Ekstraklasa już gra!

22.07.2019, 12:00

Sezon 2019/2020 już rozpoczęty. Od kilkunastu dni toczą się rozgrywki rund eliminacyjnych europejskich pucharów, także z udziałem polskich drużyn. A w miniony piątek rozpoczęły się rozgrywki piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy. W pierwszym meczu Arka Gdynia uległa Jagiellonii Białystok 0:3. Poza zmianą sponsora tytularnego rozgrywek, a poprzednio było nim Lotto, mamy także kilka innych znaczących zmian.

Od tego sezonu w piłkarskiej Ekstraklasie obowiązuje wymóg wystawienia młodzieżowca w meczu. Wprowadziła go Uchwała nr XI/199 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników młodzieżowych uczestniczących w meczach piłki nożnej Ekstraklasy, I, II oraz III ligi w sezonie 2019/2020 i następnych. Uchwała była już nowelizowana, bowiem kluby Ekstraklasy chciałyby by takim zawodnikiem był nie 21-latek i młodszy zawodnik, a 22-latek i młodszy. I w związku z tym Uchwałą nr I/22 z dnia 28 stycznia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr XI/199 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników młodzieżowych uczestniczących w meczach piłki nożnej Ekstraklasy, I, II oraz III ligi w sezonie 2019/2020 i następnych znowelizowano przepis art. 2, który ma następujące obowiązujące brzmienie:

  1. W przypadku rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu centralnym oraz rozgrywek Ekstraklasy, zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia oraz zawodnik młodszy.
  2. W przypadku rozgrywek I, II i III ligi, zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy.

Przepis jest bardzo dobrze oceniany, jak na razie przez trenerów i ekspertów telewizyjnych, co było słuchać w weekendowych magazynach ligowych, studiach meczowych i transmisjach telewizyjnych z meczów. Tak de facto, choć zespół wystawia jednego młodzieżowca w składzie zgodnie z wymogiem to musi mieć takich zawodników więcej, przynajmniej dwóch, by w razie kontuzji dokonać zmiany, ale optimum to czterech, pięciu, by nie zamykać sobie możliwości zmiany taktyki czy ustawienia podczas meczu.

Przepis art. 3 ust. 1 Uchwały mówi, że gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby zawodników - młodzieżowych, potraktowana zostanie jako udział w meczu nieuprawnionego zawodnika, z zastrzeżeniem postanowień ust. 3. Zgodnie z ust. 3, w przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego, występującego na pozycji bramkarza, uniemożliwiającej mu kontynuowanie gry (odnotowanej po meczu w sprawozdaniu sędziego) wymiana kontuzjowanego zawodnika może nastąpić na bramkarza nie spełniającego kryterium zawodnika młodzieżowego, a drużyna może kontynuować grę, z pomniejszonym o jeden limitem zawodników-młodzieżowych.

A co w przypadku, gdy zmiany młodzieżowca na młodzieżowca nie można dokonać. Zgodnie z art. 3 ust. 2, w przypadku rozpoczęcia lub kontynuowania gry w składzie pomniejszonym o wymaganą dla danej klasy rozgrywkowej liczbę zawodników młodzieżowych, drużyna może występować w tak zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełnienia wymaganego limitu zawodników młodzieżowych.

Kolejną zmianą przepisów jest zmiana liczby drużyn opuszczających Ekstraklasę. Będą to od tego sezonu trzy zespoły, a nie dwa jak dotychczas. Ligę opuszczą dtużyny, które uplasują się na pozycjach: 14., 15. i 16.

Jeszcze jedną zmianę wprowadzają znowelizowane niedawno przepisy art. 62 Regulaminu Dyscyplinarnego, dotyczące usunięcia z ławki rezerwowych. Zgodnie z art. 62 §1, jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania dwóch napomnień (żółtych kartek), zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu. To nic innego jak kartki dla trenerów, członków personelu medycznego, czy innych osób uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych.

Idąc jeszcze dalej, zgodnie z §2, jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki, z zastrzeżeniem § 3 niniejszego artykułu zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. Z kolei w § 3 zawarty jest przepis podobny do tego z art. 61, dotyczącego wykluczenia w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki, brzmiący następująco: jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania, osobie tej wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej. Należy też pamiętać, że w stosunku do osób innych niż zawodnik nie stosuje się przepisów o automatycznej karze dyskwalifikacji za kolejne napomnienia (żółte kartki) w czasie meczów mistrzowskich i pucharowych, o których mowa w art. 58 – 60, a wymierzając karę dyskwalifikacji organ dyscyplinarny może nałożyć na osobę, o której mowa w § 1- 3, karę dodatkową - karę pieniężną nie wyższą niż 5000 zł. Ponadto zgodnie z art. 62 §6, do czasu orzeczenia kary dyscyplinarnej osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, którą sędzia wykluczył z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki nie może przebywać w strefie przylegającej do boiska oraz brać udziału w rozgrywkach, w których została wykluczona w jakimkolwiek charakterze, a w przypadku o którym mowa w § 3 również w innych rozgrywkach.

Do osób innych niż zawodnik, uprawnionych do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów stosuje się odpowiednio przepisy art. 20, 21 oraz 48 czyli przepisy dotyczące zasad wykonywania kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich; zasad wykonywania kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach pucharowych i odstąpienia od wymierzenia kary dyscyplinarnej z automatu.

Więcej o nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w kolejnych artykułach. Zapraszam do lektury. Zmian jest wiele i będziemy je omawiać.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×