Promocja, reklama i informacja o sponsorowaniu. Definicje na podstawie ustawy o grach hazardowych

09.01.2020, 12:00

Szeroko pojęty marketing jest nieodłączną częścią sportu, który stopniowo ulega coraz większej komercjalizacji. Słyszymy zatem o sponsorowaniu drużyny sportowej, promocji danego produktu oraz reklamie określonej usługi. Chciałbym dzisiaj porównać te pojęcia odnosząc się do ustawy o grach hazardowych.

Podstawą do rozważań jest art. 29 ustawy o grach hazardowych, gdzie zostały zdefiniowane wyżej wskazane pojęcia:

Promocja

Promocja  gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach została zdefiniowana w art. 29 ust. 7 ustawy i rozumie się przez nią:

  1. publiczną prezentację tych gier lub zakładów,
  2. rozdawanie rekwizytów z nimi związanych,
  3. wręczanie żetonów lub dowodów uczestnictwa w tych grach
  4. albo ich sprzedaż w miejscach publicznych,
  5. a także inne formy publicznego zachęcania do uczestnictwa w nich lub przekonywania o ich zaletach bądź zachęcania do wstępu do kasyn gry lub punktów przyjmowania zakładów wzajemnych.

Na pewno zwraca uwagę szeroki zakres prowadzenia aktywności marketingowej oraz możliwość bezpośredniego zachęcania do uczestniczenia w poszczególnych grach. Przejawia się to m.in. poprzez publiczną prezentację gier, rozdawanie rekwizytów oraz żetonów. Promocja danej usługi czy produktu charakteryzuje się zatem dużo większym bezpośrednim oddziaływaniem na potencjalnych klientów w porównaniu do niżej przedstawionej reklamy oraz informacji o sponsorowaniu.

Reklama:

Przez reklamę gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach rozumie się natomiast publiczne rozpowszechnianie:

  1. znaków towarowych lub symboli graficznych i innych oznaczeń z nimi związanych,
  2. a także nazw i symboli graficznych

- podmiotów prowadzących działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych lub gier na automatach oraz

  1. informacji o miejscach, w których takie gry lub zakłady są urządzane, i możliwościach uczestnictwa.

Zauważalna jest mniejsza aktywność marketingowa. Pojęcie to nie obejmuje już m.in. publicznej prezentacji gier, rozdawania rekwizytów, przekonywania o zaletach danych produktów. W dalszym ciągu możliwe jest jednak rozpowszechnianie znaków towarowych, nazw i innych oznaczeń podmiotów prowadzących daną działalność jak również informacji o miejscach, w których możliwe jest uczestniczenie w danych grach. Jeszcze raz należy podkreślić, że w ramach reklamy nie jest możliwe bezpośrednie zachęcanie do udziału oraz przekonywanie o zaletach danej gry.

Informacja o sponsorowaniu:

Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o grach hazardowych przez sponsorowanie rozumie się bezpośrednie lub pośrednie finansowanie lub współfinansowanie działalności osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,

w celu:

  1. upowszechniania, utrwalania lub podniesienia renomy gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, zakładów wzajemnych oraz gier na automatach, podmiotów prowadzących działalność w zakresie tych gier lub zakładów lub
  2. innego oznaczenia indywidualizującego podmiot prowadzący działalność w zakresie tych gier lub zakładów lub jego działalność,

- w zamian za informowanie o sponsorowaniu, przez które rozumie się prezentowanie informacji zawierającej nazwę lub innego oznaczenia indywidualizującego sponsora, w związku ze sponsorowaniem.

Działania związane z czystym sponsoringiem w teorii są najmniej „inwazyjnym” działaniem marketingowym. Samo sponsorowanie polega oczywiście na finansowaniu lub współfinansowaniu danego podmiotu, celem zwiększenia wartości marketingowej danego produktu lub usługi, podniesienia ich prestiżu itd. Z drugiej strony, podmiot sponsorowany informuje o fakcie sponsorowania. Nie zachęca on (przynajmniej bezpośrednio) do korzystania z usług lub produktu sponsora. Nie informuje on o miejscach, w których można dany produkt zakupić. Po prostu informuje on fakcie sponsorowania go przez danego kontrahenta.

Zdaję sobie sprawę, że granica pomiędzy pojęciami reklamy i sponsorowania może się w pewnych miejscach zacierać. Tym bardziej osoby odpowiedzialne za marketing w branży gier hazardowych muszą zwracać uwagę na prowadzone kampanie. Ustawodawca określił bowiem inne ograniczenia związane z promocją, reklamą i sponsorowaniem gier hazardowych. Różnice te szerzej omówię w kolejnym opublikowanym tekście na portalu. 

(fot. PIXABAY, zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×