Działalność klubów sportowych a raport FIFA o profesjonalnym futbolu

11.12.2019, 12:00

Dzisiaj na stronie FIFA opublikowano raport dotyczący organizacji profesjonalnego futbolu. Stanowi on zestawienie podstawowych danych dotyczących organizacji profesjonalnego futbolu zarówno w skali globalnej jak i wzajemnych relacji poszczególnych organizacji o krajowym zasięgu działania, w tym również Polski. Chciałbym skupić się na kwestiach dotyczących formy prawnej klubów sportowych występujących w najwyższych klasach rozgrywkowych w poszczególnych krajach.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym obecnie art. 15 ust. 3 ustawy o sporcie: w skład ligi zawodowej w grach zespołowych wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające jako spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Te ostatnie zostały dodane do przepisu w 2017 r. W praktyce, w rozgrywkach Ekstraklasy bierze udział 16 klubów funkcjonujących jako spółki akcyjne. Czy taka struktura jest powszechna w europejskim futbolu? Otóż nie. Poza Polską stuprocentowy udział spółek akcyjnych w rozgrywkach na najwyższym poziomie występuje jedynie w Czechach, Słowacji, Macedonii Północnej oraz w Szwajcarii. Poniżej przedstawiam zestawienie strukturalne dla wybranych europejskich państw.

Anglia – 20 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Austria – 12 stowarzyszeń

Belgia – 16 stowarzyszeń

Czechy – 16 spółek akcyjnych

Francja – 15 sportowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 3 spółki akcyjne, 1 prosta spółka akcyjna i 1 spółka Société de Droit Monégasque

Hiszpania – 16 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i 4 stowarzyszenia

Holandia – 14 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 3 stowarzyszenia, 1 fundacja

Niemcy – 5 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 8 spółek akcyjnych oraz 5 stowarzyszeń

Portugalia – 15 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 3 spółki akcyjne

Północna Macedonia – 10 spółek akcyjnych

Rosja – 3 spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 8 spółek akcyjnych, 5 stowarzyszeń

Słowacja – 12 spółek akcyjnych

Szwajcaria 10 spółek akcyjnych

Włochy – 5 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 15 spółek akcyjnych

Od razu zwrócić można uwagę na udział stowarzyszeń we współzawodnictwie piłkarskim w ramach najwyższej klasy rozgrywkowej. Od razu pojawiają się pytania: Czy podobnie nie może być w Polsce. Czy profesjonalną piłkę nożną należy utożsamiać ze spółkami akcyjnymi? Wygląda na to, że tak, w szczególności, gdy zwrócimy uwagę na treść ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Ograniczony zakres składników majątkowych oraz sposobu przeznaczenia dochodu – na dłuższą metę może stanowić to problem w dalszym rozwoju działalności. W dalszym ciągu czekamy również na prawną możliwość „przeniesienia” klubów do Krajowego Rejestru Sądowego w razie podjęcia działalności gospodarczej przez klub.

Nie dziwią zatem inicjatywy związane z „przekształceniem” stowarzyszeń w formę spółek kapitałowych, jak ma to obecnie miejsce m.in. w przypadku KTS Weszło. Czy wykluczam sens prowadzenia czołowych klubów piłkarskich w innych formach niż spółki kapitałowe? Oczywiście, że nie, ale konieczne są zmiany legislacyjne związane z działalnością klubów sportowych. W ostatnich latach nacisk został położony na uregulowanie sytuacji prawnej polskich związków sportowych, o czym świadczy m.in. wprowadzenia Kodeksu Dobrego Zarządzania. Być może nadszedł czas na podejście systemowe wobec klubów.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×