Teoretycznie od jutra spółki komandytowe z CITem

31.12.2020, 08:00

Sprawa jest przesądzona. Od jutra spółki komandytowe (będące w polskim systemie prawnym spółkami osobowymi!) będą płatnikami podatku od osób prawnych. Tworzący prawo byli bezwzględni dla komandytariuszy i komplementariuszy, i nie przewidzieli dłuższego vacatio legis dla zmian w ustawie o CIT. Nie oznacza to, że wszystkie spółki komandytowe muszą już od 1 stycznia 2020 r. płacić podatek CIT.

Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, spółka komandytowa może zdecydować o przedłużeniu swojego roku podatkowego do dnia 1 maja 2020 r. Dokładnie art. 12 ust. 2 wyżej wskazanej ustawy wskazuje, że: ,,Spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r.”.

Ustawa nie precyzuje jednak, w jakiej formie ,,spółka może postanowić”. W związku z tym należy przyjąć, że chodzi tutaj o uchwałę wspólników – co prawda trwa oczekiwanie na wypowiedź ministerstwa finansów, jednak nie została ona jeszcze sformułowana. Uchwała wspólnika powinna być podjęta najpóźniej 31 grudnia 2020 r., tak żeby nie być objętym podatkiem CIT od 1 stycznia 2021 r., gdyż od tego już drogi powrotu nie będzie.

Obok podjęcia uchwały zaleca się powiadomienie o podjętej decyzji organów skarbowych – właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Warto powiedzieć, że ustawa nie przewiduje takiego wymogu, jest to jedynie przewidywany wymagany akt staranności, żeby nie doszło do nieporozumienia pomiędzy spółką, a Urzędem Skarbowym co do tego czy jest płatnikiem VAT od 1 stycznia czy nie.

W związku z tym, że ustawodawcy nie przewidzieli długiego okresu wejścia w życie ustawy zmieniającej ustawę o CIT, możliwość przedłużenia okresu ,,nieobjęcia CITem” wydaje się rozsądnym rozwiązaniem pozwalającym na przeanalizowanie sytuacji spółki oraz ewentualne dokonanie jej przekształceń (bądź likwidacji) w okresie do 1 maja 2020 r., jeżeli prowadzenie jej w formie spółki komandytowej, w związku z nowym podatkiem miało być nieopłacalne.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×