Zmiany w przepisach o organizacji rozgrywek w piłkę nożną

12.06.2024, 06:00

Piłkarscy kibice żyją startem turnieju Euro 2024. Inauguracja w piątek 14 czerwca, meczem Niemcy – Szkocja, a nasza reprezentacja zagra w niedzielę 16 czerwca w Hamburgu z Holandią. Natomiast na krajowych boiskach rozgrywane są ostatnie kolejki ligowe w rozgrywkach prowadzonych przez wojewódzkie związki piłki nożnej. Do tego w niektórych regionach dojdą jeszcze baraże i sezon 2023/24 stanie się historią, zwłaszcza że 1 lipca to już data graniczna i wówczas będziemy już w sezonie 2024/25. O czym trzeba pamiętać? Ano o tym, żeby do 30 czerwca zgłosić drużynę w wojewódzkim związku piłki nożnej do rozgrywek nowego sezonu. To absolutnie najważniejsze.

Podczas, gdy kluby kończą ten sezon i myślą o składach na nowy sezon, Zarządy wojewódzkich związków piłki nożnej uchwalają regulaminy rozgrywek na nową kampanię. Jak wiadomo, takim podstawowym aktem prawa piłkarskiego, którym oparte są regulaminy lub który wobec braku postanowień regulaminu rozgrywek danego WZPN należy stosować posiłkowo jest Uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. W niej też nastąpiły zmiany.

Tutaj oczywiście trzeba mieć na względzie także art. 65 Statutu Polskiego Związku Piłki Nożnej. W świetle § 1 - piłkarstwo amatorskie (piłka amatorska), w tym dziecięce i młodzieżowe obejmuje rozgrywki prowadzone na szczeblu regionalnym, tj. na poziomie od IV ligi i niższych, a także rozgrywki dziecięce i młodzieżowe, z zastrzeżeniem rozgrywek prowadzonych przez PZPN, a zgodnie z § 2, określenie zasad organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego na szczeblu amatorskim należy do kompetencji WZPN prowadzących ww. rozgrywki, z uwzględnieniem i poszanowaniem reguł sportowych i dyscyplinarnych przyjętych przez PZPN.

Co do nowelizacji, to została ona podjęta Uchwałą nr V/67 z dnia 20 maja 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Ta Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 lipca 2024 r..

Bardzo ważną zmianą jest skreślenie drugiego tiret w § 7 ust. 5 pkt c) Uchwały nr IX/140. Po tej nowelizacji:

w zawodach dokańczanych mogą uczestniczyć wszyscy zawodnicy uprawnieni do gry w danym klubie w terminie dokańczania zawodów, poza zawodnikami:

- którzy opuścili boisko w trakcie przerwanych zawodów w związku z otrzymaniem czerwonej kartki lub w wyniku wymiany,

- którzy odbywali w trakcie zawodów przerwanych karę dyskwalifikacji z powodu liczby kartek otrzymanych od początku rozgrywek lub z innych przyczyn”.

Nie będzie już można korzystać z zawodników, którzy nie byli w trakcie zawodów przerwanych zawodnikiem klubu, w którego barwach występują w chwili dokańczania zawodów.

Ponadto się kategorie rozgrywek centralnych Kobiet w kategoriach młodzieżowych, bowiem w § 9 ust. 5 pkt 2) Uchwały nr IX/140 słowa “Centralnej Ligi Juniorek U-17, Centralnej Ligi Juniorek U-15" zastępuje się słowami “Centralnej Ligi Juniorek U-18, Centralnej Ligi Juniorek U-16". Zatem teraz rozgrywki toczyć się będą Centralnej Lidze Juniorek U-18 i Centralnej Lidze Juniorek U-16.

W rozgrywkach będzie można wpisywać do protokołów więcej zawodników/zawodniczek, bowiem nowe brzmienie otrzymał § 12 ust. 2 Uchwały w sprawie organizacji rozgrywek i teraz stanowi on, że „o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej, do protokołu meczowego można wpisać maksymalnie 20 zawodników oraz wymaga się przydzielenia zawodnikom stałych numerów. Zawodnicy muszą mieć ponumerowane koszulki, zgodnie z zapisem w protokole sędziowskim”.

W § 12 ust. 3 słowa “trzy miejsca” zastępuje się słowami “pięć miejsc”, a to z kolei oznacza, że jeżeli pozwala na to miejsce, drużyna za zgodą sędziego może otrzymać dodatkowe trzy miejsca dla swego sztabu, na których mogą zasiadać wyłącznie osoby wskazane w pkt. a). Do grona osób wymienionych w pkt a) należą: asystenci trenera pierwszego zespołu, posiadający licencję oraz spełniający wymogi, o których mowa we właściwych przepisach licencyjnych.

Od 1 lipca nie będzie obowiązywać § 28 Uchwały:

Rozgrywki mistrzowskie i pucharowe prowadzone są według następujących zasad finansowych:

  1. W rozgrywkach dwurundowych (mecz i rewanż) gospodarz pokrywa pełne koszty organizacji spotkania, a drużyna przeciwnika – koszty uczestnictwa w meczu.
  2. W przypadku rozgrywania jednego meczu, kluby rozliczają całość kosztów i dochodów, uczestnicząc solidarnie w zyskach lub stratach, z uwzględnieniem następujących zasad naliczania kosztów:

1) w koszty organizacji spotkania nie mogą wchodzić wydatki związane z korzystaniem z obiektu sportowego, jeżeli mecz odbywa się na boisku jednej z tych drużyn,

2) wydatki związane z uczestnictwem w spotkaniu przysługują jedynie klubom, które mają siedzibę poza miejscem zawodów; koszty uczestnictwa mogą obejmować tylko wydatki za przejazdy oraz zakwaterowanie i wyżywienie w danej miejscowości, według obowiązujących przepisów.

3. Wszelkie odstępstwa od postanowień, określonych w ust. 1 i 2 są dopuszczalne za zgodą organu prowadzącego rozgrywki na podstawie pisemnego porozumienia zawartego między zainteresowanymi klubami.

W zamian za to nowe, następujące brzmienie otrzymał § 29. Zgodnie z nowym ust. 1, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej, drużyny uczestniczą w rozgrywkach na koszt własny. Z kolei zgodnie z ust. 2, gospodarze meczów pokrywają koszty organizacji zawodów, a drużyny gości koszty udziału w nich, a w przypadku gdy zawody nie odbędą się lub mecz zostanie przerwany przed upływem regulaminowego czasu gry, zobowiązania finansowe klubów ustala się w następujący sposób:

a) Zainteresowane kluby nie mogą wzajemnie rościć pretensji finansowych, jeśli przyczyna była od nich niezależna (katastrofy, klęski żywiołowe, itp.);

b) Gospodarz ma prawo żądania od przeciwnika zwrotu poniesionych kosztów organizacji meczu, jeśli winę za jego nierozegranie lub przerwanie ponosi drużyna gości;

c) Drużyna gości ma prawo żądania od przeciwnika zwrotu poniesionych kosztów udziału w meczu, jeśli winę za jego nierozegranie lub przerwanie ponosi gospodarz.

Podobnie jak § 28, tak i § 30 Uchwały w sprawie organizacji rozgrywek nie będą obowiązywać od 1 lipca tego roku. § 30 stanowił, iż w sprawach dotyczących kosztów poniesionych w zakresie nierozegranych zawodów, o których mowa w § 29 rozstrzygają organy prowadzące rozgrywki. Pozostałe postanowienia Uchwały nie ulegają zmianie.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×