W związku ze zbliżającą się „majówką” (podobno najdłuższy długi weekend w Europie) warto przypomnieć regulacje dotyczące obniżania wymiaru pracy pracowników. Innymi słowy chodzi o zagadnienie przyjemne dla każdej osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, czyli tzw. „dodatkowy urlop”.
Punktem wyjścia w tym zakresie jest art. 130 § 2 k.p., zgodnie z którym :
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Wskazać w tym miejscu trzeba także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11), w którym uznano, że art. 130 § 21 k.p. naruszał wyrażoną w art. 32 Konstytucji zasadę równości. Wspomniany art. 130 § 21 k.p.(utracił już moc) przewidywał, że jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.
Konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest, że święto wypadające na dzień, który zgodnie z rozkładem pracy jest dla pracownika dniem wolnym (najczęściej sobota), uprawnia go do dodatkowego dnia wolnego. Powyższa regulacja nie ma jednak zastosowania, jeśli święto wypadnie w niedzielę.
Dla wielu pierwsza okazja do skorzystania z „dobrodziejstwa” ww. regulacji pojawi się zapewne w najbliższy długi weekend majowy, gdyż w tym roku Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada właśnie w sobotę. Podobna sytuacja będzie miała miejsce 1 listopada – Wszystkich Świętych, które to święto także przypada na sobotę.
Nie pozostaje zatem nic innego jak życzyć wszystkim udanej i ciepłej majówki!