Zanim podpiszesz kontrakt z klubem…

19.03.2024, 06:00

Na naszym portalu można już znaleźć szereg obszernych tekstów szczegółowo odnoszących się do treści kontraktów zawodniczych czy też innych umów zawieranych przez sportowców uwzględniających przepisy prawa powszechnego oraz regulacje wewnętrzne poszczególnych federacji sportowych. W dzisiejszym wpisie dla uzupełnienia wcześniejszych opracowań wymienię jeszcze kilka najważniejszych kwestii, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez zawodnika nim ten podpisze kontrakt z klubem.

Podpisany przez zawodnika kontrakt bezsprzecznie ma bowiem istotny wpływ na jego przyszłość zawodową i finansową, a także niejednokrotnie na przyszłość jego najbliższych. Dlatego nim podpiszesz – sprawdź, przeanalizuj bądź skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego doradcy.

  • Czy warunki umowy odzwierciedlają to, co zostało ustnie uzgodnione z drugą stroną podczas procesu negocjacji? Jeśli widzisz nowe warunki, które nie były wcześniej omawiane, nim podpiszesz kontrakt wyjaśnij, dopytaj, doprecyzuj postanowienia, które budzą Twoje wątpliwości.
  • Sprawdź, jak zostało ukształtowane Twoje wynagrodzenie: zasadnicze, premie, sposób płatności, termin płatności i waluta.
  • Zawierając indywidualną umowę, której przedmiotem jest bycie ambasadorem określonej marki/produktu upewnij się, że regulacje wewnętrzne klubu sportowego, federacji sportowej dopuszczają opcje tej konkretnej marki/tego konkretnego produktu.
  • Niektóre umowy mogą zawierać szczegółowe klauzule związane z osiąganymi przez zawodnika wynikami. Klauzule te określają pewne cele, które sportowiec musi osiągnąć, aby otrzymać dodatkowe korzyści lub premie. Sprawdź czy nie są one sprzeczne z prawem.
  • Od zawodników oczekuje się wielokrotnie przestrzegania tzw. klubowych kodeksów postępowania czy też różnego rodzaju zasad i przepisów ustalonych przez klub. Obejmują one swym zakresem m.in. zachowywanie profesjonalnej postawy zarówno podczas samej rywalizacji sportowej, jak i poza nią, unikanie wszelkich zachowań, które mogłyby zaszkodzić reputacji klubu. Sprawdź dokładnie czy nie są one sprzeczne z przepisami prawa powszechnego oraz w jakim zakresie będziesz w stanie je realizować.
  • Wybór agenta/menadżera. Zachowaj ostrożność i skrupulatność przy wyborze swoich agentów, menadżerów. Wybór odpowiedniej osoby jest kluczowy, ponieważ będzie ona negocjowała w imieniu zawodnika kontrakt zawodniczy bądź wiele innych umów związanych z jego działalnością (w zależności od zakresu umocowania). Istotne jest, aby agent posiadał niezbędną wiedzę, doświadczenie i uprawnienia do działania
    w imieniu zawodnika. Przejrzystość i wiarygodność w relacji agent-zawodnik są niezbędne, aby uniknąć potencjalnych konfliktów interesów i chronić najlepiej pojęty interes sportowca przez całą jego karierę.
  • Kiedy zawodnicy podpisują kontrakty w różnych krajach, muszą zdawać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji podatkowych. Przepisy podatkowe różnią się bowiem w zależności od kraju i formy prawnej kontraktu, przedmiotu umowy. Zobowiązania podatkowe mogą wynikać nie tylko z wynagrodzeń zawodników, ale także z różnych innych źródeł dochodów, takich jak prawa do wizerunku.
  • Skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego doradcy finansowego, który może odegrać kluczową rolę pomagając Ci zarządzać Twoimi finansami i podejmować rozsądne decyzje w tym zakresie. Może on zaoferować porady dotyczące strategii inwestycyjnych, planowania podatkowego i zarządzania majątkiem, aby zapewnić sportowcowi bezpieczeństwo finansowe zarówno w trakcie kariery zawodowej, jak i po jej zakończeniu. Doradcy finansowi mogą również pomóc zrozumieć skutki finansowe różnych opcji kontraktu i wynegocjować lepsze warunki finansowe.

W dzisiejszym dynamicznym świecie przy częstej zmianie przepisów prawnych zawieranie umów staje się coraz bardziej skomplikowane. Dlatego też, aby uniknąć potencjalnych ryzyk i zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo prawne oraz finansowe, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika czy doradcy finansowego, którzy mogą służyć doradztwem nie tylko w trakcie procesu zawierania umowy, ale również w momencie, kiedy w trakcie realizacji kontraktu powstanie koniczność jego renegocjacji. Ponadto doradcy mogą pomóc zawodnikom rozważyć różne czynniki, takie jak planowanie kariery po karierze, rekomendacje, prawa do wizerunku i możliwości komercyjne z tym związane, aby zbudować trwałą i pełną sukcesów karierę zarówno w trakcie jej trwania, jak i po jej zakończeniu.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×