Ułatwienia dla konsumentów w dochodzeniu swoich praw w sprawach tzw. ,,kredytów frankowych? wynikające ze zmian w postępowaniu cywilnym ? cz. 2.

15.10.2019, 16:00

We wpisie sprzed tygodnia pisałem o zmianie w ustalaniu kosztów procesów jaką polski ustawodawca wprowadził, aby ułatwić klientom banków dochodzenie swoich roszczeń przed sądem. Dzisiaj, z kolei, chciałbym napisać o kolejnej zmianie mającej zapewnić wygodę w sporach z bankami, tym razem już jednak o zmianie niefiskalnej.

8 listopada 2019 r. w życie wejdzie bardzo duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Jednym z przepisów jaki będzie obowiązywał od tego dnia jest między innymi nowy art. 372 KPC, wprowadzający szczególną przemienną właściwość sądu w sprawach powództw o roszczenia z czynności bankowych przeciwko bankom.

Właściwość przemienna polega na tym, że osoba wnosząca powództwo ma prawo wyboru do jakiego sądu skieruje powództwo. Wybór ten jest jednak ograniczony pomiędzy właściwością ogólną (sąd właściwy dla miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego) oraz właściwością wynikającą z danego przepisu ustanawiającego właściwość przemienną. W przypadku właściwości przemiennej ,,bankowej” sądem, który wytaczający powództwo będzie mógł wybrać obok sądu właściwego na podstawie właściwości ogólnej będzie sąd właściwy dla miejsca zamieszkania powoda.

Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci banków będą mogli od 8 listopada 2019 r. pozywać banki w sądach rejonowych lub okręgowych położonych najbliżej ich miejsca zamieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie będą mogli pozwać banku w miejscu jego siedziby, jeśli uznają że jest to dla nich korzystniejsze.

Uwzględniając powyższe uwagi, a także uwagi z poprzedniego bloga można stwierdzić, że polski ustawodawca w tegorocznej nowelizacji usunął dwie ,,techniczne” bariery stojące dotychczas na przeszkodzie klientów banków w procesach sądowych. Ograniczając maksymalną opłatę sądową została ograniczona bariera finansowa wytaczania powództw (wcześniejsze obliczanie opłaty sądowej w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, przy wartościach niektórych kredytów mogło skutecznie zniechęcać konsumentów do dochodzenia swoich praw przed sądem). Ograniczona została bariera logistyczna poprzez wprowadzenie nowej właściwości przemiennej, otóż klienci banków mogą teraz dochodzić swoich praw przed sądem znajdującym się w pobliżu ich miejsca zamieszkania i nie muszą w celu stawienia się na rozprawy sądowe przejeżdżać połowy kraju, aby dobrze bronić swoich interesów.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×