12 czerwca w piątek rusza opóźniona przez epidemię koronawirusa żużlowa Speedway Ekstraliga. Kibice pozostaną w domach, przed telewizorami, bowiem wszystkie mecze będą transmitowane. Czy wejdą na trybuny w dalszych kolejkach rozgrywek, tak jak zapowiadał Premier – po 19 czerwca – zależy od rozwoju epidemii. Podobnie rzecz ma się – tak na marginesie – z piłkarskimi rozgrywkami PKO Bank Ekstraklasy, 1 Ligi i 2 Ligi, ale tu nie o piłce.
W Ekstralidze żużla, na początek w piątek, o 18:00 we Wrocławiu, Sparta spotka się z Motorem Lublin, o 20:30 w Częstochowie, Włókniarz walczyć będzie z GKM Grudziądz. Pozostałe dwa mecze w niedzielę.
Znany jest też już wstępny kalendarz „odmrażania”, a właściwie startu 1 Ligi żużla. Oto wstępny kalendarz zawarty w Regulaminie Sanitarnym 1 Ligi.
Kalendarium uruchomienia rozgrywek e-Winner 1.ligi:
15.06 –29.06 – dla zawodników i mechaników przyjeżdzających z zagranicy początek obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny zawodników w miejscu przebywania dla zawodników i mechaników przebywających w Polsce początek 14-dniowej izolacji polegającej na powstrzymaniu się od zbędnych aktywności poza miejscem zamieszkania i przebywanie pod wskazanym adresem –bieżąca obserwacja zdrowia zawodników i mechaników –wcześniejsze skierowanie na testy w przypadku podejrzeń –codziennie wypełniany formularz medyczny a analizowana przez Zespół Medyczny PZM.
Przepis traci moc na czas zniesienia obowiązku kwarantanny przy przekraczaniu granicy RP, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie lub w wypadku udzielenia zgody organów państwowych na swobodne przekraczaniegranicy przez zawodników i mechaników sportu żużlowego. Pozostaje w mocy wymóg 14-dniowej izolacji startujących w lidze zawodników.30.06 -01.07 -wykonywanie testów zawodników, mechaników oraz sztabów szkoleniowych oraz osób funkcyjnych i urzędowych PZM oraz klubu
–11.07 rozpoczęcie rozgrywek e-Winner 1.ligi
Swego czasu na łamach prawosportowe.pl pisałem już z kolei o Regulaminie Sanitarnym PGE Ekstraligi, bo w czasie pandemii koronawirusa ten akt prawny bez wątpienia przyćmił nawet Regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski, ale i sytuacja jest niestandardowa.
Zacznijmy od nowelizacji Regulaminu Sanitarnego Ekstraligi. Najważniejsza dotyczy aktualizacji liczby mechaników. Z uwagi na ograniczenie liczby osób w strefach, zawodnikowi przysługuje aktualnie do dwóch mechaników na meczu i treningu, a nie jak dotychczas jeden.
Kolejna nowelizacja dotyczy wyjazdu zawodnika (także mechaników lub osób z teamu zawodnika) z Polski w trakcie sezonu. W tym przypadku, po powrocie taka osoba będzie mogła uczestniczyć w treningach i zawodach po przedstawieniu negatywnego wyniku wykonanego na swój koszt testu na COVID-19 metodą genetyczną, techniką PCR. Czyli nie trzeba już odbywać kwarantanny.
Znowelizowano także przepis dotyczący zachowania dystansu 2 metrów w każdej strefie podczas treningu. Nie dotyczy to teraz sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, np. pomiędzy zawodnikami na torze, pomiędzy mechanikiem i zawodnikiem w sytuacji pracy przy sprzęcie, itp., jak również wstępu mechaników na tor, podczas poprawy sprzętu przed biegiem, czy transportu motocykla po upadku.
