1 października br. obudzimy się w nowej rzeczywistości piłkarskich transferów i kontraktów. Z tym dnie wrócą bowiem „do obrotu” piłkarscy agenci i zastąpią pośredników transakcyjnych, którzy z kolei lat temu właśnie tychże agentów zastąpili. Od 1 października będziemy więc mieli ponownie tylko licencjonowanych agentów piłkarskich, a działalność na rynku piłkarskich transferów, kontraktów i pośredników będzie działalnością mocno regulowaną (na powrót).
W Polsce, kwestię działalności agentów określa Regulamin Agentów Piłkarskich PZPN, uchwalony przez Zarząd PZPN na posiedzeniu w dniu 8 sierpnia 2023 roku (Uchwała nr VII/116 z dnia 8 sierpnia 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Regulamin Agentów Piłkarskich PZPN). Pisaliśmy już na prawosportowe.pl między innymi o zakresie regulacji – szczegóły TUTAJ.
Było też o maksymalnej wysokości opłat za usługi, bo to zawsze jest co najmniej intrygujące, a stawki prowizji dla agentów czy pośredników nierzadko potrafiły sięgać kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent, choć była oficjalna rekomendacja maksymalnej stawki. Teraz nie jest to już rekomendacja, a nakaz. Od 3% do 10% w zależności od sytuacji te prowizje wynoszą.
Dziś o reprezentowaniu klienta przez agenta w myśl przepisów Uchwały nr VII/116 z dnia 8 sierpnia 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Regulamin Agentów Piłkarskich PZPN (dalej: Uchwała). Zgodnie z art. 6 Uchwały, agent może świadczyć Usługi Agenta na rzecz Klienta wyłącznie po zawarciu z nim pisemnej umowy o reprezentowanie. Kontakt z potencjalnym klientem lub zawarcie umowy z klientem są wyłączną domeną agenta. A to oznacza, że tylko agent może kontaktować się z potencjalnym klientem lub zawrzeć z klientem Umowę o reprezentowanie. Okres obowiązywania umowy o reprezentowanie zawartej pomiędzy klientem indywidualnym (zawodnikiem, zawodniczką, trenerem), a agentem nie może przekraczać 2 (dwóch) lat. Termin ten może zostać przedłużony wyłącznie poprzez zawarcie nowej umowy o reprezentowanie.
Warto tu wspomnieć, że wszelkie postanowienia dotyczące automatycznego lub jednostronnego przedłużenia okresu obowiązywania umowy o reprezentowanie lub inne postanowienia, które mają na celu przedłużenie okresu obowiązywania umowy o reprezentowanie poza maksymalny okres 2 lat, są nieważne.
Uchwała nadto nakłada zarówno na agenta jak i klienta indywidualnego obowiązek nie zawierania innych niż ta jedna zawarta między nimi umowa. W danym czasie może obowiązywać tylko jedna umowa o reprezentowanie klienta. Przed zawarciem umowy o reprezentowanie z klientem indywidualnym lub przed zmianą istniejącej Umowy o reprezentowanie z danym klientem indywidualnym, agent zobowiązany jest do poinformowania klienta indywidualnego w formie pisemnej, że powinien on rozważyć skorzystanie z niezależnej porady prawnej w związku z zawarciem umowy o reprezentowanie oraz uzyskać od klienta indywidualnego potwierdzenie w formie pisemnej, że skorzystał on lub zdecydował się nie skorzystać z takiej niezależnej porady prawnej.
Natomiast umowa o reprezentowanie zawarta pomiędzy klientem instytucjonalnym (klubem), a agentem nie podlega maksymalnemu okresowi obowiązywania. agent może zawrzeć kilka Umów o reprezentowanie z tym samym klientem instytucjonalnym, z zastrzeżeniem, że takie umowy, obowiązujące w jednym czasie, muszą dotyczyć różnych transakcji.
