Niedwno Sąd Najwyższy uchwałą z dnia 26 lutego 2015 r. (sygn. akt: III CZP 106/14) orzekł, że przepis art. 788 § 1 KPC ma zastosowanie w razie przejścia uprawnienia lub obowiązku w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę kapitałową (art. 551 § 5 i art. 584[2] § 1 KSH).
Wątpliwości te powstały na tle stosowania przepisów o przekształcaniu przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę kapitałową wprowadzonych ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa ta wprowadziła bowiem do kodeksu spółek handlowych nową procedurę „Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową" (rozdział 6 w dziale III KSH). Dzięki tym przepisom z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorca przekształca się w spółkę, której przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego (art. 584[2] § 1 KSH). W szczególności spółka ta pozostaje podmiotem pozwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane pierwotnemu przedsiębiorcy. Sam przedsiębiorca zaś, z dniem przekształcenia staje się wspólnikiem lub akcjonariuszem powstałej w ten sposób spółki. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 584[13] KSH przedsiębiorca odpowiada solidarnie z nową spółką za długi sprzed przekształcenia jeszcze przez okres 3 lat, licząc od dnia przekształcenia.
Natomiast wskazany w ww. orzeczeniu przepis art. 788 § 1 KPC stanowi, że „Jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym”. Innymi słowy, w przypadku gdy po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu wierzyciel lub dłużnik będący przedsiębiorcą (osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą) przekształci się w jednoosobową spółkę kapitałową Sąd na podstawie wspomnianego art. 788 § 1 KPC nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Po nadaniu przez Sąd klauzuli wykonalności będzie można skierować sprawę do komornika w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego i zaspokojenia roszczeń wierzyciela.