Ryczałt za korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych

22.12.2014, 09:48

Rok 2014 zbliża się już ku końcowi, dlatego też warto wspomnieć o zmianach, jakie czekają nas w nadchodzącym roku. W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, od dnia 1 stycznia zmianie ulegnie m.in. kwestia rozliczeń z tytułu używania przez pracowników samochodów firmowych do celów prywatnych.

Generalna zasada jest taka, że umożliwienie pracownikowi korzystania z auta służbowego dla własnych, prywatnych potrzeb stanowi w istocie nieodpłatne świadczenie, rodzące po jego stronie przychód, który należy uwzględnić przy obliczaniu chociażby podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z przepisami o PIT, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Skoro pracownik otrzymuje świadczenie, które trzeba uwzględnić przy określaniu przychodu, to jakoś trzeba najpierw ustalić jego wartość.

Dotychczas jednym ze sposobów było przyjęcie cen rynkowych za wynajem samochodu danej klasy w wypożyczalni, co z pewnością było rozwiązaniem mało korzystnym z punktu widzenia podatnika. W razie świadczenia tego typu usług przez pracodawcę, inną możliwością było zastosowanie cen przyjmowanych wobec innych odbiorców. Trudności związane z precyzyjnym określeniem przychodu z tytułu używania aut firmowych do celów prywatnych w praktyce powodowały bądź rezygnację z przyznawania pracownikom takich uprawnień, bądź nieujawnianie tego faktu i omijanie obowiązku podatkowego.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi wartość świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych ustalać się będzie przy pomocy ryczałtu. Będzie on wynosił 250 zł miesięcznie w razie korzystania z samochodu o pojemności silnika do 1600 cm3, natomiast dla samochodów o pojemności powyżej 1600cm3 ryczałt został ustalony na 400 zł miesięcznie. Kwoty te będą wliczane do przychodu po stronie pracownika, a co za tym idzie, będą także uwzględniane przy obliczaniu kwoty podatku dochodowego.

W związku z tym, że każda firma może inaczej uregulować kwestię prywatnego korzystania z aut przez pracowników, wprowadzono też przepis, zgodnie z którym w razie wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych jedynie przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się za każdy dzień z osobna, w wysokości 1/30 stawki ryczałtu. Jeśli natomiast pracodawca zdecyduje się na częściową odpłatność za korzystanie z auta firmowego dla potrzeb prywatnych, przychód pracownika będzie stanowiła różnica między kwotą ryczałtu a ponoszoną przez niego odpłatnością.

 

06.09.2024, 06:00

Drużyny B i C Klasy bez wymogu posiadania trenera z licencją

Weiterlesen
03.09.2024, 06:00

Łączenie przez zawodników gry w piłkę nożną i futsal

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×