Mistrzostwa Polski Szóstek piłkarskich

23.07.2024, 06:00

Rozgrywki szóstek zdobywają w środowisku piłkarskim coraz większą popularność. Odbywają się na boiskach zewnętrznych, a nie w hali i uczestniczą w nich sześcio-, a nie pięcioosobowe drużyny, więc nie należy ich mylić z futsalem. Być może niektórzy z czytelników znają już rozgrywki szóstek piłkarskich lub nawet uczestniczyli w nich w swoich miejscowościach.

Z ciekawą inicjatywą wyszedł ostatnio Polski Związek Piłki Nożnej[1]. W piłkarskiej centrali postanowiono zorganizować Mistrzostwa Polski Szóstek – pierwsze w historii, a do udziału postanowiono zaprosić kluby piłkarskie. Klub może zgłosić jako zawodników wszystkie osoby pełnoletnie, które nie maja uprawnień ligowych na sezon 2024/2025. Zapisy do rozgrywek rozpoczną się już latem. Ważną informacją dla klubów jest fakt, że nie ponoszą żadnych kosztów związanych z organizacją wydarzenia, co znacznie zwiększa dostępność turnieju – czytamy na stronie internetowej PZPN. Turniej odbędzie się jesienią 2024 roku. Organizatorem MP6 jest PZPN we współpracy z Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej.

Regulacje dotyczące rozgrywek zostały zawarte w Uchwale nr VI/91 z dnia 7 czerwca 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie w sprawie przyjęcia Regulaminu Mistrzostw Polski Szóstek 2024 (dalej: Uchwała lub Regulamin). Nadzór nad Turniejem prowadzi Departament Piłki Amatorskiej (Grassroots) Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Turniej rozgrywany się na podstawie przepisów gry w piłkę nożną, zgodnie z regulaminem oraz obowiązującymi postanowieniami i przepisami Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Cel turnieju został określony §2 Uchwały. Jest nim: promowanie piłki nożnej w formacie 6-osobowym wśród kobiet i mężczyzn, zasad fair play, kształtowanie zdrowego stylu życia i aktywizacja lokalnych środowisk sportowych, promowanie piłki nożnej w formacie 6-osobowym wśród klubów piłkarskich wskazując nową ścieżkę rozwoju sportowego, społecznego i biznesowego oraz wyłonienie najzdolniejszych piłkarek i piłkarzy i nagrodzenie ich, a także wyłonienie zwycięzców – Mistrzów Polski w kategorii kobiet i mężczyzn. Turniej przeznaczony jest dla zawodników pełnoletnich rywalizujących w odrębnych dwóch kategoriach: mężczyzn i kobiet.

Zgodnie z § 4 Regulaminu, w Turnieju mogą wziąć udział wyłącznie Drużyny zgłoszone przez Klub. Każdy Klub może zgłosić jedną Drużynę w każdej kategorii. W kategorii mężczyzn przewidziano 16 eliminacji wojewódzkich, a w kategorii kobiet 4 turnieje strefowe. Etap Ogólnopolski wyłoni Mistrza Polski Szóstek wśród Drużyn kobiecych i męskich. Dopuszcza się udział kobiet w Drużynach uczestniczących w kategorii mężczyzn. Niedopuszczalny jest natomiast udział mężczyzn w Drużynach uczestniczących w kategorii kobiet.

Zgodnie z § 8 Regulaminu, drużyna nieprzestrzegająca postanowień Regulaminu zostanie wykluczona z rozgrywek na podstawie decyzji Koordynatora Turnieju działającego w porozumieniu z Departamentem Piłki Amatorskiej (Grassroots) PZPN. W takim przypadku spotkania rozegrane przez wykluczoną Drużynę zostaną automatycznie zweryfikowane stosunkiem bramek 3:0 na korzyść Drużyny przeciwnej. Powodem dyskwalifikacji Drużyny może być również rażąco niesportowe zachowanie Zawodnika lub niewychowawcze zachowanie Administratora Drużyny lub innej osoby związanej z Drużyną.

