W ostatnich tygodniach całe siatkarskie środowisko śledziło losy KPS Stoczni Szczecin S.A. Ostatecznie najgorszy scenariusz stał się faktem. W czwartek 13 grudnia 2018 r. Prezes Zarządu, Pan Jakub Markiewicz ogłosił wycofanie zespołu z rozgrywek. W dzisiejszym blogu skonfrontowane zostaną najważniejsze okoliczności sprawy, dotyczące klubu i zawodników z przepisami Polskiego Związku Piłki Siatkowej i organizatora rozgrywek PlusLigi – Polskiej Ligi Siatkówki S.A.
Podstawowym dokumentem normującym obraz najwyższej klasy rozgrywkowej siatkówki w Polsce jest Regulamin Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej (dalej: Regulamin)[1]. Określa on m.in. zasady i warunki rozgrywek o mistrzostwo Polski oraz innych zawodów i rozgrywek profesjonalnych. Z punktu widzenia szczecińskiego klubu, kluczowymi były przepisy Rozdziału II, Oddziału I – Udział w Lidze. Zgodnie z § 12 ust. 2 „Członkami Ligi są Kluby spełniające wymogi określone § 13.” Spośród 10 wymogów enumeratywnie wymienionych we wspomnianym paragrafie, koniecznym jest przywołanie dwóch.
§ 13 Regulaminu
1. Wymogiem dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach Ligi jest:
f) finansowa zdolność do poniesienia kosztów uczestnictwa w rozgrywkach Ligi, weryfikowana w oparciu o wymogi sprawozdawcze, ustalone przez Zarządzającego (PLS S.A. – przyp. K.M.)
h) brak zaległości finansowych przekraczających trzy miesiące, w rozliczeniach klubu z zawodnikami, członkami Sztabu Szkoleniowego lub innymi klubami wg stanu na dzień 30 kwietnia każdego roku, a w przypadku klubów przystępujących do rozgrywek Ligi – wg stanu na dzień 30 kwietnia roku, w którym przystępuje do rozgrywek.
Co prawda w przytoczonym powyżej fragmencie jest mowa o warunkach dopuszczenia do udziału w rozgrywkach, jednakże § 14 ust. 5 Regulaminu stanowi, że każdy klub oceniany jest również w trakcie sezonu na okoliczność realizacji przesłanek z § 13 ust. 1. Aby PLS S.A. mogła weryfikować czy powyższe przesłanki są spełniane, klub ma obowiązek wskazać wysokość wymagalnych zobowiązań wobec obecnych i byłych zawodników oraz członków sztabu (§ 12 ust. 5 lit. a Regulaminu).
Koncentrując się na regulaminowych wymogach nakładanych na kluby, nie można zapominać także o indywidualnych ustaleniach czynionych z zawodnikami. Do kontraktów bardzo często jest implementowany trzymiesięczny termin dopuszczalnych zaległości, określony w Regulaminie. Nie ma przy tym zakazu wydłużenia bądź skrócenia takiego okresu. Tak było w przypadku Bartosza Kurka, który z uwagi na brak wypłat ze strony Stoczni skorzystał z możliwości wcześniejszego rozwiązania kontraktu. Wraz z upływem czasu, w ślad mistrza świata poszli kolejni zawodnicy.
Ci z kolei, którzy zostali w szczecińskiej drużynie do końca, stoją obecnie przed sporymi problemami. Z uwagi na wycofanie klubu z rozgrywek, zostali wolnymi zawodnikami, bowiem zgodnie z doniesieniami mediów ich kontrakty obejmowały jedynie występy w PlusLidze. Jednakże, aby rozwiązać umowy siatkarze muszą złożyć oficjalne wypowiedzenia. Na dzień 13 grudnia nie było to możliwe, ponieważ biuro klubowe pozostawało nieczynne. Jest to istotna niedogodność biorąc pod uwagę § 4 ust. 1 i 2 Regulaminu zmiany barw klubowych PZPS[2].
§ 4
1.W tym samym czasie zawodnik może przynależeć tylko do jednego Klubu.
2.W jednym sezonie rozgrywkowym zawodnik może reprezentować barwy (tj. być zarejestrowanym) tylko jednego Klubu, z wyjątkiem, gdy za zgodą Klubów dotychczasowego oraz pozyskującego zawodnik zmienia barwy klubowe przechodząc do innego Klubu. Zmiana taka może odbyć się tylko raz w sezonie rozgrywkowym – za wyjątkiem sytuacji określonej w ust. 3 – do daty wskazanej w załączniku do niniejszego Regulaminu.
Dopóki nie nastąpi wyrejestrowanie zawodników, jako graczy Stoczni, nie mają oni możliwości na zawarcie kontraktów z nowymi klubami. W dodatku zasadnym jest podkreślenie, że sezon trwa w najlepsze, a każda przerwa w treningach i meczach na tym poziomie odbija się wyjątkowo niekorzystnie na formie sportowców.
Ostatnią kwestią wartą poruszenia są wątpliwości jakie pojawiły się wśród kibiców w związku z odbytymi i pozostającymi do rozegrania meczami KPS Stoczni Szczecin. Trzeba było odpowiedzieć na pytanie czy pozostałe mecze potraktować jako walkowery, czy też anulować wszystkie wyniki ze spotkań przeciwko szczecińskiej drużynie. Dylemat rozwiązał organizator rozgrywek słusznie odwołując się do § 16 ust. 2 Regulaminu.
§ 16 Regulaminu
2. W przypadku gdy w trakcie sezonu dojdzie do zmniejszenia się liczby drużyn biorących udział w rozgrywkach, rozgrywki toczą się przy udziale mniejszej liczby drużyn do zakończenia sezonu. Punkty zdobyte w meczach rozegranych z drużyną, która zaprzestała udziału w Lidze w trakcie trwania sezonu są anulowane.
Finalnie, po szczecińskim klubie w tabeli ligowej nie pozostał ślad. Trud i wysiłek osób związanych z zespołem, zawodników, trenerów, członków sztabu szkoleniowego oraz zarządu poszedł w tym sezonie na marne. Natomiast przykład Stoczni Szczecin z pewnością będzie w najbliższym czasie jednym z głównych argumentów w powracających rozmowach o konieczności zmiany systemu licencyjnego w polskiej siatkówce.
[1] Dostępny na oficjalnej stronie PLS S.A.: http://www.pls.pl/articles/id/153.html
[2] Regulamin Zmiany Barw Klubowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sezon 2018/2019, https://www.pzps.pl/pl/zwiazek/przepisy/przepisy-sportowo-organizacyjne