Jak to jest z tymi maseczkami i wychodzeniem z domu? - 19 rozporządzeń z ograniczeniami w ciągu 2 miesięcy epidemii

12.05.2020, 12:00

Jutro (13 maja 2020 r.) minie równo dwa miesiące od ogłoszenia przez Ministra Zdrowia stanu zagrożenia epidemiologicznego (lub epidemicznego – którą wersję stosować nie rozstrzygnęliśmy przed wprowadzeniem stanu epidemii). W tym czasie wprowadzane, uchylane i zmieniane były kolejne ograniczenia, nakazy i zakazy, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, a dalej choroby COVID-19. Początkowo wszyscy raczej wiedzieli o co chodzi – nie wolno było wychodzić z domu bez powodu. Następnie, wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów, zachowywanie dystansu od siebie, zakazano prowadzenia części działalności gospodarczych, a ostatecznie wprowadzono obowiązek noszenia maseczek – a konkretniej ,,zasłaniania ust i nosa”.

Niestety na tym etapie ilość zmian w ograniczeniach było już dość myląca i obowiązek został mylnie odebrany – maseczki dzielnie chroniły (i chronią nadal) – podbródki, brody, szyje, czasami wyłącznie usta, a czasami tylko nosy. Dlatego od razu przypominam – nakaz dotyczy zasłaniania ust i nosa – obu tych części ciała, rozporządzenia nie wspominają nic o oczach – dlatego z całą stanowczością odradzam zasłanianie maseczkami oczu – to może być niebezpieczne.

Wracając natomiast do działalności legislacyjnej Ministra Zdrowia oraz Rady Ministrów – na dzisiaj, ilość ogłoszonych rozporządzeń dotyczących ograniczeń, obowiązków i nakazów, wliczając w to wprowadzające stan zagrożenia oraz stan epidemii oraz odwołujące stan zagrożenia, wynosi 19 (z dużym prawdopodobieństwem ogłoszenia 20 rozporządzenia w najbliższym czasie – tego dot. gabinetów kosmetycznych oraz salonów fryzjerskich). Taka ilość jest dość przerażająca, jeśli chodzi o próbę odtworzenia tego, które obowiązki i ograniczenia obowiązują w tym momencie. Aktualnie jednak, moc wiążącą mają tylko rozporządzenie z 2 maja oraz rozporządzenie zmieniające z 7 maja – na ich podstawie przedstawię poniżej jakie nakazy, obowiązki i ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi epidemii koronawirusa oficjalnie, znajdują zastosowanie w Polsce:

  1. Zakaz przemieszczania się transportem kolejowym z przekroczeniem granicy.
  2. Obowiązek odbycia kwarantanny po wjeździe do RP (od 4 maja, nie dotyczy to osób, które przekraczają granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią w ramach wykonywania czynności służbowych),
  3. Ograniczenie w obrocie poza granice RP niektórymi produktami: kombinezonami TYVEK i maseczkami FFP2/FFP3,
  4. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej:
  • Przygotowanie i podawanie posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub dokonujących wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu,
  • Organizacja, promocja, zarządzanie imprezami,
  • Twórcza, związana ze zbiorowymi formami kultury,
  • Projekcja filmów lub nagrań,
  • Związana z konsumpcją lub spożywaniem napojów,
  • Związana z prowadzeniem kasyn,
  • Związana z fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi,
  • Związana z działalnością salonów tatuażu i piercingu,
  • Usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej,
  • Związana ze sportem, rozrywką i rekreacją.

Zakazy dotyczące działalności sportowej  nie obejmują:

  • Przygotowania kadry olimpijskiej i paraolimpijskiej w COSach,
  • Działalności sportowej oraz rekreacyjnej w zakresie transportu rekreacyjnego i wyposażenia sprzętu rekreacyjnego będącego integralną częścią obiektu sportowego na:

stadionach, boiskach, obiektach zewnętrznych do uprawniania sportów motorowych i lotniczych, otwartych  strzelnicach, skoczniach narciarskich, otwartych torach łuczniczych, otwartych torach wrotkarskich, otwartych torach rolkowych, otwartych skateparkach, otwartych torach gokartowych oraz otwartych torach kolarskich (w tym do kolarstwa górskiego), przy czym w tych obiektach może przebywać wt tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1trener korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi; na kortach tenisowych, przy czym na jednym korcie tenisowym mogą przebywać w tym  samym  czasie  nie więcej niż 4 osoby i 1 trener korzystające z tego kortu, z wyłączeniem jego obsługi; na polach golfowych, przy czym przy jednym dołku golfowym może przebywać w tym  samym  czasie  nie więcej niż 6osób korzystających z dołka golfowego, z wyłączeniem obsługi pola golfowego, przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji,  przy  czym  z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie; działalności sportowej lub rekreacyjnej prowadzonej w ośrodkach i klubach jeździeckich przeznaczonych  do jazdy konnej, w tym łącznie ze szkołą nauki jazdy konnej, przy czym na każdym parkurze lub rozprężarni może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1trener korzystających z tego parkuru lub rozprężarni, z wyłączeniem ich obsługi.

