Koniec z podatkiem z tytułu ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu

24.09.2014, 07:53

Kończy się batalia podatników o uregulowanie sytuacji prawnej wynagrodzenia otrzymanego za ustanowienie służebności przesyłu. Prezydent podpisał już ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą znowelizowano m. in. art. 21 ustawy PIT. Dodany przepis wskazuje, iż „zwalnia się od podatku wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego”.

I to nie koniec dobrych wiadomości. Zgodnie z nowelą regulacje dotyczące zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również zwolnienie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia (zgodnie z przepisem przejściowym preferencje te będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2014 r.)!

Powyższe oznacza, iż każdy przychód uzyskany z tytułu ustanowienia odpłatnej służebności w 2014 roku zwolniony jest od podatku.

Dla przypomnienia kwestie wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego regulowane są dość skąpo przez przepisy wskazane w art. 305 [1] – art. 305 [4] Kodeksu cywilnego. Przepisy te wskazują, że służebność przesyłu można ustanowić na podstawie umownej, bądź na podstawie orzeczenia sądowego, jeżeli któraś ze stron odmawia jej ustanowienia.

Zanim ustawodawca zdecydował się na korzystną dla podatników zmianę Minister Finansów już w interpretacji ogólnej z dnia 21 maja 2014 r. wskazywał, że „wolne od podatku dochodowego jest wynagrodzenie (odszkodowanie) wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntowej w wyniku prowadzenia na tych gruntach inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy infrastruktury technicznej w postaci budowy drogi oraz wybudowania pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych” (sygn. DD3/033/126/CRS/14/RD-46264/14).

Przy czym zwolnienie, o którym mowa powyżej preferowało jedynie posiadaczy gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Znowelizowane przepisy eliminują tą niesprawiedliwość i wychodzą naprzeciw wszystkim podatnikom, których nieruchomości zostały obciążone służebnością przesyłu.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×