Decyzja MKOL w sprawie startu sportowców z Rosji i Białorusi w międzynarodowych zawodach

31.03.2023, 06:00

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) ogłosił we wtorek 28 marca 2023 roku znowelizowane zalecenia dla międzynarodowych federacji sportowych i organizatorów międzynarodowych imprez sportowych w sprawie startu sportowców z Rosji i Białorusi[1]. W praktyce, zalecenia MKOL oznaczają zielone światło dla rosyjskich i białoruskich sportowców na udział w zawodach na arenie międzynarodowej, co wywołało burzę w świecie sportu.

Pod jakimi warunkami sportowcy z Rosji i Białorusi mogą brać udział w międzynarodowych zawodach?

MKOL w swoich zaleceniach kierowanych do międzynarodowych federacji sportowych i organizatorów międzynarodowych imprez sportowych za wystarczające do dopuszczenia do udziału zawodników z Rosji i Białorusi uznał spełnienie przez nich następujących warunków:

  1. Zawodnicy rosyjscy lub białoruscy mogą startować wyłącznie jako Indywidualni Sportowcy Neutralni.
  2. Drużyny zawodników rosyjskich lub białoruskich nie mogą być brane pod uwagę.
  3. Zakaz udziału dla sportowców, którzy aktywnie wspierają wojnę. To samo dotyczy zgłoszenia personelu pomocniczego.
  4. Zakaz startu dla sportowców, którzy są związani kontraktami z rosyjskimi lub białoruskimi agencjami wojskowymi lub narodowymi agencjami bezpieczeństwa. To samo dotyczy personelu pomocniczego.
  5. Każdy taki Indywidualny Neutralny Sportowiec, podobnie jak wszyscy inni uczestniczący sportowcy, musi spełniać wszystkie mające do niego zastosowanie wymogi antydopingowe, a w szczególności te określone w przepisach antydopingowych federacji międzynarodowej.

Dodatkowo, utrzymano w mocy dotychczasowe sankcje wobec odpowiedzialnych za wojnę państw i rządów Rosji i Białorusi, w szczególności:

  1. Brak międzynarodowych wydarzeń sportowych organizowanych lub wspieranych przez federację lub Narodowy Komitet Olimpijski w Rosji lub na Białorusi.
  2. Żadne flagi, hymny, barwy ani żadne inne oznaczenia tych krajów nie mogą być wyświetlane na żadnym wydarzeniu sportowym lub spotkaniu, w tym na całym obiekcie.
  3. Żaden rosyjski i białoruski rząd ani urzędnik państwowy nie może być zaproszony ani akredytowany na żadną międzynarodową imprezę sportową lub spotkanie.

W jaki sposób MKOL uzasadnił swoją decyzję?

MKOL ponownie potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i wyraził współczucie narodowi i społeczności olimpijskiej w Ukrainie, podkreślając jednak, że to organizacje sportowe muszą ponosić wyłączną odpowiedzialność za decydowanie, którzy sportowcy mogą brać udział w międzynarodowych zawodach, w oparciu o ich zasługi sportowe, a nie ze względów politycznych lub ze względu na ich paszporty.

Jak wynika z opublikowanego przez MKOL komunikatu, nie bez znaczenia dla decyzji podjętej przez MKOL był fakt, że podczas trwających cztery miesiące konsultacji z interesariuszami Ruchu Olimpijskiego, zdecydowana ich większość jasno wyraziła chęć otwarcia ścieżki dla zawodów pod ich wyłączną władzą.

MKOL powołał się także na 70 innych, aktualnie toczących się konfliktów zbrojnych i wojen na całym świecie. Wskazując przy tym, że Narodowe Komitety Olimpijskie w tamtejszych regionach przestrzegają zasad Karty Olimpijskiej i nie domagają się przy tym wykluczenia sportowców z drugiej strony konfliktu zbrojnego lub wojny, a ich sportowcom zezwalają na rywalizację w międzynarodowych zawodach sportowych bez ograniczeń.

Co z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku?

Wydane przez MKOL zalecenia nie dotyczą natomiast udziału rosyjskich i białoruskich sportowców i ich personelu pomocniczego na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku  i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2026 roku. MKOL podejmie decyzję w te kwestii we właściwym czasie i według własnego uznania.

Decyzja MKOL spotkała się z natychmiastowym odzewem społeczności sportu na całym świecie, wzbudzając przeważnie skrajnie negatywne odczucia i krytykę. W swych założeniach, wynikających z uzasadnienia MKOL miała służyć oddzieleniu świata sportu od polityki oraz próbę otwarcia drzwi do dialogu. Czas pokaże jednak, czy decyzja była słuszna, czy też jedynie spotęguje dalsze podziały i wypaczy ideę olimpijskiego ducha pokoju.

 

[1] https://olympics.com/ioc/news/ioc-issues-recommendations-for-international-federations-and-international-sports-event-organisers

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×