Organizacja rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy cz. 2

02.08.2024, 05:00

Piłkarską Polskę dzisiaj z rana obiegła informacja, że Śląsk Wrocław wystąpił do spółki Ekstraklasa S.A. o przełożenie zaplanowanego na niedzielę meczu 3. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy z Radomiakiem Radom. Spotkanie miało zostać rozegrane w niedzielę o 17,30 na Tarczyński Arenie we Wrocławiu i tak się składa, że zbiegło nam się to z omawianiem wybranych postanowień Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy.

Pierwszą cześć tego krótkiego cyklu o regulacjach dotyczących rozgrywek Ekstraklasy poświęciliśmy uprawnieniom zawodników i zachęcam serdecznie do lektury tego bloga. A teraz od razu wędrujemy do przepisu art. 11.5 Uchwały nr V/68 z dnia 20 maja 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2024/2025 i następne (dalej: Uchwała), bo to on jest podstawą przełożenia meczu Śląsk-Radomiak.

Zgodnie z art. 11.5 Uchwały, Kluby, które awansowały rozgrywek UEFA, mają prawo do zwrócenia się z wnioskiem do Departamentu Logistyki Rozgrywek o przełożenie dodatkowo jednego spotkania ligowego, rozgrywanego przed meczem kwalifikacji rozgrywek UEFA. W takiej sytuacji Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który awansował w rozgrywkach UEFA, na inny termin. Nowy termin ustala się w porozumieniu z podmiotem posiadającym licencję nadawcy. Przepis ten dotyczy rozgrywek od I do III rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy. Na uwagę zasługuje słowo „dodatkowo jednego spotkania”. Już wyjaśniamy o jaki to „dodatek” chodzi. Przepis ten pojawił się kilka lat temu jako taki dodatek do przepisy, który w tegorocznym regulaminie ma numerację „11.4”. Brzmi on tak: „Kluby, które awansowały do rundy play off w rozgrywkach UEFA mają prawo do zwrócenia się nie później niż w ciągu 24 godzin od zakończeniu meczu, zapewniającego awans do rundy play off w rozgrywkach UEFA z wnioskiem do Departamentu Logistyki Rozgrywek o przełożenie ich spotkania ligowego, rozgrywanego pomiędzy meczami play off rozgrywek UEFA. W takiej sytuacji Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który awansował w rundzie play off w rozgrywkach UEFA na inny termin. Nowy termin ustala się w porozumieniu z podmiotem posiadającym licencję nadawcy”.

Skoro jesteśmy przy postanowieniach dotyczących pucharowiczów to spójrzmy do art. 11.1 do 11.3. Tam znajdują się postanowienia odnoszące się także do rozgrywek Pucharu Polski i udziału w nich drużyn Ekstraklasy. Artykuł 11 ma następującą tytulaturę: „Art. 11. Terminy rozgrywek UEFA lub Pucharu Polski”. Zgodnie z art. 11.1 Uchwały: „Kluby, które występują w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski we wtorek co do zasady rozgrywają mecze mistrzowskie nie później niż w sobotę przed określonymi wyżej meczami oraz nie wcześniej niż w piątek po tych meczach”. W art. 11.2. zawarto kwestię środowego meczu w PP i tak: „Kluby, które występują w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski w środę co do zasady rozgrywają mecze mistrzowskie nie później niż w niedzielę przed określonymi wyżej meczami oraz nie wcześniej niż w sobotę po tych meczach.” Natomiast do czwartkowych meczów Pucharu Polski odnoszą się postanowienia art. 11.3: „Kluby, które występują w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski w czwartek co do zasady rozgrywają mecze mistrzowskie nie później niż w poniedziałek przed określonymi wyżej meczami oraz nie wcześniej niż w niedzielę po tych meczach. W uzasadnionych przypadkach Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który występuje w rozgrywkach UEFA lub Pucharu Polski w czwartek, na poniedziałek po takim meczu.

