Rusza Program modernizacji Orlików

04.05.2022, 07:00

29 kwietnia 2022 r. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk zapowiedział pierwszą edycję Programu modernizacji kompleksów sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”. Nadrzędnym celem jest zadbanie o poprawę ich stanu technicznego. Na jego realizację przeznaczono 30 milionów złotych.

Przypomnijmy, że Program „Moje Boisko – Orlik 2012” miał na celu budowę nowoczesnych i bezpiecznych kompleksów sportowo-rekreacyjnych. Miały one stworzyć warunki do uprawiania sportu i sprzyjać rozwojowi aktywności fizycznej wszystkim grupom wiekowym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Od samego początku naczelną ideą było zapewnienie ogólnej dostępności obiektów i nieodpłatnego z nich korzystania. Program zakładał budowę 2012 kompleksów sportowo-rekreacyjnych. Priorytetem były gminy o niewystarczającym zapleczu i infrastrukturze sportowej.

Po 10 latach istnienia Orlików Ministerstwo Sportu i Turystyki dostrzegło potrzebę ich modernizacji, tak aby w dalszym ciągu mogły one w pełni zdatnie służyć lokalnym społecznościom. Dlatego też, przeznaczona suma 30 milionów złotych ma przyczynić się do poprawy stanu technicznego już istniejących obiektów.

Według założeń Programu przedstawionych przez Ministerstwo dofinansowaniem mogą być objęte zadania inwestycyjne dotyczące remontu, przebudowy lub rozbudowy istniejącego obiektu sportowego, w tym w szczególności:

  • naprawa/wymiana nawierzchni boisk sportowych,
  • modernizacja oświetlenia,
  • modernizacja ogrodzenia wraz z piłkochwytami,
  • modernizacja istniejącego zaplecza szatniowo-sanitarnego (w przypadku braku przy istniejących kompleksach sportowych istotnego elementu funkcjonalnego, jakim jest zaplecze sanitarno-szatniowe lub gdy istniejące zaplecze nie spełnia określonych wymagań bądź gdy nadaje się jedynie do rozbiórki, możliwa jest również budowa zaplecza).

O wsparcie w zakresie realizacji powyższych zadań mogą ubiegać się:

  1. jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.), posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej;
  2. stowarzyszenia, fundacje i inne posiadające osobowość prawną podmioty, powstałe najpóźniej w dniu 31 grudnia 2018 r. (w szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister może wyrazić zgodę na odstąpienie od tego wymogu), prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników;
  3. spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną, utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

Wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania mieścić się będzie w granicach od 33% do 70% wydatków kwalifikowanych zadania (w zależności od wskaźnika dochodów podatkowych jednostki samorządu terytorialnego na terenie której realizowane jest zadanie). W każdym razie kwota wsparcia nie może być niższa niż 50 tys. zł i nie może przekroczyć kwoty 1 miliona złotych.

Wnioski o dofinansowanie można składać w okresie od 9 do 31 maja 2022 r. wyłącznie za pomocą systemu elektronicznego AMODIT. Do wniosku należy załączyć m.in. dokumenty potwierdzające przygotowanie zadania inwestycyjnego do realizacji, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane czy dokumenty potwierdzające posiadanie lub zapewnienie otrzymania przez wnioskodawcę środków finansowych, innych niż dofinansowanie, w wysokości umożliwiającej zrealizowanie zadania inwestycyjnego w terminie określonym we wniosku inwestycyjnym.

Przy ocenie wniosku inwestycyjnego pod kątem merytorycznym, brane będą pod uwagę kryteria oceny technicznej, w tym m. in.: zgodność zadania inwestycyjnego z Programem, w szczególności w zakresie rzeczowym i kwalifikowalności wydatków oraz kryteria oceny ekonomicznej w tym m. in.: ocena sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy/otoczenia wnioskodawcy oraz częstotliwość korzystania ze środków Funduszu w ostatnich 5 latach. Końcowa wysokość przyznanego dofinansowania i jego podziału na transze jest wynikiem oceny wniosku.

Pozytywna ocena wniosku inwestycyjnego, dokonana przez Zespół ds. oceny wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych ze środków Funduszu i zatwierdzona przez Ministra, jest podstawą do sporządzenia umowy o dofinansowanie.

Przeznaczenie środków finansowych na realizację Programu modernizacji kompleksów sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012” stanowi kontynuację procesu wsparcia infrastruktury sportowej, którego podjęło się Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tylko w 2022 roku przeznaczono na ten cel 577 milionów złotych, a licząc od 2016 roku to już łącznie ponad 3,5 miliarda złotych na ponad 7000 obiektów sportowych na obszarze całej Polski.

26.11.2024, 06:00

Nowelizacja Konwencji Sędziowskiej PZPN

Read more
20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×