Zawodnicy grający w NBA nierzadko starają się o zamieszczenie w kontraktach łączących ich z klubami specyficznych postanowień dotyczących potencjalnych transferów. Najbardziej popularne są bonusy transferowe, a także tzw. klauzule „no-trade”. Na ich podstawie do wytransferowania zawodnika do innego klubu potrzebna jest jego zgoda. Zasady dotyczące takich klauzul są jednak specyficzne i dość restrykcyjne – na możliwość ich zawarcia w kontrakcie zawodnik musi ciężko zapracować.
Po pierwsze, takie postanowienie może być zawarte tylko przy zawieraniu nowego kontraktu, a zatem nie można dodać klauzuli „no-trade” do już zawartego kontraktu poprzez jego renegocjację lub przedłużenie. Po drugie, koszykarz zamierzający wyposażyć swój kontrakt w taką klauzulę musi grać w NBA przez co najmniej 8 lat i rozegrał co najmniej 4 sezony w klubie, z którym zamierza podpisać tego typu kontrakt (przy czym do „zaliczenia” sezonu jako takiego, w którym zawodnik był w klubie, wystarczy choćby jeden dzień podczas którego zawodnik był zatrudniony w danym klubie). Wymóg 4 sezonów w jednym klubie nie odnosi się jednak do czterech ostatnich sezonów, ale do czterech sezonów w ogóle. Przykładowo Horace Grant miał w swoim kontrakcie z Orlando Magic klauzulę „no-trade”, gdzie rozegrał 5 sezonów, jednak nim zawarł nowy kontrakt przez 2 lata był zawodnikiem Los Angeles Lakers i Seattle Supersonics.
Co ciekawe, jeśli zawodnik wyrazi zgodę na zmianę drużyny i na tej podstawie dochodzi do transferu, to jego klauzula „no-trade” pozostaje w mocy i obowiązuje nowy klub, który takiego zawodnika pozyskał.
Istnieją również inne okoliczności, niezwiązane z treścią samej umowy między zawodnikiem a drużyną, w których do dokonania wymiany niezbędna jest zgoda zawodnika. Dzieje się tak, gdy zawodnikowi pozostaje jeden rok do wypełnienia kontraktu (nie licząc tzw. sezonów opcyjnych, czyli sytuacji, w której zawodnik dokonuje wyboru czy chce przedłużyć kontrakt o kolejny sezon) i po nim nabędzie on prawa Birda. Odnosi się to także do zawodników wybranych w pierwszej rundzie draftu, którzy po ich czwartym sezonie w drużynie, która ich pozyskała, akceptują kolejną ofertę swojej drużyny. Jeśli zawodnik wyrazi zgodę na transfer i do niego dojdzie, to traci on swoje prawa Birda i jest pozyskany na takiej zasadzie, jak gdyby był wolnym zawodnikiem.
Dodatkowo, istnieją też okoliczności w których wytransferowanie zawodnika w ogóle nie jest możliwe:
- przez pierwsze dwa miesiące po pozyskaniu zawodnika w wyniku wymiany, jeśli poprzez wymianę wynagrodzenie zawodnika jest uzależnione od pensji innych graczy,
- jeśli minie termin, w którym można wymieniać zawodników (przy czym drużyny grające w playoffach mogą wymieniać tych zawodników, którzy nie znajdują się w ich „playoff roster”, czyli na liście zawodników, których drużyna zgłosiła do playoffów). Możliwość dokonywania transferów jest możliwa po zakończeniu sezonu przez dany klub, czyli odpadnięciu z playoffów lub po prostu zakończeniu sezonu, jeśli drużyna grała w finałach,
- do 15 grudnia lub przez 3 miesiące od zawarcia kontraktu z wolnym agentem (zastrzeżonym lub niezastrzeżonym),
- do 15 stycznia lub przez 3 miesiące od podpisania nowego kontraktu z zawodnikiem mającym prawa Birda,
- przez 30 dni od podpisania kontraktu z zawodnikiem pozyskanym w wyniku draftu,
- przez rok od podpisania kontraktu „supermax”.