Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej

18.04.2023, 06:00

Na stronach rządowych opublikowane zostały zasady programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. Celem jest wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Na realizację programu przeznaczono 250 milionów złotych, a wnioski można składać do 8 maja 2023 roku, więc czasu pozostało niewiele.

Jest to program Ministerstwa Sportu i Turystyki, a dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu. Z uwagi na ogólny charakter Programu, rodzaje zadań inwestycyjnych, o dofinansowanie których można starać się podzielono na pięć grup:

Do pierwszej należą zadania inwestycyjne mające na celu poprawę stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej, przeznaczonej na potrzeby realizacji zajęć wychowania fizycznego, służącej jednocześnie lokalnym społecznościom do aktywnego spędzania czasu wolnego, jak również – w miarę możliwości – umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. Zgodnie z założeniami Programu te obiekty powinny stanowić sieć podstawowych obiektów sportowych, ogólnodostępnych dla każdego, obiekty tego typu zostały więc potraktowane priorytetowo w Programie.

W drugiej grupie są zadania, których celem jest poprawa warunków treningowych dla sportowców, w tym przeciwdziałanie procesom utraty wartości użytkowej obiektów sportowych, znajdujących się w niedostatecznym stanie techniczno-funkcjonalnym, służących przede wszystkim uprawianiu sportów olimpijskich, jak również obiektów umożliwiających szerokie upowszechnianie sportu. W tej grupie wsparcie finansowe będą mogły otrzymać zadania dotyczące przebudowy lub remontu już istniejącej infrastruktury sportowej. Obiekty dofinansowywane w tej grupie zadań, dedykowane są w szczególności klubom sportowym, mogącym poszczycić się wymiernymi sukcesami sportowymi, jak i również tym, dla których zrealizowanie zadania inwestycyjnego będzie silnym bodźcem do rozwoju obecnej działalności.

Do trzeciej grupy należą zadania dotyczące budowy nowej (nieprzyszkolnej) infrastruktury sportowej, dającej możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, stanowiącej ważny element profilaktyki zdrowotnej oraz umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. Ministerstwo zachęca do tego, aby nowo tworzona baza infrastrukturalna uzyskiwała uprzednio aprobatę społeczną oraz korelowała ze sportami uprawianymi na terenie oddziaływania inwestycji.

W czwartej grupie są zadnia mające na celu wzmocnienie bazy infrastruktury tenisowej i wsparcie tworzenia warunków do rozwoju i popularyzacji tenisa poprzez budowę nowej i rozbudowę istniejącej ogólnodostępnej infrastruktury. Wyodrębnienie tej grupy ma zwrócić uwagę na deficyty i przyczynić się do wyeliminowania problemów z dostępnością do infrastruktury tenisowej oraz jej użyteczności w sezonie jesienno-zimowym.

Piąta grupa również została sformatowana wąsko do jednej dyscypliny sportu, a nawet do jednej tylko konkurencji. Jest ona skierowana do jednostek samorządu terytorialnego z województwa dolnośląskiego i zakłada budowę tras MTB-XC „cross country” służących doskonaleniu techniki jazdy dla dyscypliny MTB „cross country” na terenie Dolnego Śląska. Główną funkcją rowerowych parków umiejętności ma być realizacja nauki i doskonalenia techniki jazdy oraz poprawa bezpieczeństwa trenujących.

O dofinansowanie zadań inwestycyjnych w ramach Programu mogą się ubiegać:

- jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm.), posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej;

- stowarzyszenia, fundacje i inne posiadające osobowość prawną podmioty, powstałe najpóźniej w dniu 31 grudnia 2019 r. (w szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister może wyrazić zgodę na odstąpienie od tego wymogu), prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników;

- spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną, utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jakie zadania zostały wyłączone z Programu i o dofinansowanie czego nie można się starać? Zostało to wszystko wyliczone w założeniach Programu i dofinasowanie nie przysługuje na:

- budowę, przebudowę i remonty obiektów sportowych, w wyniku których powstają nawierzchnie z materiałów urazogennych, np.: asfaltowych, asfaltobetonowych, z żużla itp. Powyższy wymóg nie dotyczy obiektów, których specyfika sportowa uzasadnia zastosowanie takich nawierzchni (skate parki, trasy rowerowe i nartorolkowe);

- budowę, przebudowę i remonty przekryć pneumatycznych (bez stałej konstrukcji) dla boisk mniejszych niż 60 m x 30 m;

- wniosków dotyczących jedynie elementów funkcjonalnych obiektów sportowych, takich jak:

ogrodzenie, piłkochwyty, oświetlenie, wyposażenie sportowe itp.;

- budowy, przebudowy i remontów odkrytych pływalni oraz zewnętrznej infrastruktury wodnej o charakterze rekreacyjnym;

- mobilnych lodowisk oraz lodowisk o sztucznej nawierzchni;

- stajni i ich zaplecza w ośrodkach niezwiązanych z jeździectwem sportowym.

Zasady składania wniosków, wymogi, kryteria oceny znajdują się na stronie Programu: https://www.gov.pl/web/sport/sportowa-polska--program-rozwoju-lokalnej-infrastruktury-sportowej--edycja-2023

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×