Stale obecny problem związany z korupcją w piłce nożnej i match-fixingiem jest faktem, co tylko potwierdzają niedawne zjawiska i kontrowersyjne sytuacje związane ze spotkaniami II grupy III ligi polskiej. W tej kwestii zaczął już działać rzecznik dyscyplinarny PZPN - Adam Gilarski oraz krajowe organy ścigania. Należy przy tym pamiętać, że sprawa match-fixingu nie dotyczy tylko terytorium Polski, ten problem stał się w ostatnim czasie widoczny i sygnalizowany w wielu innych częściach świata.
Organy decyzyjne FIFA również nie “zamiotły sprawy pod dywan” i powołały działający przy niej Zespół zadaniowy ds. uczciwości (Integrity Task Force, dalej jako: “Zespół”). Pierwsze zebranie zespołu odbyło się jeszcze w pierwszej połowie października 2022 roku, w głównej siedzibie FIFA w Zurychu. Zespół pełnił rolę grupy wielozadaniowej, której głównym celem było monitorowanie meczu odbywających się podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Katarze. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy tego rodzaju zespół zostaje powołany przez FIFA - podobną grupę powołano do celów monitorowania Mistrzostw Świata w piłce nożnej kobiet w 2019 r., odbywających się we Francji.
Działalność Zespołu była kompleksowa i obejmowała m.in. bieżącą analizę kursów na światowych rynkach bukmacherskich, czy kontrolę stadionów na których rozgrywały się mecze mundialu pod kątem potencjalnych “podejrzanych zachowań”. Sama konstrukcja Zespołu była wieloczłonowa, w jej skład wchodziły nie tylko podmioty stricte sportowe, ale i wyspecjalizowane w aspektach korupcji i match-fixingu organy ścigania i inne jednostki organizacyjne takie jak: Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości, Interpol, czy amerykańskie FBI - również ze względów praktycznych i nabierania większego doświadczenia w kontekście następnej edycji Mistrzostw Świata 2026, które odbędą się właśnie m.in. na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Zero przypadków
Zespół sprawował kontrolę pieczę nad wszystkimi - 64 meczami, które odbyły się podczas Mistrzostw Świata w Katarze - począwszy od meczu inauguracyjnego między Katarem, a Ekwadorem z dnia 20 listopada 2022 roku, a skończywszy na finale Argentyna-Francja z dnia 18 grudnia 2022 roku.
W toku pracy Zespołu - nie wykryto żadnego przypadku nielegalnego wpływu na wynik któregokolwiek z mundialowych spotkań. Jest to też bardzo dobra informacja w kontekście wątpliwości, które pojawiały się przy inauguracji Katar-Ekwador. Na niedługo przed rozpoczęciem spotkania, do mediów społecznościowych zaczęły przenikać sygnały o rzekomym przekupieniu ekwadorskich piłkarzy przez katarskich szejków, w celu “uzyskania” korzystnego wyniku dla drużyny gospodarzy.
Źródła:
https://www.fifa.com/legal/integrity/news/no-match-manipulation-detected-at-fifa-world-cup-tm