#ModaNaKobietyWSporcie

06.04.2023, 06:00

Nadal niejednokrotnie kobiecy sport zawodowy uważany jest za sport drugiej kategorii w stosunku do sportów męskich. Coraz więcej jednak inicjatyw podejmowanych przez różne organizacje sportowe ma na celu wspieranie sportu kobiet, a przede wszystkim zachęcanie ich, do tego, aby wybierały karierę sportową czy też z niej nie rezygnowały.

I chociaż tytułowy hasztag odnosi się do konkretnego przedsięwzięcia autorstwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, to chciałabym, aby w stanowił on wspólny mianownik do inicjatyw, które pojawiły się w ostatnim czasie, a które to bezpośrednio czy też pośrednio dotyczą kobiecego sportu.

Równocześnie zapraszam także do lektury mojego wcześniejszego wpisu na portalu prawosportowe.pl pt. ,,(Nie)równość w sporcie". 

#ModaNaKobietyWSporcie

Dążenie do równości płci – podczas rywalizacji sportowej, a także poza nią  – nabrało tempa w Ruchu Olimpijskim w ostatnich latach, częściowo dzięki postępowym inicjatywom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Warto nadmienić, że po raz pierwszy kobiety wzięły udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1900 r. Od Igrzysk w Tokio w 2020 r. wprowadzono zmianę zasad, która umożliwiła jednemu mężczyźnie i jednej kobiecie wspólne niesienie flagi podczas ceremonii otwarcia, a osiągnięcie pełnej równości płci na igrzyskach olimpijskich będzie miało miejsce w Paryżu w 2024 roku. I chociaż tego rodzaju deklaracja wydaje się otwierać nowe możliwości przed sportem kobiet, to jednak nadal trzeba mieć na uwadze, że chociażby liczba kobiet pełniąca funkcje kierownicze, takie jak np. szef misji olimpijskiej czy trener pozostaje niezwykle niska. Przykładowo, podczas igrzysk w Tokio w 2020 r. tylko 13 procent trenerów stanowiły kobiety. 

Do głównych działań MKOI w zakresie równości płci w sporcie można zaliczyć powołanie Gender Equality, Diversity and Inclusion Commission. Do obowiązków Komisji należy m.in.:

  • popieranie równego udziału kobiet nie tylko podczas rywalizacji sportowej, ale także poza nią, konsolidując Igrzyska Olimpijskie jako jedną z największych globalnych platform na rzecz równości płci i wykorzystując sport jako narzędzie równouprawnienia płci,
  • przyczyniać się do strategicznego podejścia MKOl – projekt „ Bezpieczny Sport” -
    celu zapewnienia równości płci, różnorodności i integracji,
  • podnoszenie świadomości na temat potrzeby i znaczenia równości płci w całym Ruchu Olimpijskim,
  • popieranie sprawiedliwej dystrybucji środków finansowych, udogodnień i wsparcia niefinansowego, a także różnych inicjatyw, aby zapewnić dalsze działania na rzecz równości płci w Ruchu Olimpijskim,
  • rozwijać i wspierać strategiczne partnerstwa i inicjatywy, które są kluczowe dla realizacji celów MKOl, takie jak UN Women i Sport for Generation Equality.

Kolejnym projektem jest grupa społecznościowa MKOl na LinkedIn. Została ona utworzona dla osób pracujących w Ruchu Olimpijskim, które są zaangażowane w zmniejszanie różnic między płciami w sporcie. Grupa jest miejscem wymiany praktyk, doświadczeń i projektów przedmiotowym zakresie.

Ponadto w omawianym temacie powstało szereg dokumentów, z którymi można zapoznać się na stronie MKOI, w tym m.in.: Gender Equality and Inclusion Objectives 2021-2024, IOC Gender Equality and Inclusion Portrayal Guidelines, IOC Gender Equality and Inclusion Report 2021, IOC Gender Equality Review Project. IOC Toolkit on Safeguarding Athletes from harassment and abuse in sport, Factsheet "Women in the Olympic Movement".

Z kolei w Polskim Komitecie Olimpijskim działa Komisja Sportu Kobiet, której głównym celem jest podejmowanie inicjatyw związanych z propagowaniem idei olimpizmu i umacniania roli sportu kobiecego w społeczeństwie. Jak zaznaczyła przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet Grażyna Rabsztyn: ,, Wspólnym celem jest stworzenie pozytywnego klimatu społecznego wokół tematyki miejsca kobiety w polskim sporcie – stąd hasztag #ModaNaKobietyWsporcie. Miejmy nadzieję, że dzięki tego typu inicjatywom o pełnoprawną i silną obecność kobiet w sporcie nie trzeba będzie długo zabiegać, a będzie ona stałym, naturalnym i pozytywnym zjawiskiem[1].

Kolejnym ciekawym projektem w zakresie sportu kobiet – tym razem jednak dotyczącym określonej dyscypliny sportu – jest Strategia Piłki Nożnej Kobiet na lata 2022-2026 ogłoszona przez Polski Związek Piłki Nożnej. Z treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Jest to pierwszy dokument, który w tak kompleksowy sposób definiuje kluczowe cele i sposoby ich realizacji dla czterech priorytetowych obszarów strategicznych kobiecej piłki w Polsce:

  1. Partycypacja – zwiększenie udziału dziewcząt i kobiet w różnych rolach w piłce nożnej,
  2. Profesjonalizacja – podniesienie standardów oraz stworzenie profesjonalnych warunków do rozwoju i uprawiania kobiecej piłki nożnej,
  3. Widoczność i Wizerunek – zwiększenie widoczności oraz stworzenie pozytywnego
    i angażującego wizerunku kobiecej piłki nożnej,
  4. Edukacja i Świadomość – dostarczanie wiedzy dotyczącej specyfiki piłki nożnej kobiet oraz wzmacnianie roli kobiet w środowisku piłkarskim.

Jestem przekonana, że każda tego rodzaju inicjatywa/akcja/kampania etc. poprawia wizerunek kobiecego sportu, wpływa na równouprawnienie kobiet w sporcie i stanowi zachętę do tego, aby pokazać młodym dziewczynom, nastolatkom, że warto podjąć to wyzwanie, jakim jest profesjonalne uprawianie sportu.

A czy w Państwa klubach sportowych podejmowane są jakieś akcje promujące udział kobiet w sporcie, zachęcające panie do udziału we współzawodnictwie sportowym?

 

[1] https://olimpijski.pl/kobiety-w-sporcie-kobiety-olimpijskie/

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×