Ciekawym jest,, że teraz każdy zawodnik może przybyć na mecz razem ze swoim mechanikami jednym pojazdem ze sprzętem, w liczbie jednak nie więcej niż trzech osoby w pojeździe. W poprzednim brzmieniu przepisów każdy czyli mechanik i zawodnik musiał przyjechać na obiekt w osobnych samochodach. Wstęp na obiekt – podobnie jak w poprzednim brzmieniu - mają wyłącznie osoby przyjeżdżające we własnym pojeździe, zabrania się wchodzenia członków ekipy gości i gospodarzy indywidualnie na obiekt poza pojazdem.
Kolejne kluczowe postanowienia dotyczą też tak zwanej „czystości strefy”. Od 6 godzin przed zawodami oraz przez cały czas trwania zawodów w strefie parku maszyn mogą przebywać wyłącznie osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID19 metodą genetyczną, techniką PCR. Aktualna lista osób jest prowadzona przez koordynatora sanitarnego Speedway Ekstraligi.
Pozostałe postanowienia dotyczące meczu i przebywania przed nim na obiekcie dotyczą też osób funkcyjnych oraz zawodników i ich zespołów. Od 6 godzin przed zawodami, stosując zapisy sanitarne regulaminu, dostęp do strefy parku maszyn mają osoby urzędowe Polskiego Związku Motorowego / Speedway Ekstraligi, osoby funkcyjne organizatora zawodów, osoby funkcyjne drużyn oraz obsługa TV. Zawodnicy obu drużyn oraz ich teamy mają dostęp od 3 godzin przed zawodami.
Co do treningów, to prowadzone one są wg Wytycznych PZM –treningi żużlowe indywidualne i grupowe.
Tam między innymi znajdziemy rozmieszczenie stref na stadionie podczas treningu.
Są cztery strefy. Żadnej z osób przypisanej do danej strefy nie wolno przebywać w innej strefie. Są wyjątki, tzw. krzyżowanie się stref w przypadku niektórych osób, np. załogi ambulansu, podczas interwencji. Zainteresowanych odsyłam na oficjalną stronę internetową Polskiego Związku Motorowego.
Pora przejść do Regulaminu Rozgrywek Drużynowych Mistrzostw Polski. I tam w art. 709 ust. 6 przewidziano starty jednego lub dwóch zawodników o statusie „gościa”, a zgodnie z nim, w sezonie 2020 w składzie każdej drużyny może być zgłoszonych jeden lub dwóch zawodników biorących udział w danych zawodach jako „gość”, zgodnie zprzepisami Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym. Dwóch takich zawodników może być zgłoszonych wyłącznie w przypadku, gdy u co najmniej jednego zawodnika spośród pięciu z najwyższymi średnimi indywidualnymi (SI) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu stwierdzony zostanie pozytywny wynik na obecność koronowirusa COVID-19. Obowiązują wówczas przepisy art. 711 pkt 3 i 4 i dotyczą zawodnikazakażonego koronowirusem COVID-19. Art. 711 to oczywiście przepisy o zastępowaniu zawodnika ZZ. Teraz już nie tylko kontuzja, ale też zakażenie wirusem lub kwarantanna są przesłanką stosowania Zastępstwa Zawodnika, ale to następuje również w zgodzie z pozostałymi, wcześniej istniejącymi w regulacjach przesłankami:
„
Art. 711.
