Drużyny B i C Klasy bez wymogu posiadania trenera z licencją

06.09.2024, 06:00

Zaczęło się jak zwykle na Dolnym Śląsku. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej ogłosił w południe, któregoś dnia końca maja, że wprowadza deregulację rozgrywek amatorskich w piłce nożnej. Zresztą ten związek wojewódzki był prekursorem sześciu zmian na niższych poziomach rozgrywkowych w Polsce i wówczas spodobało się to i kolejne związki wprowadzały do swoich regulaminów rozgrywek tę nowinkę.

Jednym z haseł majowej deregulacji zresztą wprowadzonych w życie, a nie będących tylko hasłami był brak wymogu trenera z licencją w B Klasie. Klasa „B” to najniższa klasa rozgrywkowa w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej. Swobodę tego typu zmian w rozgrywkach związków wojewódzkich daje im przepis art. 65 Statutu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Zgodnie z art. 65 § 1, piłkarstwo amatorskie (piłka amatorska), w tym dziecięce i młodzieżowe  obejmuje rozgrywki prowadzone na szczeblu regionalnym, tj. na poziomie od IV ligi i niższych, a także rozgrywki dziecięce i młodzieżowe, z zastrzeżeniem rozgrywek prowadzonych przez PZPN. Z kolei § 2 wyraźnie wskazuje kompetencje, a mianowicie stanowi on, że określenie zasad organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego na szczeblu amatorskim należy do kompetencji WZPN prowadzących ww. rozgrywki, z uwzględnieniem i poszanowaniem reguł sportowych i dyscyplinarnych przyjętych przez PZPN. WZPN to skrót od Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.

Zgodnie z § 11 ust. 25 Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, osoba sprawująca opiekę na treningach i meczach nad zawodnikami musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, zgodnie z Uchwałą nr IV/63 z dnia 20.04.2017 roku Zarządu PZPN w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożne w Polsce. Przepis nie dotyczy rozgrywek B-klasy.

Polski Związek Piłki Nożnej także postanowił pójść w tym kierunku, czego „owocem” jest Uchwała nr 23/2024 z dnia 6 sierpnia 2024 roku Komisji ds. Nagłych Polskiego Związku  Piłki Nożnej w sprawie organizacji szkolenia dla animatorów piłki nożnej oraz możliwości  prowadzenia przez animatorów zespołów na poziomie klasy B i C w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, zwana dalej Uchwałą.

Zgodnie § 1 Uchwały, reguluje ona zasady uczestnictwa w szkoleniu dla animatorów piłki nożnej. Uchwała określa procedury przyznawania, odmowy przyznania, zawieszania lub pozbawiania możliwości prowadzenia zespołów na poziomie klasy B i C w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, a ilekroć w Uchwale jest mowa o stanowisku czy roli w piłce nożnej w męskiej formie, odnosi się również do formy żeńskiej.

Jakie są zasady aplikowania na takie szkolenie?

Organizacja szkolenia animatora piłki nożnej przysługuje wyłącznie Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Szkolenie odbywa się wyłącznie w formule online, na platformie e-learningowej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Aplikacja na szkolenie odbywa się poprzez platformę e-learningową PZPN pod adresem: https://e-learning.laczynaspilka.pl .

Szkolenie online jest bezpłatne. Wymagane jest, aby uczestnik zaliczył wszystkie moduły szkolenia. Po zaliczeniu kursu online, automatycznie generowany jest certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia. Certyfikat zamieszczony jest na profilu PZPN 24 u osoby, która ukończyła szkolenie.

Certyfikat ukończenia szkolenia online dla animatorów piłki nożnej jest konieczny do uzyskania możliwości prowadzenia zespołów na poziomie klasy B i C w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, z wyjątkiem sytuacji wynikających z zapisu § 4 ust.1-2 Uchwały. Przepisy § 4 ust.1-2, stanowią, że możliwość prowadzenia zespołów na poziomie klasy B i C, mają wszyscy trenerzy, którzy uzyskali wcześniej dyplom Grassroots D lub posiadają aktywną licencję trenerską. Osoby te nie mają obowiązku ukończenia szkolenia dla animatorów piłki nożnej. Natomiast, w przypadku trenerów o wyższych uprawnieniach niż Grassroots D, którzy nie ukończyli szkolenia dla animatora piłki nożnej, obowiązują aktualne przepisy dotyczące prowadzenia zespołów z ważną licencją trenerską.

Zakres publikowanych danych osobowych na certyfikacie musi być adekwatny, stosowny oraz ograniczony do tego, co niezbędne do celów ich przetwarzania.

W § 3 Uchwały określono wymogi, zgodnie z którymi, osobą prowadzącą zespół na poziomie klasy B i C, w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, może być osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:

- zaliczyła szkolenie online dla animatorów piłki nożnej,

- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,

- korzysta z pełni praw publicznych,

- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46-50 Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie (Dz.U. 2022, poz. 1599 z późn. zm.), przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu (rozdział XIX), przeciwko wolności (rozdział XXII) z wyjątkiem art.192 i art. 193, przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości (rozdział XXV), przeciwko rodzinie i opiece (rozdział XXVI) z Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.),

- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa, o których mowa w art. 189a i art. 207 Kodeksu Karnego oraz w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r., poz. 172 z późn. zm.),

- nie jest osobą, wobec której został prawomocnie orzeczony środek karny w postaci zakazu działalności w piłce nożnej (wykonywania określonej działalności), chyba że nastąpiło zatarcie skazania lub nie jest osobą, która podlega karze bezwzględnej dyskwalifikacji lub zakazowi udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną, orzeczonej przez organy dyscyplinarne PZPN.

Osoba prowadząca zespół na poziomie klasy B, który uzyska promocję do wyższej klasy rozgrywkowej, ma obowiązek rozpoczęcia kursu UEFA C, w okresie minimum 12 miesięcy po uzyskaniu awansu. Zgodę warunkową na prowadzenie zespołu w wyższej klasie rozgrywkowej wydaje właściwy dla danego WZPN organ ds. licencjonowania trenerów.

13.09.2024, 06:00

Zmiany w ekwiwalencie za wyszkolenie piłkarzy i piłkarek

Lee mas
10.09.2024, 06:00

Program Klub Pro – najnowsza propozycja MSiT

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×