Szkółki piłkarskie w tym szczególnym czasie

23.06.2020, 12:00

Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił zaktualizowane wytyczne dotyczące prowadzenia zajęć w certyfikowanych szkółkach piłkarskich, a obowiązujące po wejściu w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

O przepisach rozporządzenia regulujących zasady przebywania kibiców na trybunach, pisałem już tutaj. One obowiązują od 19 czerwca, czyli od ubiegłego piątku, choć oglądając mecze piłkarskiej PKO Bank Ekstraklasy z Zabrza i Warszawa oraz mecz żużlowej Ekstraligi z Lublina można było zauważyć, że nie wszyscy kibice zachowywali dystans społeczny. Spora większość stosowała się do zaleceń, ale były wyjątki, zwłaszcza w grupach najbardziej zagorzałych fanów. Czy będą kary i jakie to będą ewentualnie kary? Zamknięcia obiektów? Kto może wydać takie decyzje? To tematy na osobnego bloga. Na razie, jak to się mówi „pożyjemy, zobaczymy” i przechodzimy do tytułowych dla tego artykułu szkółek piłkarskich.

Od 29 maja nie obowiązują już najbardziej rygorystyczne ograniczenia. Nie ma też już dotychczasowych ograniczenia dotyczących treningów, w których na pełnowymiarowym boisku na świeżym powietrzu mogło jednocześnie uczestniczyć 22 zawodników plus czterech trenerów, a z orlików mogło jednocześnie korzystać 14 zawodników. W przypadku zajęć prowadzonych na orliku czy boisku pełnowymiarowym, które traktowane są jako „teren otwarty”, od 29 maja uczestniczyć może nie więcej niż 150 osób. Limit ten określa maksymalną liczbę uczestników zajęć i nie odnosi się do osób obsługujących obiekt.

Z zasad opublikowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej[1] możemy również dowiedzieć się, że w certyfikowanych przez PZPN szkółkach piłkarskich można prowadzić już standardowe zajęcia treningowe, niemniej jednak należy przestrzegać wytycznych Ministerstwa Sportu, które znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sportu.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator wydarzenia sportowego lub organizator zajęć sportowych (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym oraz niezwiązanych z wydarzeniem sportowym) ma kilka uprawnień i obowiązków, które musi każdorazowo przy prowadzeniu treningów stosować.

Najważniejsze zasady to przy prowadzeniu treningów to:

  1. weryfikacja liczby osób uczestniczących w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego,
  2. dezynfekcja szatni i węzłów sanitarnych,
  3. zapewnienie osobom uczestniczącym w zajęciach, wydarzeniu sportowym, lub korzystającym z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
  4. dezynfekcja urządzeń i sprzętu sportowego po każdym użyciu i każdej grupie korzystających (z wyłączeniem siłowni, klubów fitness i obozów sportowych),
  5. zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami.

Jak informuje Polski Związek Piłki Nożnej - możliwość prowadzenia standardowych zajęć treningowych sprawia, że wraca pełen zakres wizyt monitorujących w certyfikowanych szkółkach piłkarskich i zostają przywrócone następujące punkty:

  1. weryfikacja czy szkółka wprowadziła do systemu zarządzania szkółką harmonogram treningowy dla każdej drużyny szkółki, zgodny z założeniami Programu Szkolenia PZPN na bazie AMO, który mówi o odpowiedniej liczbie jednostek treningowych dla poszczególnych kat. wiekowej: Skrzat - 2, Żak -3, Orlik - 3, Młodzik - 4 lub czy szkółka wprowadziła harmonogram treningowy dla każdej drużyny szkółki zgodny z założeniami autorskiego programu szkolenia szkółki, jeżeli przeszedł pozytywnie weryfikację Trenerów Monitorujących PZPN, na okres w przód zgodnie z kryteriami Programu dla danego poziomu certyfikatu,
  2. weryfikacja czasu trwania treningu dla danej kategorii wiekowej zgodnie z Programem Szkolenia PZPN dla bazie AMO:

– w kat. skrzat: 60 – 75 minut

– w kat. żak: 75 – 90 minut

– w kat. orlik: 90 – 100 minut

– w kat. młodzik: 90 – 100 minut.

  1. weryfikacja czy szkółka korzysta z zaplecza sanitarnego i szatniowego obiektu treningowego, a w przypadku szkółek na poziomie złotym, również czy szkółka korzysta z magazynku na sprzęt sportowy na obiekcie.

Takie wizyty monitorujące odbywają się już po 8 czerwca i składają się z dwóch obszarów:

  1. Obszaru merytorycznego - dotyczącego obserwacji zajęć treningowych, w skład którego wchodzą obszar dokumentacji procesu szkoleniowego, metodyczno-coachingowy treningu i organizacyjny treningu.
  2. Obszaru kryteriów programu - jest ściśle związany jest z Regulaminem Programu Certyfikacji.

Jak widać z powyższego, ale nie tylko w tym obszarze, także w obszarze publiczności na obiektach sportowych wracamy powoli do normalności, ale z dużym naciskiem na słowo „powoli” i warto pamiętać o przestrzeganiu rygorów sanitarnych. Nie wolno lekceważyć zasad bezpieczeństwa, o czym – choć to przykład nie z krajowego „podwórka” – przekonał się dobitnie nr 1 tenisowych rankingów Novak Djoković, o którego pomysłach organizując turnieje Adria Tour, o których na pewno już Państwo czytali lub słyszeli. Tam jednak „luz” był zbyt duży.

(fot. łączy nas piłka, zdjecie ma charakter ilustracyjny)

[1] https://www.laczynaspilka.pl/program-certyfikacji-pzpn-dla-szkolek-pilkarskich/aktualne-wytyczne-dotyczace-prowadzenia-zajec-w-certyfikowanych-szkolkach1

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×