Mecze rozgrywane mogą być na boiskach trawiastych lub ze sztuczną nawierzchnią, w szczególności na boiskach typu „Orlik”. Dopuszcza się rozgrywanie Turnieju na boiskach pod „balonem” (w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych). Wymiary pola gry to: szer. 25-35 m i dł. 48-62 m. Mecze w każdej kategorii wiekowej rozgrywa się piłkami w rozmiarze 5.

W meczu biorą udział dwie Drużyny, a na boisku w składzie każdej z nich jednocześnie gra nie więcej niż 6 Zawodników. W czasie spotkania obowiązują zmiany powrotne dokonywane na własnej połowie boiska przy linii środkowej boiska przy zachowaniu zasady, że Zawodnik wchodzący na boisko może na nie wejść dopiero po zejściu z boiska Zawodnika schodzącego na zmianę i może na nie wejść nie dalej niż 1 metr od miejsca, gdzie zszedł Zawodnik schodzący na zmianę. Minimalna liczba Zawodników każdej Drużyny na boisku, aby zawody mogły być rozpoczęte i kontynuowane: 4 Zawodników (patrz § 9 Regulaminu).

W trakcie meczu obsadę sędziowską stanowi jeden sędzia. Mecze mogą być sędziowane przez dwóch sędziów na podstawie decyzji Koordynatora Turnieju. Czas trwania jednego meczu wynosi 2 x 10 minut. Koordynator Turnieju może podjąć decyzję o skróceniu czasu trwania wszystkich meczów w ramach etapu wojewódzkiego albo strefowego z zastrzeżeniem, że łączny czas pojedynczego meczu nie może być krótszy niż 10 minut. Przerwa między częściami zawodów na zmianę stron wynosi nie więcej niż 2 minuty.

W przypadku zakończenia meczu wynikiem remisowym w fazie pucharowej Drużyny wykonują serię po 3 rzuty karne każda. Jeżeli po rozegraniu serii rzutów karnych żadna z Drużyn nie osiągnęła przewagi bramkowej, wówczas przeprowadza się serię następnych rzutów karnych z tym, że odbywają się one na przemian do momentu zdobycia przewagi po danej rundzie rzutów karnych. Za każdym razem rzut karny wykonuje inny zawodnik. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy każdy z Zawodników wykonał już rzut karny, a wynik nadal pozostaje nierozstrzygnięty.

W rozgrywkach stosuje się następujące kary dyscyplinarne:

- czasowe wykluczenie Zawodnika z gry na 2 minuty za popełnienie przewinienia skutkującego w myśl Przepisów Gry w piłkę nożną napomnieniem (żółtą kartką).

- wykluczenie Zawodnika z gry do końca meczu (czerwona kartka) zgodnie z Przepisami Gry w piłkę nożną. Zawodnik zostaje również wykluczony z gry do końca meczu na skutek ukarania w tym samym meczu drugą karą czasowego wykluczenia z gry na 2 minuty.

Kara czasowa ulega skróceniu w przypadku utraty bramki przez zespół grający w osłabieniu. To tylko niektóre z postanowień, więcej znajdziecie tutaj.  Warto też dodać, że sędzia ma prawo w trakcie meczu wyróżnić Zawodnika, Zawodniczkę, Administratora Drużyny ZIELONĄ KARTKĄ za wybitne zachowania fair play wobec rywala.

Zwycięzcy Turnieju Ogólnopolskiego otrzymają puchar, nagrodę główną, nagrody rzeczowe oraz medale w kolorze złotym. W Finale Ogólnopolskim Drużyny, które zajmą II miejsca otrzymają medale w kolorze srebrnym. Nagrody indywidualne dla najlepszych Zawodników, najlepszych bramkarzy i najlepszych strzelców zostaną przyznane, w obu kategoriach podczas Finału Ogólnopolskiego. Jeżeli dwóch lub więcej Zawodników zdobyło tą samą, najwyższą liczbę bramek, to nagrodę dla najlepszego strzelca zdobywa Zawodnik/Zawodniczka, którego drużyna zajęła wyższe miejsce w Turnieju. Przepis stosuje się odpowiednio dla pozostałych nagród indywidualnych.

06.09.2024, 06:00