Warunki otrzymania świadczenia pieniężnego dla Sybiraków i wymogi formalne wniosku

22.09.2020, 09:00

W zeszłotygodniowym wpisie, przedstawiłem nową możliwość otrzymania świadczenia pieniężnego przez osoby represjonowane przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1936-1956. Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią, wskażę warunki jakie należy spełnić aby takie świadczenie otrzymać i w jakie elementy powinien zawierać odpowiedni wniosek.

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 14 sierpnia 2020r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1936–1956, a która obowiązuje od wczoraj (21 września 2020 r.) świadczenie przysługuje osobom posiadającym polskie obywatelstwo, które przebywały w radzieckiej niewoli lub obozach internowania oraz obozach jenieckich w wyniku działalności kombatanckiej lub przebywały w radzieckich więzieniach i poprawczych obozach pracy oraz poprawczych koloniach pracy w wyniku działalności kombatanckiej i jej równorzędnej albo z przyczyn politycznych religijnych i narodowościowych przebywały w więzieniach oraz poprawczych obozach pracy i poprawczych koloniach pracy lub na przymusowych zesłaniach i deportacji.

Zaznaczyć należy jednak, że nie wystarczy jedynie sam fakt bycia represjonowanym przez ZSRR, konieczne jest potwierdzenie w formie decyzji pochodzącej od Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – również w takiej decyzji Szef Urzędu potwierdza długość trwania danej represji. Na szczęście większość tzw. Sybiraków zrzeszonych w Związku Sybiraków posiada taką decyzję, natomiast jeśli nie jest w stanie jej odnaleźć w fizycznej formie, to potwierdzenie wydania takiej decyzji znajduje się w ,,książecce” potwierdzającej uprawnienia kombatanckie. Podany w niej jest zarówno numer decyzji, jak i długość trwania danej represji.

Trzecim wymogiem jest to, aby osoba ubiegająca się o świadczenie pieniężne nie otrzymała wcześniej odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Po spełnieniu powyższych przesłanek (dwóch pozytywnych i jednej negatywnej) możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego.

Wniosek kierowany jest do Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i musi zawierać:

  • dane wnioskodawcy: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, numer PESEL oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,
  • oświadczenie osoby zainteresowanej o nieuzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie art.8ust.2a ustawy z dnia  23 lutego  1991 r.  o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – do tego oświadczenia musi zostać dodana następująca klauzula: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”,
  • numer rachunku bankowego, numer rachunku współdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub adres, na który ma zostać wypłacone świadczenie pieniężne,
  • podpis Wnioskodawcy,
  • do wniosku należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego posiadanie polskiego obywatelstwa – wystarczy ksero dowodu osobistego (obu stron).

Dodatkowo polecam dołączenie do wniosku kopi decyzji potwierdzającej okres bycia poddanym represjom, a w przypadku braku decyzji kopię ,,książeczki kombatanckiej” potwierdzającej ten okres.  

Jak widać na podstawie powyższego nie wystarczy jedynie fatycznie być Sybirakiem, aby otrzymać świadczenie pieniężne na podstawie ustawy z 14 sierpnia, trzeba spełnić jeszcze szereg innych wymogów dodatkowo należy skierować do Prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odpowiedni wniosek. Mam nadzieję, że powyższym wpisem w tym pomogłem.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×