraelskie i amerykańskie. Szkolił się między innymi w FC Barcelonie, ale jest Polakiem i filarem Rakowa Częstochowa. Co najważniejsze rejestracja tych piłkarzy na liście A powoduje, że nie blokują oni miejsc obcokrajowcom. Wszak na liście A czterech zawodników musi mieć status wychowanka krajowego, a kolejnych czterech wychowanka klubowego, pozostałe 17 miejsc może być wypełnionych przez obcokrajowców.

Czy zmiana jest słuszna – czas pokaże. Na pewno taka była potrzeba chwili. Lech Poznań mając „związane ręce” poprzednim brzmieniem przepisu, szukając ofensywnego zawodnika tak dzielnie walczył o Damiana Kądziora, bowiem nie mógł wówczas – przed wejściem w życie znowelizowanego przepisu – zgłosić na listę A kolejnego obcokrajowca. Podobnie pewnie byłoby z Piotrem Zielińskim, który wcześnie wyjechał do Włoch i gdyby za parę lat zdecydował się na koniec zagrać w Ekstraklasie, wówczas przy poprzednich przepisach blokowałby miejsce obcokrajowcowi, a tak posiadając obywatelstwo polskie może być wpisany w zakresie dotyczącym listy A zawodnik szkolony w Klubie należącym do federacji oznacza zawodnika, który posiada obywatelstwo polskie lub który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – jest zarejestrowany w Klubie lub innym klubie należącym do tej samej federacji co klub obecny przez okres, z przerwami lub nie trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).

Z kolei Uchwała nr IX/130 z dnia 31 sierpnia 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną wprowadza dwa nowe przepisy.

W § 3 dodaje się nowy pkt. 4.4 w następującym brzmieniu:

4.4.Dopuszcza się możliwość udziału w rozgrywkach w kategoriach wiekowych od E1 do G (tzn. bez ewidencji tabel i wyników) maksymalnie 2 zawodników starszych - słabszych fizycznie - w roczniku młodszym (z D2 do E1, z E1 do E2, z E2 do F1, z F1 do F2, F2 do G) pod warunkiem zgłoszenia tego faktu przed turniejem lub meczem trenerom/przedstawicielom pozostałych zespołów.

Ten przepis obowiązuje już od 1 września 2022 roku, natomiast od sezonu 2023/2024 obowiązywać będzie nowy pkt. 4.5 w następującym brzmieniu:

4.5. Dopuszcza się możliwość udziału w rozgrywkach maksymalnie 2 zawodników o jeden rok starszych - późno dojrzewających - w roczniku młodszym w rozgrywkach kategorii wiekowych: z C1 do C2, z C2 do D1, z D1 do D2 pod warunkiem uzyskania pozytywnego wyniku badania PHV wieku biologicznego zawodnika i złożenia wniosku (przed daną rundą rozgrywek) do Wydziału Rozgrywek WZPN o uprawnienie zawodnika późno dojrzewającego do niższej kategorii wiekowej podpisanego przez: przedstawiciela klubu, trenera i rodzica. Zgodę można otrzymać na okres jednej rundy (przed każdą następną rundą składa się osobny wniosek z aktualnym wynikiem PHV), a zawodnik zgłoszony do młodszego rocznika nie może w tym okresie występować w swoim lub starszym roczniku.

Z racji wprowadzenia wyników badania PHV jako przesłanki możliwości udziału zawodników późnodojrzewających w drużynie młodszej kategorii wiekowej, Zarząd PZPN zobowiązał w Uchwal Departament Szkolenia i Reprezentacji Narodowych PZPN do przygotowania szczegółowych zasad i procedur uzyskiwania badań PHV w terminie do dnia 30 marca 2023 roku.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×