Projekt Mały Mistrz

17.07.2024, 06:00

Minister Sportu i Turystyki ogłosił nabór wniosków dotyczący wyłonienia ogólnopolskiego operatora, który będzie realizował jeszcze w tym roku Program Wsparcia Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży – Projekt Mały Mistrz. Budżet Programu wynosi 30 mln zł. Termin składania wniosków minął 9 lipca, a ich rozpatrzenie zaplanowano do 24 lipca br.[1].

Szczegóły programu można poznać na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Operator programu będzie ogólnopolski, a jego celami są:

- stworzenie warunków do stymulowania i kształtowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci,

- stworzenie warunków do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości,

- promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży,

- promocja różnych sportów wśród dzieci,

- wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Projekt „Mały Mistrz” skierowany jest do podmiotów o zasięgu ogólnopolskim (ze strukturami w każdym z województw), które w ramach swojej podstawowej działalności statutowej realizują zadania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej, mających doświadczenie w organizacji przedsięwzięć o takim charakterze.

Jak czytamy we wstępie do Projektu: „Aktywność fizyczna w dzieciństwie i młodości jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego, motorycznego, psychicznego i społecznego człowieka oraz dla zapobiegania zaburzeniom rozwoju i zdrowia, zwłaszcza otyłości i zaburzeniom układu ruchu. Odpowiedni poziom aktywności fizycznej w pierwszych dekadach życia zwiększa szansę na kontynuowanie jej w okresie dorosłości. Sprzyja to wydłużeniu okresu życia w zdrowiu, opóźnieniu procesów starzenia oraz zmniejszeniu ryzyka przedwczesnego rozwoju chorób przewlekłych i niepełnosprawności. Zgodnie z zaleceniami WHO, dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat powinna podejmować aktywność fizyczną co najmniej 60 minut dziennie. Warto podkreślić, że obecnie obowiązujący wymiar zajęć wychowania fizycznego w szkołach (3 razy w tygodniu po 45 minut dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 4 razy w tygodniu po 45 minut dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej) jest niewystarczający do spełniania podstawowych zaleceń WHO”.

W związku z powyższym, Ministerstwo Sportu i Turystyki opracowało niniejszy program w celu aktywizacji  fizycznej  uczniów szkół podstawowych – niezależnie od płci i sprawności fizycznej. Program zakłada efektywne wsparcie realizacji celów podstawy programowej zajęć edukacji wczesnoszkolnej. To propagowanie aktywności fizycznej w atrakcyjnej formie - poprzez zdobywanie przez dzieci odznak sportowych, potwierdzających opanowanie określonych umiejętności ruchowych, w poszczególnych blokach podstawowych sportowych sprawności. Daje także możliwość uczestnictwa w zorganizowanej rywalizacji sportowej prowadzonej na różnych poziomach.

Podstawę prawną projektu stanowią: art. 29 ust. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2048) oraz ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).

Program jest finansowany ze środków budżetu państwa, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Na jego realizację w 2024 roku przeznacza się kwotę 30 mln zł.

Zadanie - Projekt „Mały Mistrz” to uniwersalne narzędzie do realizacji celów zawartych w podstawie programowej zajęć edukacji wczesnoszkolnej. To propagowanie aktywności fizycznej w formie zdobywania przez dzieci odznak sportowych, potwierdzających opanowanie określonych umiejętności ruchowych, w poszczególnych blokach podstawowych sportowych sprawności, podczas realizowanych w szkole obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. 

Główne cele zadania:

- upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,

- poprawa sprawności fizycznej i stanu zdrowia dzieci i młodzieży szkolnej,

- promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych,

- zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej,

- określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów,

- monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I-III szkół podstawowych,

- wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w zaplanowaniu i przeprowadzeniu ciekawych zajęć wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej.

Projekt adresowany jest do uczniów klas I–III szkół podstawowych i obejmuje sześć zasadniczych bloków sportów z możliwością poszerzania o inne dziedziny aktywności fizycznej. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności oraz zdobycia wiedzy, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

Poszczególne bloki sportów przedstawione są w układzie czasowym zgodnym z rokiem szkolnym i dostosowane między innymi do warunków atmosferycznych, co jednak nie powinno  ograniczać inwencji nauczycieli w realizacji projektu według własnej koncepcji, związanej m.in. z możliwościami danej placówki oświatowej.

