Pamiętajcie o licencjach trenerskich

07.01.2020, 07:00

Z końcem 2019 roku niektórym trenerom wygasły dotychczasowe licencje trenerskie. Wydawane są one na czas określony więc warto pilnować tych terminów, by nie okazało się, że pracujemy bez aktualnych uprawnień. I to dotyczy, to wielu dyscyplin sportu i tych olimpijskich i nieolimpijskich. Warto więc też sprawdzić do kiedy obowiązują nasze uprawnienia, nawet gdy nie wygasły kilka dni temu. W bliskiej mojemu sercu piłce nożnej klub, który wystawia zespół z trenerem bez licencji ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną.

Wysokość kar za wystawienie trenera bez licencji określa Uchwała nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce. O tym poniżej, bo choć był to już temat artykułu na blogu portalu prawosportowe.pl, to warto przypominać, bowiem kary przewidziane za naruszenie przepisów uchwały są karami finansowymi i to wysokimi jak na polskie realia.

Warto też dodać, że Uchwałą nr XII/187 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce znowelizowano postanowienia „uchwały trenerskiej”.

W art. 5 ust. 12 pkt 2) Uchwały nr IV/63 sfromułowanie: „Grassroots D” zastąpiono sformułowaniem: „Grassroots C”. To oznacza że od 1 stycznia 2020 roku trenerzy posiadający legitymację Instruktora sportu w dyscyplinie piłka nożna, wydaną przed 23 sierpnia 2013 roku w ramach nadzorowanego przez MSiT systemu kształcenia instruktorów i trenerów sportowych lub wydaną po 23 sierpnia 2013 roku pod warunkiem, że legitymacja została uzyskana na kursie rozpoczętym przed 23 sierpnia 2013 roku i organizowanym w ramach nadzorowanego do 23 sierpnia 2013 roku przez MSiT systemu kształcenia instruktorów i trenerów sportowych będą mogli uzyskać uprawnienia trenera Grassroots C, a nie jak dotychczas Grassroots D.

Zgodnie z art. 5 Uchwały, Art. 5 pkt. 9 i 10, licencja Grassroots C uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w rozgrywkach od A klasy do klas niższych oraz zespołów młodzieżowych od D1 do G2, a licencja Grassroots D uprawnia do prowadzenia jako pierwszy trener zespołów uczestniczących w rozgrywkach od B klasy do klas niższych.

Teraz wróćmy do wątku z pierwszej części dzisiejszego bloga, czyli wysokości kar. Regulują je art. art. 28 i 29:

 

Art. 28

  1. Naruszenie postanowień niniejszej Uchwały, w postaci prowadzenia zespołu Ekstraklasy, I i II ligi, CLJ U-19 oraz Ekstraklasy Futsalu Mężczyzn i Ekstraligi kobiet podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych PZPN przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do klubu:
  2. pierwszy mecz:
  3. kara pieniężna 100 000 złotych dla klubu Ekstraklasy,
  4. kara pieniężna 50 000 złotych dla klubu I ligi,

iii. kara pieniężna 25 000 złotych dla klubu II ligi,

  1. kara pieniężna 10 000 złotych dla klubu, CLJ U-19. Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet.
  2. drugi mecz:
  3. kara pieniężna 200 000 złotych dla klubu Ekstraklasy,
  4. kara pieniężna 100 000 złotych dla klubu I ligi, iii. kara pieniężna 50 000 złotych dla klubu II ligi,
  5. kara pieniężna 20 000 złotych dla klubu, CLJ U-19. Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet.
  6. trzeci mecz i kolejne: i. dwukrotność ostatniej nałożonej na klub kary. 2.Realizacja treści ust. 1 należy do Komisji Dyscyplinarnej PZPN.

 

Art. 29

1.Naruszenie postanowień niniejszej Uchwały oraz prowadzenie zespołu piłki nożnej niższych, niż wymienione w art. 28 ust. 1 klas rozgrywkowych, podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej powoduje zastosowanie następujących kar dyscyplinarnych w stosunku do:

  1. Klubu III ligi:
  2. pierwszy mecz – kara pieniężna 10 000 złotych,
  3. drugi mecz – kara pieniężna 20 000 złotych,

iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

  1. Klubu uczestniczącego w rozgrywkach: IV ligi, CLJ U-17, CLJ U-15:
  2. pierwszy mecz – kara pieniężna 4 000 złotych,
  3. drugi mecz – kara pieniężna 6 000 złotych,

iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

  1. Klubu ligi/klasy okręgowej, ligi wojewódzkiej juniorów starszych (A1 i A2) i młodszych (B1 i B2), I i II ligi kobiet, I i II ligi futsalu mężczyzn i kobiet:
  2. pierwszy mecz – kara pieniężna 2 000 złotych,
  3. drugi mecz – kara pieniężna 3 500 złotych,

iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla

zespołu przeciwnego.

  1. Klubu seniorów A klasy, B klasy, C klasy, zespołów dziecięcych i młodzieżowych (od C1 do G2), III, IV ligi kobiet oraz Makroregionalnej LJM Kobiet oraz pozostałych lig futsalu mężczyzn i kobiet:
  2. pierwszy mecz – kara pieniężna 1 000 złotych,
  3. drugi mecz – kara pieniężna 1 500 złotych,

iii. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla z zespołu przeciwnego.

  1. Realizacja treści ust. 1 należy do Wydziału Dyscypliny ZPN.

 

Jak widać powyżej nie ma „widełek” czyli wysokości kar „od… do…”. Wysokości kar pieniężnych są jasno określone w przepisach. Zatem organy dyscyplinarne nie mają tutaj uznaniowości i są związane wysokością określoną w przepisie.

Warto też dodać, że organy dyscyplinarne podejmują decyzje na podstawie zawiadomień od organów prowadzących rozgrywki lub komisji trenerskich.

Najczęściej te właśnie organy:

- weryfikując sprawozdania z meczów (komisje, wydziały rozgrywek – w zależności od nazewnictwa – przyp. M.Ż),

- podejmując informację (komisje trenerskie, techniczne - rozgrywek – w zależności od nazewnictwa – przyp. M.Ż),

kierują do organów dyscyplinarnych odpowiednie wnioski/informacje, na podstawie, których wydawane są decyzje dyscyplinarne.

Od decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN oraz od decyzji komisji dyscyplinarnej wojewódzkiego związku piłki nożnej, prowadzącego rozgrywki III ligi przysługuje odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej, natomiast od decyzji komisji dyscyplinarnej wojewódzkiego związku piłki nożnej w pozostałych sprawach można się odwołać do komisji odwoławczej tego wojewódzkiego związku piłki nożnej. Warto też nadmienić, że od sezonu 2020/2021 rozgrywki III ligi będą prowadzone przez PZPN, więc organem dyscyplinarnym I instancji będzie Komisja Dyscyplinarna PZPN.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×