Zgłoszony w składzie zawodnik spełniający łącznie następujące warunki:
1) ma prawo być zgłoszonym do zawodów,
2) posiada pierwszą, drugą lub trzecią średnią indywidualną (SI) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu, określoną wg zasad zamieszczonych w postanowieniach na dany rok,
3) posiada zwolnienie lekarskie, wystawione zgodnie ze wzorem obowiązującym w kraju jego wystawienia, na okres co najmniej 15 dni, w których zawiera się data zawodów, załączone do zgłoszenia drużyny do zawodów w formie oświadczenia o niezdolności zawodnika do startu w zawodach żużlowych (załącznik nr9,DRUKIOBOWIĄZUJĄCEWSPORCIEŻUŻLOWYM);podstawą do wystawienia ww. oświadczenia jest posiadanie przez zawodnika właściwego zwolnienia lekarskiego lub zaświadczenia z Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego o skierowaniu na obowiązkową 14-dniową kwarantannę, w której zawiera się data zawodów,
4) zwolnienie lekarskie lub zaświadczenie, o których mowa w pkt 3 powyżej, klub jest zobowiązany dostarczyć SE w oryginale lub kopii (w przypadku przedstawienia kopii orygina łdo okazania na wezwanie SE) w terminie do 7 dni od daty zawodów, których zwolnienie lub zaświadczenie dotyczy,
5) nie jest zgłoszony z numerem 6, 7, 8 oraz 14, 15,16, otrzymuje status zawodnika zastępowanego, który jest liczony do składu drużyny, spełniającego wymogi określone w art. 709 ust. 2 i 3.”
Ciekawie zapowiada się też nowa tabela biegowa. Zgodnie z art. 717 ust. 1, mecze rozgrywane są wg systemu 15-biegowego. To akurat jest bez zmian. Po próbie toru, sędzia zawodów losuje jeden z zestawów torów, wg którego rozegrane zostaną zawody. Techniczne i organizacyjne aspekty losowania są określone w Regulaminie Organizacyjnym DMP.
Tabela jest „rewolucyjna”, ale akurat nie była podyktowana epidemią. Nie ma praktycznie już stałych par, więc trenerzy muszą tak opracować skład i poustawiać zawodników pod poszczególnymi numerami, żeby to „zagrało”.
Zgodnie z ust. 2, zawodnicy tej samej drużyny nie mogą zamieniać się polami startowymi. W przypadku powtórzenia startu z powodu wykluczenia zawodnika, jego partner z pary nie ma prawa wyboru pola startowego. Zawodnicy każdej rezerwy startują z pola startowego zawodnika, którego zastępują.
Warto wskazać, że w art. 717 ust. 3 zawarto regulację wskazującą kiedy mecz należy uznać za rozegrany. Mecz części zasadniczej rozgrywek uważa się za rozegrany, jeśli zakończyło się minimum 8 biegów, a mecz części finałowej rozgrywek uważa się za rozegrany, jeśli zakończyło się co najmniej 12 biegów.
Podczas zawodów można użyć następujących rodzajów rezerwy:
1) rezerwa zwykła, którą stanowią zawodnicy z numerami startowymi 6, 7, 8 oraz 14, 15, 16 i której można użyć w biegach I, III -XV, z zastrzeżeniem przepisów ust. 4 poniżej czyli zawodnicy z numerami 8 oraz 16, którzy są krajowymi zawodnikami młodzieżowymi mogą w przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3 powyżej stanowić zastępstwo zawodników z numerami odpowiednio 6, 7i 14, 15. Ponadto, mogą w biegach II -XIII zastąpić zawodnikówz numerami 6, 7 i 14, 15 jako rezerwa zwykła maksymalnie po jednym razie każdego z nich.
2) rezerwa zastępująca, którą może być jeden raz w meczu każdy zawodnik zgłoszony w składzie drużyny i której można użyć w biegach: I, III -XIII w miejsce zawodnika zastępowanego, o którym mowa w art. 711 i 712,
3) rezerwa taktyczna, którą może być jeden raz w meczu każdy zawodnik zgłoszony w składzie drużyny i której można użyć w biegach III -XV zawsze, kiedy drużyna przegrywa różnicą co najmniej 6 punktów biegowych.
Na koniec jeszcze taki „smaczek”. Zgodnie z art. 737 ust. 2, w sezonie 2020 nie wykonuje się obowiązkowego badania na obecność alkoholu w organizmie.
(fot. Speedway Ekstraliga)