W postępowaniu upadłościowym, zarówno obejmującym likwidację majątku jak i z możliwością zawarcia układu, na podstawie zgłoszeń wierzytelności dokonanych przez wierzycieli upadłego sporządzana jest lista wierzytelności. Zgodnie z art. 264 ust. 1 z zastrzeżeniem art. 296 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze wyciąg z listy wierzytelności po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi dla wierzyciela tytuł egzekucyjny, na podstawie którego może on dochodzić należności niezaspokojonych w toku prowadzonego postępowania upadłościowego.
Różnica polega na tym, iż w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu wyciąg z listy wierzytelności łącznie z wypisem prawomocnego postanowienia zatwierdzającego układ jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu i z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ uzyskane wcześniej tytuły egzekucyjne i wykonawcze tracą z mocy prawa wykonalność. Natomiast w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku dłużnika po zakończeniu lub umorzeniu tego postępowania tytułem egzekucyjnym jest wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego-komisarza listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela. W tym przypadku uzyskane wcześniej tytuły na podstawie których była zgłaszana wierzytelność nie tracą z mocy prawa wykonalności.
W praktyce możliwość prowadzenia skutecznej egzekucji po zakończeniu postępowania upadłościowego dotyczy najczęściej spółek osobowych. Zgodnie bowiem z art. 7781 Kodeksu postępowania cywilnego, tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna. W przypadku natomiast np. spółki z o.o. pozostaje pozwanie członków zarządu tej spółki lub wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności dla członków zarządu. W przypadku, gdy po zakończeniu postępowania upadłościowego byt prawny spółki nie ustaje i nie podlega ona wykreśleniu z rejestru to do dalszego dochodzenia należności stosuje się przepisy ogólne o 10 letnim terminie przedawnienia.