Obowiązek nakładany na obwinionego przez organ dyscyplinarny w polskiej piłce nożnej ? suplement

02.03.2020, 06:00

Kilka ostatnich artykułów poświęciłem przepisowi art. 56 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, dotyczącemu obowiązków, jakie organ może nałożyć na obwinionego w postępowaniu dyscyplinarnym. Nawet poprzednio pisałem o formie przeprosin za przewinienie dyscyplinarne. Przeprosiny to jeden z możliwych obowiązków do wykonaniu. Oprócz nich może to być obowiązek naprawienia szkody lub np. obowiązek mający na celu zapobieżenie na przyszłość incydentom z udziałem kibiców. Dziś pora na mały suplement. Zapraszam do lektury!

Oczywiście zobowiązać klub do poprawnego zachowania kibiców czy zorganizowaną grupę kibiców klubu podczas wyjazdu na mecz wyjazdowy byłoby wręcz irracjonalnym, ale obowiązek do wykonania przez obwinionego polegający na zamontowaniu elementu, który służyłby poprawie bezpieczeństwa, a właściwie jego nałożenie przez organ jest uprawnione.

Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. w decyzji z dnia 26 lutego 2020 roku nałożyła taki obowiązek. Warto jeszcze przypomnieć podstawę z art. 56 RD PZPN: „Niezależnie od możliwości stosowania kar dyscyplinarnych przewidzianych w niniejszym regulaminie, organ dyscyplinarny może nałożyć na obwinionego obowiązki, w szczególności obowiązek naprawienia szkody w całości lub części, określając termin i sposób wykonania takiego obowiązku”.

Oto treść komunikatu zmaieszczonego na stronie internetowej Ekstraklasy S.A.:

Za zachowanie kibiców gości podczas spotkania Lech Poznań – Lechia Gdańsk, na klub Lechia nałożono karę finansową w wysokości 80 tysięcy złotych oraz karę zakazu wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na 8 najbliższych meczów Ekstraklasy i dodatkowo na 2 najbliższe mecze Ekstraklasy z Lechem w Poznaniu.

Z kolei za zachowanie kibiców gospodarzy na klub Lech nałożono karę finansową w wysokości 50 tysięcy złotych oraz karę zakazu wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na 2 najbliższe mecze Ekstraklasy z Lechią w Gdańsku. Dodatkowo Lech został zobowiązany do zainstalowania siatki bezpieczeństwa oddzielającej sektor gości od pozostałych trybun i murawy.

Jak widać, mimo, że przepis jest nowy, bo znajduje się w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN od jego nowelizacji z dnia 12 lipca 2019 roku, znajduje już zastosowanie. Innym zastosowaniem, które co prawda jeszcze nie miało miejsca mogłoby być np. zobowiązanie klubu przez organ dyscyplinarny do wykrycia sprawcy i nałożenia na niego klubowego zakazu stadionowego w przypadku incydentu, polegającego np. na wbiegnięciu kibica na pole gry. Wówczas np. organ mógłby zawiesić wykonanie nałożonej kary np. zamknięcia trybuny i uwarunkować to zawieszenie właśnie wykonaniem takiego zobowiązania. Oczywiście te zobowiązania muszą realne do wykonania. Nie mogą być irracjonalne, ale warto próbować tego typu zastosowań przepisu, by kary nie były tylko samymi karami, ale był aspekt wychowawczy i by realizowane były dyrektywy prewencji szczególnej i ogólnej zawarte w art. 5 par. 6 Regulaminu Dyscyplinarnego, czyli oddziaływanie karą na sprawcę, a zwłaszcza na całe środowisko np. w tym wypadku kibicowskie.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×