600 000 złotych zostanie przeznaczonych na rozwój piłki nożnej kobiet w Polsce. Celem konkursu jest wsparcie w formie dofinansowania na realizację projektów rozwojowych w obszarze piłki nożnej kobiet na poziomie województw, powiatów i gmin w sezonie 2024/2025. Zanim jednak o tym, to warto podkreślić rozmiary powodzi w południowej i południowo-zachodniej Polsce. Wiele klubów z województw: Dolnośląskiego, Opolskiego i Śląskiego zostało bez boisk, które są zalane, a także brakuje im sprzętu. Warto śledzić strony internetowe i social media między innymi Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Tam można znaleźć wiele informacji jak pomóc, ale wracając do tematu.
Podstawa wsparcia dla kobiecej piłki nożnej znajduje się w Uchwale nr VIII/125 z dnia 28 sierpnia 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulamin konkursu ofert konkursu ofert na realizację projektów rozwojowych w obszarze piłki nożnej kobiet na poziomie województw, powiatów i gmin w sezonie 2024/2025. Konkurs nazwano „Kobiety w grze”.
Organizatorem konkursu ofert jest Polski Związek Piłki Nożnej. W konkursie ofert mogą brać udział kluby III, IV, V ligi kobiecej, kobiece kluby młodzieżowe, sekcje piłki nożnej kobiet z klubów męskich z poziomu III, IV ligi i klas niższych. Zadania konkursowe mogą być zrealizowane od 1 stycznia 2025 do 31 sierpnia 2025.
Zadania objęte konkursem to:
- współpraca ze szkołami w zakresie szkolenia dziewcząt;
- podjęcie współpracy z podmiotami publicznymi i prywatnymi w celu realizacji inicjatyw i projektów dotyczących piłki nożnej kobiet;
- dofinansowanie szkolenia dziewcząt (dzieci i młodzieży) oraz kursów dla trenerek z klubów (do 50% z przyznanych środków realizowanego zadania);
- organizacja pikników sportowych, turniejów dla dziewcząt (dzieci i młodzieży), spotkań z udziałem reprezentantek Polski i wybitnych zawodniczek WZPN;
- utworzenie i utrzymanie drużyny piłki nożnej kobiet / drużyny młodzieżowej piłki nożnej kobiet;
- propagowanie piłki nożnej kobiet wśród lokalnej społeczności;
- zbudowanie obecności lub zwiększenie widoczności klubu w mediach społecznościowych i internecie;
- budowanie pozytywnego wizerunku piłki nożnej kobiet.
Wymogi konkursu znajdziecie na stronie Łączy Nas Piłka. Jednym z warunków jest to by realizacja zadania „konkursowego” przyczyniała się do rozwoju kapitału społecznego środowiska piłkarskiego kobiet w regionie lub lokalnie (zadanie na różnych etapach realizowane będzie w partnerskiej współpracy z instytucjami, samorządami, organizacjami, biznesem; z udziałem wolontariuszy, społeczników, mieszkańców, społeczności lokalnych).
Zadanie ma mieć charakter innowacyjny (zastosowano nowe lub udoskonalone formy i metody w stosunku do dotychczas realizowanych na danym terenie, w danej społeczności, grupie odbiorców; zastosowane rozwiązania są atrakcyjne, ciekawe; mogą być rozpowszechnione zastosowane w innych społecznościach), a sam wniosek ma zostać zrealizowany według zasad zawartych w „Poradniku dla wnioskujących”, który jest załącznikiem do regulaminu konkursu.
Wysokość środków finansowych z budżetu PZPN przeznaczona na realizację wymienionych zadań wynosi 600 000 zł brutto, z zastrzeżeniem, że każdy z klubów może aplikować maksymalnie do 20 000 zł brutto w ramach jednej oferty. Klub w ramach powyższej puli może złożyć ofertę realizacji jednego zadania. Termin składania ofert: do 31 października tego roku.