Wznowienie postępowania dyscyplinarnego w piłce nożnej

24.11.2023, 06:00

Wznowienie postępowania dyscyplinarnego w piłce nożnej, podobnie jak instytucja zawieszenia i darowania prawomocnej kary dyscyplinarnej w piłce nożnej, o której pisaliśmy ostatnio zostały zawarte w rozdziale X Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN pod tytułem: „INNE POSTĘPOWANIA PO UPRAWOMOCNIENIU SIĘ ORZECZENIA”.

Kiedy może nastąpić wznowienie postępowania? Zgodnie z art. 166 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej (dalej: RD PZPN), postępowanie dyscyplinarne wznawia się na wniosek Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego w przypadku ujawnienia nowych okoliczności, nieznanych organowi dyscyplinarnemu w czasie orzekania lub rażącego naruszenia przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej przez organ dyscyplinarny w toku rozpoznania sprawy.

Zatem jedynym legitymowanym do złożenia takiego wniosku jest Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego. Ściśle ustalone zostały też przesłanki złożenia wniosku. Przynajmniej jedna z nich musi się ziścić, by taki wniosek mógł zostać złożony.

Pierwsza przesłanka to przypadek ujawnienia nowych okoliczności, nieznanych organowi dyscyplinarnemu w czasie orzekania, a druga to rażące naruszenie przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej przez organ dyscyplinarny w toku rozpoznania sprawy.

Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego składając wniosek o wznowienie postępowania działa z urzędu lub na pisemną prośbę strony postępowania (art. 166 § 2 RD PZPN). Prośba strony postępowania podlega opłacie, obowiązującej w postępowaniu kasacyjnym i jest uiszczania w przypadku uwzględnienia przez Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego prośby strony. Opłata podlega zwrotowi w przypadku uwzględnienia wniosku przez właściwy organ dyscyplinarny (art. 166 § 3 RD PZPN).  

Organem dyscyplinarnym właściwym w sprawie rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania jest organ, który wydał orzeczenie w ostatniej instancji. Złożenie wniosku o wznowienie postępowania powoduje wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia takiego wniosku (art. 166 § 4 i 5 RD PZPN).  

Organ dyscyplinarny utrzymuje dotychczasowe orzeczenie w mocy, jeżeli stwierdzi brak podstaw do wznowienia bądź też je uchyla i wydaje nowe orzeczenie, jeżeli stwierdzi istnienie podstaw do jego uchylenia. Od orzeczenia organu dyscyplinarnego orzekającego w I instancji przysługuje stronom odwołanie na zasadach ogólnych. Jeżeli wniosek o wznowienie postępowania rozpoznawał organ odwoławczy, orzeczenie tego organu jest ostateczne (art. 166 § 6 i 7 RD PZPN).  

 

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×