Agent może wykonywać usługi agenta oraz inne usługi wyłącznie dla jednej strony transakcji, z zastrzeżeniem dozwolonej podwójnej reprezentacji, tj. sytuacji, w której agent świadczy usługi agenta i inne usługi na rzecz klienta indywidualnego i podmiotu pozyskującego w ramach tej samej transakcji, pod warunkiem uzyskania uprzedniej, wyraźnej pisemnej zgody obu klientów.
Agent nie może natomiast w szczególności wykonywać usług agenta ani Innych usług w ramach tej samej transakcji dla: podmiotu odstępującego i klienta indywidualnego lub podmiotu pozyskującego i podmiotu odstępującego lub wszystkich stron tej samej Transakcji.
Agent i powiązany agent nie mogą świadczyć usług agenta ani Innych usług dla różnych Klientów w ramach tej samej transakcji, z wyjątkiem sytuacji, w której uzyska zgodę obu stron.
Klient może negocjować i zawrzeć transakcję bez angażowania agenta. W takim przypadku należy to wyraźnie zaznaczyć w danej umowie transferowej lub kontrakcie. Każda klauzula w umowie o reprezentowanie, która ogranicza możliwość samodzielnego negocjowania i zawierania przez Klienta
Kontraktu lub umowy transferowej bez udziału agenta lub nakłada karę na klienta, który samodzielnie negocjuje lub zawiera kontrakt lub umowę transferową bez udziału agenta, jest nieważna.
Umowa o reprezentowanie może zostać rozwiązana w dowolnym momencie przez każdą z jej stron, jeżeli istnieje ku temu uzasadniony powód (ważna przyczyna). Strona wypowiadająca lub rozwiązująca umowę o reprezentowanie bez uzasadnionej przyczyny (ważnej przyczyny) musi zrekompensować drugiej stronie wszelkie wynikające z tego szkody. Uzasadniony powód (ważna przyczyna) do wypowiedzenia umowy o reprezentowanie istnieje wtedy, gdy od strony nie można już racjonalnie oczekiwać, zgodnie z zasadą działania w dobrej wierze, kontynuowania stosunku umownego przez uzgodniony okres. Dotyczy to między innymi następujących sytuacji, takich jak odebranie lub zawieszenie licencji agenta przez FIFA lub prawomocne orzeczenie wobec agenta zakazu udziału w jakiejkolwiek działalności związanej z piłką nożną lub kary dyscyplinarnej lub prawomocne nałożenie na klub zakazu rejestracji nowych zawodników, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym, przez co najmniej jeden cały okres rejestracji.
W art. 7 Uchwały uregulowano reprezentację nieletnich. Kontakt (jak również późniejsze zawarcie umowy o reprezentowanie) z Zawodnikiem U18, czyli takim który nie ukończył 18 lat lub jego opiekunami prawnymi w związku z jakimikolwiek usługami agenta lub Innymi usługami może nastąpić nie wcześniej niż sześć miesięcy przed ukończeniem przez zawodnika wieku 15 lat.
Kontakt z Zawodnikiem U18, może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej zgody od opiekunów prawnych Zawodnika U18 w formie pisemnej, jak również spełnienia pewnych warunków, o których zaraz. Agent uprawniony jest przed uzyskaniem takiej zgody wyłącznie do jednokrotnego kontaktu z opiekunami prawnymi i poproszenia o kontakt do Zawodnika U18.
A teraz o tych specjalnych warunkach. Agent, który chce reprezentować Zawodnika U18 lub klub w transakcji z udziałem Zawodnika U18 powinien pomyślnie ukończyć wyznaczony kurs CPD na Platformie FIFA dotyczący osób niepełnoletnich oraz spełnić wszelkie wymogi dotyczące reprezentowania osoby niepełnoletniej ustanowione przez prawo obowiązujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i przepisy PZPN.
Każde naruszenie regulacji określonych w niniejszym artykule jest karane co najmniej karą grzywny oraz zawieszenia Agenta na okres co najmniej 6 miesięcy i nie więcej niż dwóch lat.