Numer PESEL w klauzuli tylko w sprawie wszczętej po nowelizacji

03.06.2014, 11:10

Na łamach niniejszego bloga poruszałem już kwestię związaną z wymogiem ustalania przez sądy numerów PESEL albo NIP pozwanych, wynikającym z zeszłorocznej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Do tematu warto powrócić z uwagi na opublikowane niedawno orzeczenie Sądu Najwyższego, odnoszące się do umieszczania tych danych w klauzulach wykonalności, wyznaczając jednocześnie cezurę dla realizacji tego obowiązku.

Ustawą z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 654) wprowadzony został art. 2081 k.p.c., zgodnie z którym ‘sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania”. Regulacja ta weszła w życie 7 lipca ubiegłego roku. Na potrzeby postępowania klauzulowego, zmieniono ponadto rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności, dodając w nim §2, stanowiący, iż w treści klauzuli wskazuje się :

1)      numer PESEL lub NIP wierzyciela i dłużnika będącego osobą fizyczną, jeżeli są oni obowiązani do jego posiadania lub posiadają go nie mając takiego obowiązku lub

2)      numer w KRS, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP wierzyciela i dłużnika niebędącego osobą fizyczną, którzy nie mają obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli są oni obowiązani do jego posiadania.

Powyższa zmiana obowiązuje z kolei od 14 sierpnia 2013 r. Wskazywanie właściwych numerów identyfikujących, w szczególności dłużnika, ma w założeniu zapobiegać pomyłkom co do jego osoby, popełnianym przez komorników na etapie postępowania egzekucyjnego. Jednakże powstaje pytanie, czy umieszczanie stosownych danych w klauzulach wykonalności konieczne jest w odniesieniu do wszystkich, aktualnie prowadzonych spraw, czy też należy uznać, że skoro zmiana k.p.c. weszła w życie 7 lipca 2013 r., to dopiero postępowania wszczynane po tej dacie objęte są omawianym wymogiem?

W uchwale z dnia 30 maja 2014 r. (sygn. akt III CZP 22/14) Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, iż nadając klauzule wykonalności orzeczeniem wydanym w postępowaniach wszczętym przed dniem 7 lipca nie wskazuje się wymienionych wyżej danych identyfikujących osobę dłużnika i wierzyciela. Treść nadawanych klauzul wykonalności będzie zatem zależała od tego, kiedy sprawa wpłynęła do sądu, a datą graniczną jest 7 lipca 2013 r.

 

 

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×