Pytanie postawione w tytule może wydawać się na pozór dość błahe i mało prawnicze. Kwestią, która budzi zasadnicze zainteresowanie wspólników jest raczej treść uchwał podejmowanych w czasie zgromadzenia, a nie miejsce jego odbycia.
Niemniej jednak zawsze pamiętać należy o treści art. 234 k.s.h., który wprowadza dość istotne ograniczenia co do miejsca odbywania zgromadzeń wspólników. Zgodnie z tym przepisem zgromadzenia odbywać się powinny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w:
a) siedzibie spółki lub
b) w miejscu określonym w umowie spółki a ewentualnie
c) w innym miejscu, jeśli wszyscy wspólnicy wyrażą na to zgodę na piśmie.
Przez siedzibę spółki rozumieć należy (co do zasady), zgodnie z art. 41 k.c., miejscowość, w której siedzibę ma organ zarządzający spółki, czyli jej zarząd. Podkreślić należy, że zgromadzenie odbyć się powinno „tylko” w miejscowości, w której spółka ma siedzibę, nie natomiast pod konkretnym adresem czy w biurze zarządu.
Omawiany artykuł kodeksu spółek handlowych daje także możliwość określenia w umowie spółki innego miejsca odbywania zgromadzeń niż siedziba spółki. Należy zauważyć, że w przepisie mowa jest o „miejscu” (liczba pojedyncza), co może sugerować, iż umowa spółki może określać tylko jedno alternatywne miejsce (J. Bieniak, M. Bieniak, G. Nita-Jagielski, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2012), choć w doktrynie reprezentowane są także poglądy, iż dopuszczalne jest określenie kilku miejsc, w których będzie się mogło odbyć zgromadzenie wspólników (S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, M. Tarska, A. Herbet, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. T. 2, Wyd. 3, Warszawa 2014). Z doświadczenia kancelarii wynika jednak, iż raczej rzadko w umowach znajdujemy postanowienia dotyczące miejsca zgromadzenia wspólników.
Niezależnie od powyższego zgromadzenia wspólników mogą się odbyć także w innym miejscu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na które wszyscy wspólnicy wyrazili zgodę na piśmie.
Celem regulacji zawartych w artykule 234 k.s.h. jest przede wszystkim ochrona wspólników przed sytuacją, w której zgromadzenie wspólników zostałoby zwołane w miejscu, w które trudno byłoby wspólnikowi dotrzeć. W związku z powyższym pamiętać należy, iż naruszenie – na pozór – błahych przepisów dotyczących miejsca odbywania zgromadzeń wspólników może skutkować zaskarżeniem uchwał tak podjętych w trybie art. 252 k.s.h. (powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały) (J. Bieniak, M. Bieniak, G. Nita-Jagielski, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2014).