Proponowane sporty i umiejętności do opanowania przez uczniów w ciągu trzech lat:

- Rowerzysta – Turysta,

- Gimnastyk – Tancerz,

- Saneczkarz – Narciarz – Łyżwiarz,

- Piłkarz – Nożny/ Ręczny/ Koszykarz/ Siatkarz,

- Lekkoatleta,

- Pływak – Wodniak.

Szkoła przystępując do projektu ma obowiązek realizacji cyklu zajęć i sprawdzianów dla dzieci zapoznawanych z nowymi formami aktywności fizycznej. Poprzez ciągłość trwania projektu w klasach I – III, zaistnieje możliwość zbadania progresji umiejętności każdego dziecka. Bardzo ważnym elementem jest również pokazanie możliwości skutecznego zintegrowania zajęć aktywności fizycznej z innymi umiejętnościami zapisanymi w obecnej podstawie programowej nauczania. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej otrzymuje autonomię w realizacji projektu - w przypadku braku możliwości realizacji jednej ze sprawności może zastąpić ją inną. Zasadą jednak powinno być, że uczeń przez trzy lata zdobywa wiedzę i sprawność w danym sporcie, poprawiając systematycznie swoje osiągnięcia.

W ramach naboru wniosków na realizację przedmiotowego zadania Minister Sportu i Turystyki wyłoni ogólnopolskiego realizatora zadania (zwanego dalej operatorem lub wnioskodawcą). Wymagane jest, aby wnioskodawca posiadał doświadczenie w realizacji przedsięwzięć  z udziałem środków publicznych o podobnym charakterze i zasięgu. Wnioskodawca zobowiązany jest do zakupu i dystrybucji kompletów sprzętu sportowego dla wszystkich grup/klas uczestniczących w zadaniu (dostosowanego do specyfiki zajęć zaplanowanych do realizacji). Zakupiony sprzęt sportowy wnioskodawca nabywa na własność i przekazuje (nieodpłatnie - na podstawie stosownych umów) do użytkowania szkołom uczestniczącym w zadaniu.

Szczegółowe warunki dofinansowania i rozliczania zadania będą uregulowane w umowach zawartych pomiędzy Ministrem, a wyłonionymi w ramach powyżej opisanej procedury podmiotami. Realizacja Programu musi mieć charakter niekomercyjny – nie może zakładać osiągnięcia dochodu, a beneficjenci Programu powinni posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Realizując zadanie, środki finansowe (w zakresie dotacji z MSiT) związane z pokryciem kosztów bezpośrednich można przeznaczyć na:

- koszty wynagrodzenia osób prowadzących zajęcia sportowe,

- obsługę techniczną (w tym informatyczną),

- zakup i dystrybucję sprzętu sportowego niezbędnego do realizacji zadania,

- koszty związane z organizacją szkoleń,

- koszty prowadzenia monitoringu, kontroli i nadzoru nad realizacją zadania,

- promocję i komunikację zadania,

- inne koszty bezpośrednie (niezbędne do realizacji zadania, które należy określić w preliminarzu finansowym) – do akceptacji Zleceniodawcy.

Koszty pośrednie można pokryć do wysokości do 10% sumy kosztów bezpośrednich z przeznaczeniem na: 

- pokrycie kosztów wynajmu lokalu biurowego,

- zakup niezbędnego sprzętu, materiałów i urządzeń biurowych,

- ubezpieczenie uczestników zajęć sportowych,

- pokrycie kosztów łączności (połączeń telefonicznych), Internetu i korespondencji,

- opłaty bankowe,

- opłaty za nośniki energii,

- koszty realizacji zamówień publicznych,

- koszty niezbędnych podróży służbowych, np. wizytacji, kontroli w zakresie realizowanej umowy itp.,

- wynagrodzenie osób obsługujących zadanie np. obsługi księgowej, koordynatora projektu.

Ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki nie można dofinansować kosztów pośrednich w zakresie:

- remontów biura,

- wyposażenia biura w meble,

- badań i ubezpieczeń pracowniczych,

- doszkalania pracowników,

- odpraw, trzynastej pensji, nagród, premii,

- funduszu socjalnego i ryczałtów samochodowych.

 

 

[1] źródło: https://www.gov.pl/web/sport/ogloszenie-programu-wsparcia-aktywnosci-fizycznej-dzieci-i-mlodziezy--projekt-maly-mistrz

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×