Transparentność w polskim sporcie

13.11.2024, 07:00

Od ponad dwóch tygodni obowiązuje już zarządzenie Ministra Sportu i Turystyki dotyczące nowych zasad transparentności w polskim sporcie. Minister Sławomir Nitras podpisał je 24 października br., a dzień później weszło ono w życie. Do przestrzegania nowych standardów są zobowiązane wszystkie podmioty ubiegające się o środki finansowe w ramach programów MSiT. Będzie to warunek konieczny, by otrzymać dofinansowanie.

"Jako Ministerstwo Sportu i Turystyki ponosimy odpowiedzialność za środki budżetu państwa i właściwy sposób ich rozdzielania. Za podjęte decyzje odpowiadamy nie tylko przed naszymi jednostkami podległymi, ale też przed całym polskim środowiskiem sportowym, a przede wszystkim – przed społeczeństwem". - czytamy na stronie Ministerstwa.

W zarządzeniu znajdują się wytyczne dla komórek organizacyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowujących programy dotacyjne w zakresie transparentności beneficjentów. Zgodnie z zarządzeniem, w programach dotacyjnych wśród kryteriów otrzymania dofinansowania będą wskazywane kryteria odnoszące się do transparentności funkcjonowania beneficjenta. Oznacza to, że środki finansowe będą mogły otrzymać wyłącznie organizacje, które przestrzegają standardów transparentności.

Organizacjami zobowiązanymi do przestrzegania zasad transparentności są:

- Polski Komitet Olimpijski,

- Polski Komitet Paralimpijski,

- Polskie Związki Sportowe,

- Akademickie Związki Sportowe,

- Ludowe Zespoły Sportowe,

- Szkolne Związki Sportowe,

- spółki kapitałowe, w których w/w podmioty mają 50 proc. i więcej akcji lub udziałów oraz

- fundacje, których w/w podmioty są fundatorem lub współfundatorem.

W ramach zapewnienia standardów transparentności organizacje będą miały obowiązek publikować i aktualizować informacje o swoich finansach i działalności.

Zgodnie z § 1 pkt 1 i 2  zarządzenia nr 19 MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI z dnia 24 października 2024 r. w sprawie wytycznych dla komórek organizacyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowujących programy dotacyjne w zakresie transparentności beneficjentów, kryteria otrzymania dofinansowania odnoszące się do transparentności funkcjonowania beneficjenta są określone w załączniku do zarządzenia.

Informacje, jakie mają być publikowane przez organizację na stronie internetowej podzielono na informacje dotyczące przejrzystości działania danej organizacji oraz na informacji dotyczące przejrzystości finansów organizacji.

W ramach przejrzystości działania danej organizacji, na jej stronie internetowej publikowane są wszystkie uchwały i decyzje poszczególnych organów organizacji, składy osobowe tych organów, a także protokoły z ich posiedzeń.

Na stronie internetowej organizacja publikuje:

a) aktualny wykaz wszystkich członków danej organizacji;

b) kryteria wyboru powoływanych na zgrupowania lub konsultacje zawodników kadry narodowej ze wskazaniem odpowiedzialności poszczególnych osób w procesie powoływania zawodników. Kryteria wyboru zawodników powinny być zobiektywizowane np. na podstawie rankingu;

c) wykaz powołanych na zgrupowania lub konsultacje zawodników kadry narodowej;

d) wykaz trenerów i instruktorów zatrudnionych w związku (w ramach stosunku pracy albo na innej podstawie);

e) wykaz sędziów;

f) kalendarz imprez sportowych i zgrupowań na poziomie krajowym i międzynarodowym;

g) budżet organizacji na rok bieżący.

Organizacja ustanawia i publikuje na stronie internetowej przejrzyste i jasne  procedury zamawiania usług, towarów i robót budowlanych. Na stronie internetowej publikuje się informacje o wyborze dostawcy usług, towarów lub robót budowlanych.

Natomiast w ramach przejrzystości finansów organizacji, przedstawia on do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej rejestr zawartych umów.

Rejestr wskazuje następujące informacje o każdej, zawartej przez daną organizację umowie:

- numer umowy;

- datę i miejsce jej zawarcia;

- okres obowiązywania;

- oznaczenie stron umowy;

- określenie jej przedmiotu;

- wartość umowy;

- informacje o źródłach i wysokości współfinansowania przedmiotu umowy.

Zarząd danej organizacji ma też obowiązek informować na walnym zgromadzeniu członków lub delegatów o poczynionych i planowanych wydatkach. Kolejnym obowiązkiem jest publikacja na stronie internetowej organizacji wykazu wynagrodzeń i wszystkich innych benefitów, przekazywanych członkom organów statutowych danej organizacji.

Kolejny istotny obowiązek organizacji w zakresie finansów odnosi się do uchwał walnego zebrania członków (delegatów) lub innego organu zgodnie ze statutem, upoważniających członka organu kontroli wewnętrznej lub pełnomocnika do reprezentowania danej organizacji przy zawieraniu umów z członkami zarządu. Uchwały takie muszą określać granice upoważnienia w zakresie essentialia negotii (w tym co najmniej precyzować rodzaj umowy, która zostanie zawarta,  kwotę i termin wynagrodzenia, którą członek zarządu otrzyma z tytułu realizacji danej umowy).

Organizacja powinna ponadto dbać aby opublikowane na stronie internetowej informacje dotyczące przejrzystości jej działania przedstawiały stan faktyczny. Obowiązek publikacji obejmuje uchwały, decyzję, protokoły i umowy podęte, spisane lub zawarte od dnia 1 stycznia 2024 r.

Kryteria te będą stosowane począwszy od Programów Ministra Sportu i Turystyki na 2025 r. Szczegółowy zakres stosowania kryteriów będzie każdorazowo określony w treści programu.

 

(źródło: https://www.gov.pl/web/sport/transparentnosc-w-polskim-sporcie-minister-podpisal-zarzadzenie)

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
08.11.2024, 06:00

Uzupełnienie składu zarządu stowarzyszenia

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×