Zgłoszenie wierzytelności przy upadłości transgranicznej

07.08.2014, 07:14

W ostatnim wpisie poruszyłam temat tzw. upadłości transgranicznej, czyli upadłości oddziału podmiotu zagranicznego działającego na terytorium obcego państwa. Dziś chciałabym przybliżyć praktyczne aspekty zgłoszenia wierzytelności, którego należy dokonać w głównym postępowaniu upadłościowym, a także możliwość wszczęcia tzw. wtórnego postępowania upadłościowego.

Jak już wcześniej wskazałam, w przypadku ogłoszenia upadłości polskiego przedsiębiorcy (oddziału podmiotu zagranicznego działającego na terytorium RP) przez zagraniczny sąd, wierzyciele chcąc zrealizować swoje prawa i odzyskać pieniądze muszą podjąć stosowne czynności przed tymże właśnie sądem zagranicznym. O rozstrzygnięciu w przedmiocie ogłoszenia upadłości dowiemy się najczęściej z pisma syndyka zagranicznego skierowanego na adres wierzyciela, w którym wskazany będzie termin zgłoszenia wierzytelności. Należy pamiętać, ażeby bezwzględnie zastosować się do wskazanego w piśmie terminu, gdyż zgłoszenia dokonane po terminie są albo bezskuteczne albo spowodują zaspokojenie naszych wierzytelności w ostatniej kolejności.

Zgłoszenia swoich wierzytelności można dokonać w języku polskim z oznaczeniem pisma „zgłoszenie wierzytelności” w języku obcym, jednak w praktyce najczęściej zostaniemy wezwani do złożenia pisma w języku państwa, w którym wszczęto postępowanie upadłościowe. Zgłoszenie powinno być skierowane na adres wskazany w piśmie syndyka zagranicznego i co najmniej zawierać formularz z opisem i kwotą wierzytelności oraz poświadczonymi dokumentami stanowiącymi dowód istnienia wierzytelności (umowa, faktury, dokumenty WZ, dowody dostawy itp.).

Kolejną istotną dla wierzyciela kwestią jest możliwość wszczęcia przed sądem polskim tzw. wtórnego postępowania upadłościowego, które ogranicza się do majątku dłużnika znajdującego się w Polsce. Postępowanie takie może zostać wszczęte zarówno na wniosek samego wierzyciela, jak i dłużnika, zarządcy lub syndyka. W przypadku wniosku złożonego przez samego wierzyciela musi on liczyć się z ewentualnymi kosztami związanymi z uiszczeniem zaliczki na poczet kosztów takiego postępowania. Dlatego warto rozważyć taką opcję szczególnie przy znacznej wartości wierzytelności lub w przypadku gdy służą nam na składnikach majątku upadłego ograniczone prawa rzeczowe jak hipoteka lub zastaw. Jeżeli polski sąd rozpocznie postępowanie wtórne – wówczas zostanie ustanowiony zarządca lub syndyk dla majątku zlokalizowanego w Polsce i będzie można dochodzić swoich praw według polskich przepisów i w polskim języku w standardowej procedurze.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×