W wyroku z dnia 22 kwietnia 2016 r. (sygn. akt: II CSK 441/15) Sąd Najwyższy stwierdził, że uchybienia formalne przy głosowaniu nad uchwałą na walnym zgromadzeniu wspólników spółki z o.o. nie muszą mieć wpływu na jej ważność, gdy większość udziałowców opowiada się za jej przyjęciem. Orzeczenie to zostało wydane w sprawie, w której wspólnik wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o. m.in. ze względu na fakt nienależytego zawiadomienia go o zgromadzeniu wspólników, ponieważ wspólnik nie wziął udziału w zgromadzeniu, gdyż zarząd wysłał zawiadomienie na nieaktualny adres. Ponadto, wspólnik wskazał także dalsze uchybienia tj. niedochowanie terminu na zawiadomienie, niewskazanie przedmiotu zgromadzenia oraz zmianę sposobu głosowania nad uchwałą z tajnego na jawne.
Odnosząc się do kwestii wysłania zawiadomienia do wspólnika na nieaktualny adres Sąd Najwyższy uznał, że zadbanie o wpis aktualnego adresu do księgi udziałów leży przede wszystkim w interesie wspólnika, który powinien zapewnić sobie skuteczny kontakt ze spółką, bowiem udziałowiec jest najlepiej zorientowany w swojej sytuacji życiowej i winien dopilnować swoich spraw. Jeżeli więc w księdze udziałów, którą wspólnik może przeglądać i, w konsekwencji, zbadać aktualność ujawnionych tam danych, figuruje adres, który uległ następnie zmianie, to niepowiadomienie o tym spółki w połączeniu z niewykazaniem, że wiedziała o nieaktualności wpisu, wyłącza skuteczność kwestionowania przez udziałowca prawidłowości skierowania przez sp. z o.o. korespondencji na adres ujęty w owej księdze.
Co do dalszych uchybień Sąd Najwyższy stwierdził, że pokrzywdzenie mniejszościowego wspólnika poprzez podjęcie uchwały nie zgodnej z prawem musi opierać się na przepisach materialnych, a nie procesowych. Jednakże w niniejszej sprawie roszczenie zawierało zarzuty formalne, jakimi są wadliwe doręczenie i głosowanie jawne (zamiast tajnego) nad uchwałami - nie ma zatem związku przyczynowego między treścią uchwały a złym zawiadomieniem o terminie zgromadzenia wspólników. Brak tajności głosowania również nie wpłynął na treść uchwały.
Podsumowując należy pamiętać, że uchybienia proceduralne mogą skutkować nieważnością uchwały tylko wtedy, kiedy miały wpływ na wynik głosowania.