Niewykonywanie orzeczeń i niewykonywanie zobowiązań w polskiej piłce nożnej

13.12.2023, 06:00

Przy okazji przypominania i omawiania Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej po ostatniej nowelizacji pisaliśmy ostatnio o przewinieniu polegającym na innym rażącym naruszeniu przepisów prawa związkowego lub norm etyczno – moralnych, obowiązujących w piłce nożnej, a dziś pora na omówienie czynów spełniających znamiona niewykonywania orzeczeń i niewykonywania zobowiązań.

W art. 104 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN (dalej: RD PZPN) uregulowane jest niewykonywanie orzeczeń czyli patrząc w ujęciu przedmiotowym niewykonywanie prawomocnych orzeczeń i decyzji organów jurysdykcyjnych PZPN. Organami jurysdykcyjnymi PZPN są zgodnie ze Statutem PZPN: Piłkarski Sąd Polubowny, Komisja Dyscyplinarna PZPN i Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN.

Zgodnie z art. 104 RD PZPN pod pojęciem niewykonywania orzeczeń kryje się: niewykonanie w terminie 30 dni takiego orzeczenia lub decyzji organu jurysdykcyjnego PZPN lub przewlekła realizacja takiego orzeczenia lub decyzji.

I tak organ dyscyplinarny (Komisja Dyscyplinarna PZPN) może wymierzyć za niewykonanie w terminie 30 dni lub przewlekłą realizację prawomocnych orzeczeń i decyzji organów jurysdykcyjnych PZPN, może wymierzyć kary klubom albo zawodnikom, trenerom, sędziom, agentom piłkarskim i działaczom piłkarskim. Od decyzji w tym przedmiocie przysługuje stronie, Rzecznikowi Dyscyplinarnemu oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego prawo do wniesienia odwołania do Najwyższej Komisji Odwoławczej w terminie 7 dni od doręczenia odpisu decyzji wraz z uzasadnieniem.

Sankcje przewidziane dla klubów, to zgodnie z art. 104 § 1 pkt 1) RD PZPN: kara pieniężna lub zakaz dokonywania transferów krajowych (definitywnych i czasowych) do klubu lub przeniesienie drużyny do niższej klasy rozgrywkowej lub czasowe zawieszenie lub pozbawienie licencji lub wykluczenie z PZPN, jako najsurowsza z kar.

Sankcje przewidziane dla zawodników, trenerów, sędziów, agentów piłkarskich i działaczy piłkarskich, to zgodnie z art. 104 § 1 pkt 2)  RD PZPN to: kara pieniężna lub zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną lub dyskwalifikacja czasowej lub wykluczenie z PZPN, jako najsurowsza z kar.

Z kolei zgodnie z § 2, za niewykonanie w terminie 30 dni lub przewlekłą realizację prawomocnych orzeczeń i decyzji organów jurysdykcyjnych wojewódzkich związków piłki nożnej, wymierza się następujące kary dla klubów: karę pieniężną lub  zakaz dokonywania transferów krajowych (definitywnych i czasowych) do klubu lub przeniesienie drużyny do niższej klasy rozgrywkowej lub czasowe zawieszenie lub pozbawienie licencji. Z kolei zawodnikom, trenerom, sędziom i działaczom piłkarskim organ może wymierzyć: karę pieniężną lub karę dyskwalifikacji czasowej.

Organem uprawnionym do orzekania kar, o których mowa w § 2 jest właściwa miejscowo komisja dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej. Od decyzji w tym przedmiocie przysługuje stronie, Rzecznikowi Dyscyplinarnemu oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego prawo do wniesienia odwołania do komisji odwoławczej wojewódzkiego związku piłki nożnej w terminie 7 dni od doręczenia odpisu decyzji wraz z uzasadnieniem.

Zgodnie z art. 104 § 5 RD PZPN, kary wymierzane na podstawie § 1 i § 2 mogą być zawieszone, obniżone lub uchylone przez organ, który wydał decyzję w ostatniej instancji w przypadku wykonania orzeczenia.

