Nowa inicjatywa FIFA i Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie

08.02.2023, 06:00

Dziś o nowej, niewątpliwie interesującej płaszczyźnie współpracy między FIFA a Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie (CAS), która została zawarta na mocy porozumienia obejmującego lata 2023-2026 pomiędzy FIFA, a Międzynarodową Radą Arbitrażową ds. Sportu (ICAS) – ciałem funkcjonującym obok i jednocześnie działającym w zakresie niektórych kompetencji samego CAS.

Fundusz Pomocy Prawnej CAS (CAS Football Legal Aid Fund – FLAF, dalej również jako “Fundusz”) – tak będzie nazywał się jeden z przedmiotów współpracy wyżej wspomnianych instytucji.

Jak deklaruje FIFA – Fundusz, który zaczął funkcjonować od 1 lutego 2023 roku, jest pierwszym tego typu funduszem przeznaczonym wyłącznie do spraw związanych z piłką nożną, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Adresaci

Jak stanowi art. S6.9 znowelizowanego Kodeksu Arbitrażu Sportowego (uchwalonego przez CAS) – jednym z zadań ICAS jest stworzenie ogólnego funduszu pomocy prawnej i funduszu pomocy prawnej dla piłki nożnej w celu ułatwienia dostępu do arbitrażu CAS osobom bez wystarczających środków finansowych oraz stworzenia wytycznych CAS dotyczących pomocy prawnej w zakresie funkcjonowania funduszy, w tym Komisji decydującej o wnioskach o pomoc prawną

Finansowanie pomocy prawnej oferowanej w standardowej procedurze przed CAS różni się od tej oferowanej w ramach Funduszu. I tak, zgodnie z art. 7 Wytycznych dotyczących pomocy prawnej przed Trybunałem Arbitrażowym do spraw Sportu (dalej jako “Wytyczne”) – FLAF jest wykorzystywany w sprawach piłkarskich kierowanych do CAS. Pomoc prawna z FLAF może być przyznana każdej osobie fizycznej, w tym agentom nieposiadającym wystarczających środków finansowych na postępowanie przed CAS –  pod warunkiem, że posiadają oni licencję FIFA.

Jak więc możemy zauważyć – prawodawca zastosował dość szeroko ujął krąg podmiotów, które mogą wnioskować o pomoc w ramach FLAF.

O stosowną pomoc w ramach Funduszu mogą ubiegać się również kluby, istnieją jednak obostrzenia dot. nich, a ujęte w art. 8 Wytycznych –  Pomoc prawna może być wyjątkowo przyznana każdemu klubowi piłkarskiemu zrzeszonemu w federacji członkowskiej FIFA i należącemu do kategorii klubowej IV tabeli FIFA dotyczącej kategoryzacji klubów do celów rekompensaty szkoleniowej. Klub wnioskujący wykaże za pomocą pisemnych dowodów, że należy do kategorii klubowej IV w momencie składania wniosku o pomoc prawną oraz że jego sytuacja finansowa nie pozwala mu na pokrycie jakichkolwiek kosztów arbitrażu, tj. że obowiązek pokrycia takich kosztów wpłynąłby na jego zdolność do terminowego wywiązywania się ze zobowiązań płatniczych wobec pracowników lub organów społecznych/podatkowych.

Kluby spełniające wymogi i tak mają jednak narzucone stosowne limity, gdyż nie mogą korzystać z FLAF więcej niż raz do roku. Ponadto, „zakwalifikowanie” klubu do skorzystania z puli Funduszu może nastąpić wyłącznie w przypadku sporu z innym klubem lub z federacją.

Koszty

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez FIFA, podmiot objęty Funduszem:

  • nie ponosi jakichkolwiek opłat sądowych
  • nie ponosi kosztów administracyjnych i proceduralnych, w tym opłat za arbitrów
  • ma dostęp (tyczy się to podmiotów indywidualnych) za pośrednictwem CAS do bezpośredniej konsultacji prawnej w swojej sprawie z prawnikiem działającym pro bono

Arbitrzy

Arbiter/arbitrzy wyznaczeni do uczestnictwa w postępowaniu finansowanym ze środków FLAF, działają pro bono. Są wybierani z dedykowanej listy przygotowanej przez CAS.

Podsumowanie

Wyżej poczynione zmiany jasno wskazują, że mamy do czynienia z sytuacją, w której FIFA we współpracy z CAS, chce umożliwić mniej zamożnym podmiotom na podjęcie najczęściej dość kosztownego postępowania przed organami Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Za bezpośrednie finansowanie pomocy prawnej z FLAF i zarządzanie środkami zgodnie z ich przeznaczeniem – odpowiada ICAS. Jednakże sam Fundusz jest finansowany w całości przez FIFA, w formie corocznej składki.

Z niecierpliwością możemy wyczekiwać raportu rocznego (na który rzecz jasna – jeszcze poczekamy), który z pewnością kompleksowo wskaże jakim zainteresowaniem cieszył się nowy instrument prawny w postaci FLAF. Fundusz może być z pewnością czymś „zbawiennym” dla klubów/piłkarzy/agentów funkcjonujących w realiach niższych lig. Ponadto, na FLAF niewątpliwie skorzystają podmioty funkcjonujące w mniej zamożnych kontynentach (np. Afryka, Azja, niektóre rejony Oceanii).

 

Źródła:

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×