Nowe dyscypliny w programie igrzysk olimpijskich 

01.03.2024, 06:00

Paryż, Los Angeles, Brisbane, to w tych miastach począwszy od bieżącego roku, co cztery lata będą odbywać się kolejne Igrzyska Olimpijskie. Czy możemy spodziewać się czegoś nowego? Organizatorzy zapewniają, że dołożyli starań, by największa sportowa impreza na świecie była bardziej zrównoważona i atrakcyjna dla młodych ludzi.

Na pewno nowością będzie powrót krykieta na salony olimpijskie. I to powrót po bardzo długiej przerwie. Pierwszy raz rywalizacja w tej dyscyplinie podczas igrzysk olimpijskich odbyła się w 1900 r. Przewodniczący Międzynarodowej Rady Krykieta zaznaczył, że sport ten ma ponad miliard fanów na całym świecie.

Jak zatem wygląda procedura włączenia danego sportu do programu igrzysk olimpijskich?

Program Igrzysk Olimpijskich („program”) jest programem wszystkich zawodów sportowych ustanawianych przez MKOl na każdą edycję igrzysk olimpijskich. Program składa się dwóch elementów. Pierwszy, to program sportowy, który obejmuje wszystkie dyscypliny sportowe danej edycji igrzysk olimpijskich, zgodnie z ustaleniami dokonanymi podczas sesji. Drugi zaś, to program wydarzeń obejmujący wszystkie wydarzenia określone przez Komitet Wykonawczy MKOl dla konkretnej edycji Igrzysk Olimpijskich.

Istnieją dwa warianty włączenia danego sportu do programu igrzysk olimpijskich. Podstawowy program sportowy obejmuje przede wszystkim tradycyjne sporty olimpijskie (np. lekkoatletykę, pływanie). Program sportowy może zostać zmieniony nie później niż trzy lata przed otwarciem igrzysk. Zgodnie zaleceniami Agendy Olimpijskiej 2020 właściwy komitet organizacyjny każdej edycji igrzysk olimpijskich może również zaproponować jedno lub więcej dodatkowych wydarzeń do umieszczenia w danej edycji igrzysk.

Wstępny program sportowy na igrzyska w Los Angeles będzie obejmował 28 dyscyplin sportowych, w tym obejmie również jazdę na deskorolce, wspinaczkę sportową oraz surfing. MKOI zatwierdził również propozycję, aby włączyć takie dyscypliny jak softball, piłkę flagową, lacrosse oraz squosh.

Aby zakwalifikować się do programu igrzysk, dany sport musi być zarządzany przez międzynarodową federację sportową uznaną przez MKOl, której statut jest zgodny z Kartą Olimpijską (KO). Należy jednak wskazać, że mimo iż jakaś międzynarodowa federacja sportowa jest uznana przez MKOl, to jednak dana dyscyplina nie jest uwzględniona w programie sportowym. Proces selekcji dyscyplin zawężony jest bowiem w oparciu o różne kryteria.

Komitet Organizacyjny MKOI może zaproponować szczegółowe kryteria oceny w celu przeglądu dyscyplin każdego ze sportu i oceny potencjalnych nowych sportów. Kryteria te są zgodne z zasadami programu sportowego LA28, które zostały zatwierdzone przez Radę Wykonawczą MKOl w kwietniu 2022 r. i odzwierciedlają Kartę Olimpijską, zalecenia Agendy Olimpijskiej 2020+5 oraz wizję MKOl i LA28 dotyczącą Igrzysk Olimpijskich Los Angeles 2028. Kryteria programu sportowego LA28 skupiają się na:

  • zmniejszeniu kosztów i złożoności organizacji igrzysk,
  • angażowanie najlepszych sportowców i dyscyplin, które na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i bezpieczeństwo sportowców,
  • uznanie globalnej atrakcyjności danego sportu dla fanów na całym świecie i zainteresowania kraju gospodarza,
  • priorytetowe traktowanie równości płci i znaczenia dla młodzieży, aby angażować nowych kibiców i sportowców,
  • wspieranie uczciwości w celu wspierania czystego sportu,
  • wspieranie zrównoważonego rozwoju środowiskowego.

Dodatkowymi czynnikami branymi pod uwagę są:

  • aby opracowany program maksymalizował popularność igrzysk jednocześnie ograniczając koszty i złożoność organizacji,
  • zapewnienie, ze program będzie istotny dla młodych ludzi poprzez dostosowanie do nowych trendów przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji i historii igrzysk,
  • przestrzeganie zasad i zaleceń zawartych w Agendzie Olimpijskiej 2020 oraz Agendzie Olimpijskiej 2020+5.

Finalnie te rożne kryteria dają MKOl elastyczność w zakresie przeglądu programu każdej edycji Igrzysk Olimpijskich. Decyzja MKOl w tym zakresie może również zależeć od obranych przez MKOl priorytetów oraz lobbowania danej międzynarodowej federacji sportowej.

Ostateczna decyzja w sprawie wydarzeń, kwot i formatów zawodów zostanie podjęta przez Radę Wykonawczą w 2024 r., po Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×