Dodatkowe obowiązki ciążą na udostępniających obiekty sportowe, natomiast na korzystających ciążą obowiązki dezyfekcyjne.

  1. Zakazane jest prowadzenie handlu detalicznego w galeriach, chyba że zostanie zapewnione odpowiednie oddzielenie przesłonami, obsługa będzie obsługiwała klientów w maskach i rękawiczkach jednorazowych oraz środki do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe – dodatkowe, ograniczenia dotyczą tzw. wysp handlowych.

W ramach działalności galerii obowiązują również ograniczenia liczbowe dotyczące obsługiwanych klientów. W jednym momencie nie może znajdować się więcej niż 1 klient na 15m2. Inaczej kwestia wygląda na stacjach benzynowych oraz straganach i targowiskach – maksymalna liczba osób to 4 osoby na jedno stanowisko.

  1. W zakresie sprawowania kultu religijnego – zasadniczo jest zakazane, natomiast jest ono możliwe przy zachowaniu następujących warunków: 1 osoba na 15 m2, chyba że obiekt jest mniejszy niż 75m2 – tedy maksymalnie 5 osób – nie licząc osób sprawujących kult. W trakcie pogrzebów możliwe jest przebywanie na cmentarzu nie więcej niż 50 osób, nie licząc osób sprawujących ceremonię.
  2. W zakładach pocztowych może znajdować się jednocześnie jedynie 2 osoby na stanowisko.
  3. W zakładach pracy zapewnione mają być środki do dezynfekcji oraz rękawiczki dla pracowników. Dodatkowo, musi być zachowana odległość 1,5 m pomiędzy stanowiskami pracy.
  4. Obowiązuje zakaz sprowadzania do Polski zwłok oraz szczątków ludzkich.
  5. Możliwe jest ograniczenie pracy niektórych urzędów do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom.
  6. Zakazane jest organizowanie zgromadzeń. WSZYSTKICH, a nie tylko tych w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach. Wyjątkiem są spotkania z osobami najbliższymi, czyli: małżonkami, wstępnymi (rodzicami, dziadkami, pradziadkami itd.), zstępnymi (dziećmi, wnukami, prawnukami itd.), powinowatymi w tym samym stopniu (np. teściami (?)), osobą pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkiem, osobą pozostającą we wspólnym pożyciu).
  7. Nie wolno korzystać:

            - z ogrodów zoologicznych i placów zabaw,

            - małej infrastruktury leśnej

(z wyjątkiem czynności zawodowych, działań wynikających z konieczności ochrony zdrowia i życia ludzi oraz ochotniczego zwalczania rozprzestrzeniania COVID-19.

  1. PRZEMIESZCZANIE SIĘ:

W trakcie pieszego przemieszczania się należy zachować dystans dwóch metrów, chyba że bliższy dystans jest wymagany ze względu na opiekę nad osobą poniżej 13. roku życia lub niepełnosprawną. Zachowanie dystansu nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących.

W środkach publicznego transportu zbiorowego może być zajęta jedynie połowa miejsc siedzących.

               Osoby poniżej 13. roku życia mogą się przemieszczać tylko pod opieką.

               Nadal obowiązuje zakaz korzystania z rowerów miejskich.

  1. OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST i NOSA:

               - w środkach publicznego transportu zbiorowego,

               - w miejscach ogólnodostępnych.

Wyjątkiem jest przemieszczania się samochodem przez: 1 osobę lub 1 osobę z dzieckiem, lub osoby zamieszkujące wspólne gospodarstwo domowe.

Wyjątkami są również osoby poniżej 4. roku życia, osoby wykonujące czynności zawodowe w budynkach osoby w lesie, sędziowie sportowi, osoby jadące konno.

Jak widać na podstawie powyższego wyliczenia, nadal obowiązuje mnóstwo nakazów i zakazów mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Liczba rozporządzeń nie wpływa na liczbę zniesionych ograniczeń. Należy pamiętać, że do czasu ich wcyofania, w przypadku ich nie przestrzegania, można narazić się na zostanie ukaranym mandatem przez funkcjonariuszy policji lub przez inspektorów sanitarnych.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny /tygrys w ogrodzie zoologicznym, fot. pixabay)

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×