Niewykonywanie orzeczeń organów jurysdykcyjnych PZPN

11.09.2020, 07:00

Ostatnia nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonana przez Zarząd PZPN na posiedzeniu 24 lipca stała się dla mnie asumptem do tego artykułu. Niewykonanie orzeczenia jest przewinieniem dyscyplinarnym w polskiej piłce nożnej sklasyfikowanym w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN jako inne przewinienie dyscyplinarne, a polega nie wykonaniu prawomocnego orzeczenia lub decyzji organu jurysdykcyjnego w terminie 30 dni od uprawomocnienia się takiej decyzji lub orzeczenia. Może też zgodnie z definicją z art. 104 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego polegać na przewlekłym wykonywaniu takiego orzeczenia lub decyzji.

Nowelizacja zmienia nieco katalog kar za to przewinienie, ale zanim przejdę do tego katalogu warto jeszcze nadmienić iż zgodnie ze Statutem Polskiego Związku Piłki Nożnej po ostatniej jego nowelizacji, organami jurysdykcyjnymi PZPN są: Piłkarski Sąd Polubowny PZPN, Komisja Dyscyplinarna PZPN oraz Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN.

Zgodnie z art. 144 § 6 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie kary, chyba że orzeczenie objęte jest rygorem natychmiastowej wykonalności. Tym rygorem objęte są zgodnie z art. 142 § 2 wszystkie kary dotyczące przewinień związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim są natychmiast wykonalne, z wyjątkiem kary weryfikacji zawodów jako walkower i kary pieniężnej, chyba że organ dyscyplinarny postanowi inaczej.

Pozostałe kary nie są objęte rygorem, choć zgodnie z art. 142 §1, w szczególnie uzasadnionych przypadkach wymagających niezwłocznej realizacji orzeczenia, organ dyscyplinarny może nadać rygor natychmiastowej wykonalności.

Skoro wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie orzeczenia, decyzji, to prawomocne stają się decyzje i orzeczenia niezaskarżone w terminie na odwołanie. Tak jest z orzeczeniami i decyzjami organów I instancji. Co do orzeczeniem organów II instancji, to są ostateczne i prawomocne w toku związkowej instancyjności z chwilą ogłoszenia. I takie prawomocne orzeczenie lub decyzję trzeba wykonać. Jej niewykonanie w terminie 30 dni lub  naraża ukarany podmiot na odpowiedzialność dyscyplinarną z art. 104.

Nowelizacja, o której mowa zmienia katalog kar zawężając go co do osób fizycznych. Za to przewinienie zgodnie z przepisami art. 104 RD wymierza się kary dwóm grupom podmiotów. Pierwsza grupa to kluby, a druga to osoby fizyczne: zawodnicy, trenerzy, sędziowie i działacze piłkarscy.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 105 § 1. za niewykonanie w terminie 30 dni lub przewlekłą realizację prawomocnych orzeczeń i decyzji organów jurysdykcyjnych PZPN, wymierza się kary:

1)klubom:

a)karę pieniężną do 50.000zł

b)zakaz dokonywania transferów krajowych (definitywnych i czasowych) do klubu,

c)przeniesienie drużyny do niższej klasy rozgrywkowej,

d)czasowe zawieszenie lub pozbawienie licencji,

e)wykluczenie z PZPN,

2)zawodnikom, trenerom, sędziom i działaczom piłkarskim:

a)karę dyskwalifikacji czasowej,

b)wykluczenie z PZPN.

We wcześniejszym brzmieniu, obowiązującym przed tą nowelizacją grupa podmiotów była szersza. Obejmowała bowiem swoim zakresem: zawodników, trenerów, instruktorów, sędziów, pośredników transakcyjnych i działaczy piłkarskich. Szerszy był też katalog kar, ponieważ obejmował:

a)upomnienie,

b)naganę,

c)karę pieniężną;

d)karę dyskwalifikacji czasowej,

e)wykluczenie z PZPN.

Obecnie pozostały już tylko dwie najbardziej surowe kary z tej listy czyli kara dyskwalifikacji czasowej oraz wykluczenie z PZPN.

Warto zaznaczyć, że organem uprawnionym do orzekania kar, o których mowa w art. 104 §1 jest Komisja Dyscyplinarna PZPN. Od decyzji w tym przedmiocie przysługuje stronie, Rzecznikowi Dyscyplinarnemu oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego prawo do wniesienia odwołania do Najwyższej Komisji Odwoławczej w terminie 7 dni od doręczenia odpisu decyzji wraz z uzasadnieniem.

Ponadto zgodnie z §3, kary wymierzane na podstawie § 1 mogą być zawieszone, obniżone lub uchylone przez organ, który wydał decyzję w ostatniej instancji w przypadku wykonania orzeczenia.

Skoro napisałem o niewykonywaniu orzeczeń organów jurysdykcyjnych PZPN to w jednym z kolejnych wpisów zajmę się przewinieniem uregulowanym w art. 105 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN - niewykonywaniem zobowiązań. Tu co prawda nowelizacji nie było, ale warto zwrócić uwagę na różnicę w przedmiocie regulacji między art. 104, a art. 105.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×