Teraz podobne ale nie takie samo przewinienie dyscyplinarne jak niewykonywanie orzeczeń, z tym że jest to uregulowane w art. 105 RD PZPN - niewykonywanie zobowiązań. Tu także kary dzieli się na te dla klubów, na te dla zawodnikom oraz na te dla innych osób fizycznych. I tak za niewykonywanie zobowiązania wobec Polskiego Związku Piłki Nożnej, ligi zawodowej lub związków piłki nożnej, wymierza się klubowi karę: pieniężną lub zakazu dokonywania transferów do klubu lub zawieszenia lub pozbawienia licencji lub przeniesienia drużyny do niższej klasy rozgrywkowej lub wykluczenia z PZPN. Wobec zawodnika może być wymierzona kara: upomnienia lub nagany lub kara pieniężna lub dyskwalifikacja w wymiarze nie niższym niż 3 miesiące. Natomiast wobec innych osób fizycznych RD PZPN przewiduje następujące kary: karę pieniężną  lub zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną lub dyskwalifikację od 3 miesięcy.

Odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają również kluby, które nie wykonują wymagalnych zobowiązań wobec innych klubów, zawodników, trenerów, działaczy, jeżeli roszczenie jest bezsporne, a całkowita jego wartość nie przekracza kwoty 5.000 złotych. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego organ dyscyplinarny uzna, że ocena zasadności roszczenia wykracza poza ramy postępowania dyscyplinarnego umarza to postępowanie, wskazując stronom Piłkarski Sąd Polubowny PZPN jako właściwy do rozpoznania sporu.

W art. 105 [1] RD PZPN uregulowano natomiast odpowiedzialność za przewinienie polegające na nieterminowym wykonywaniu zobowiązań finansowych przez kluby. Zgodnie z § 1, kluby są zobowiązane do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych podlegających jurysdykcji PZPN, zgodnie z warunkami określonymi w umowach, a zgodnie z § 2, na klub, w stosunku do którego w prawomocnym wyroku Piłkarskiego Sądu Polubownego stwierdzono zwłokę z płatnością o ponad 30 dni bez podstawy wynikającej z umowy, nakłada się następujące kary: karę upomnienia lub nagany lub karę pieniężną lub zakaz dokonywania transferów do Klubu na okres nie dłuższy niż 2 lata. Aby klub mógł zostać uznany za posiadający zaległe zobowiązania w rozumieniu tego przepisu i ukarany, wierzyciel musi na piśmie wezwać dłużny klub do zapłaty i wyznaczyć temu klubowi co najmniej dziesięciodniowy termin na wywiązanie się ze swoich zobowiązań finansowych.

W art. 105 [2] RD PZPN uregulowano naruszenie stabilności kontraktowej przez zawodnika, w art. 105 [3] RD PZPN - naruszenie stabilności kontraktowej przez klub. Zachęcam do zapoznania się z tymi przepisami, natomiast warto zatrzymać się przy art. 105 [4]. Odnosi się on do jednostronnego rozwiązania kontraktu przez klub z powodu ciąży zawodniczki i właśnie za jednostronne rozwiązanie przez klub Kontraktu zawartego z zawodniczką z powodu jej ciąży, zajścia w ciążę, nieobecności z powodu macierzyństwa lub korzystania z praw związanych z macierzyństwem, klubom wymierza się następujące kary: karę pieniężną nie niższą niż 1.000 zł i nie wyższą niż 500.000 zł. lub zakaz dokonywania transferów do Klubu na okres nie dłuższy niż 2 lata.

Za przewinienia określone w art. 104 – 105 [1] RD PZPN, czyli za niewykonywanie orzeczeń, niewykonywanie zobowiązań oraz za nieterminowe wykonywania zobowiązań finansowych przez kluby, organ dyscyplinarny może wymierzyć jednorazowo więcej niż jedną karę zasadniczą, co jest wyjątkiem od reguły polegającej na tym, że za jedno przewinienie dany podmiot podlegający jurysdykcji Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN może zostać ukarany tylko jedną karą zasadniczą.

 

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×