Podobnie rzecz ma się z wnioskiem nadawcy telewizyjnego i do tego odnosi się art. 11.6. Uchwały: „Z zastrzeżeniem powyższych zasad na wniosek podmiotu posiadającego licencję nadawcy Kluby mogą rozegrać mecze mistrzowskie w terminie wyznaczonym przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A”. Teraz jeszcze o 1/32 PP i art. 11.7. Zgodnie z tym przepisem, terminy spotkań, rozgrywanych od 1/32 finału Pucharu Polski, wymagają uprzednich konsultacji z Departamentem Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. Wyznaczenie meczu w czwartek w ramach rozgrywek o Puchar Polski przez PZPN wymaga uprzedniej zgody Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A.

Jak już przebrnęliśmy przez „pucharowiczów”, to proponuję omówienie artykułu 15 Regulaminu: „Art. 15. Wykonanie kar dyscyplinarnych związanych z grą”. Zaczynamy od art. 15.1, zgodnie z którym napomnienia zalicza się odrębnie dla Rozgrywek Ekstraklasy oraz innych klas rozgrywkowych. To oznacza, że żółte kartki z ligi nie sumują się z tymi z Pucharu Polski i odwrotnie, kartek ligowych nie wliczamy do kartek w rozgrywkach pucharowych. W świetle art. 15.2. Uchwały, kary dyscyplinarne związane z grą (żółte i czerwone kartki) wymierzone w innych rozgrywkach podlegają wykonaniu wyłącznie w tych rozgrywkach. Właściwy organ dyscyplinarny PZPN może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje. I taką samą zasadę co do rozgrywek Ekstraklasy wprowadza art. 15.3., zgodnie z którym, kary dyscyplinarne związane z grą (żółte i czerwone kartki) wymierzone w Rozgrywkach Ekstraklasy podlegają wykonaniu wyłącznie w tych rozgrywkach. Właściwy organ dyscyplinarny Ekstraklasy S.A. może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje.

Inaczej stanowi art. 15.4. On dotyczy zmiany klubu przez zawodnika i w tej sytuacji mamy następującą regulację: „W przypadku zmiany barw klubowych zawodnika z Klubu uczestniczącego w Rozgrywkach Ekstraklasy lub zmiany barw klubowych zawodnika z polskiego klubu występującego w innej klasie rozgrywkowej i konieczności odbycia kary wynikającej z liczby napomnień (żółtych kartek), udzielonych w rozgrywkach mistrzowskich, po zmianie barw klubowych zawodnik zobowiązany jest do odbycia kary w Rozgrywkach Ekstraklasy bez względu na fakt występowania uprzednio w Rozgrywkach Ekstraklasy lub innej klasie rozgrywkowej”. I na koniec art. 15.5. i odwołanie do innych przepisów: „Zasady odbywania kar dyscyplinarnych związanych z grą (żółte i czerwone kartki) innych osób funkcyjnych określa Regulamin Dyscyplinarny PZPN”.

Skoncentrujmy się jeszcze na sprawach dyscyplinarnych i pochodnych do nich. Etyka sportowa. Do jej naruszenia odnosi się art. 17 Uchwały. Zgodnie z art. 17.1. Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z etyką sportową i rzucająca cień na dobre imię sportu piłkarskiego stwierdzona w czasie Rozgrywek Ekstraklasy, udowodnione przypadki braku sportowej postawy i woli walki o uzyskanie jak najlepszego wyniku – może spowodować, w oparciu o sprawozdanie obserwatora lub delegata meczowego podjęcie przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. decyzji o pozbawieniu Klubu zdobytych punktów i bramek w konkretnym meczu mistrzowskim lub o powtórzeniu meczu mistrzowskiego lub jego rozegraniu na neutralnym boisku.

Z kolei w art. 18 mamy sankcję za grę w drużynie zawodników, u których stwierdzono naruszenia przepisów dopingowych. Na podstawie art. 18.1., zawody zostaną zweryfikowane przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. jako przegrane 0:3 na niekorzyść Klubu, w składzie którego występowało co najmniej dwóch zawodników, u których stwierdzono pozytywne wyniki badań antydopingowych lub, którzy odmówili poddania się takim badaniom.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×